Aktivisti so zalepenými ústami žiadali slovenský reťazec o zastavenie jeho útokov na ochranárov

  • Združenie Humánny pokrok zorganizovalo tichý protest pred sídlom najväčšieho slovenského reťazca COOP Jednota
  • Aktivisti s ústami prelepenými páskou požadovali, aby reťazec skončil s krokmi vedúcimi k útokom na demokratické princípy slobody prejavu a práv zákazníkov na informácie
sliepka
Humánny pokrok
  • Združenie Humánny pokrok zorganizovalo tichý protest pred sídlom najväčšieho slovenského reťazca COOP Jednota
  • Aktivisti s ústami prelepenými páskou požadovali, aby reťazec skončil s krokmi vedúcimi k útokom na demokratické princípy slobody prejavu a práv zákazníkov na informácie

Reagovali tak na snahy reťazca zastaviť aktivity združenia týkajúce sa kampane za ukončenie klietkového chovu na Slovensku. Reťazec totiž na konci októbra dosiahol neodkladným rozhodnutím súdu zákaz pre ochrancov zvierat negatívne informovať o reťazci COOP Jednota v súvislosti s vajcami z klietkového chovu. 

Združenie vtedy reagovalo stiahnutím kampane a zverejnením otvoreného listu, požadujúceho ukončenie útokov na slobodu prejavu a práva zákazníkov a zákazníčok na informácie.

V našom infostánku na Pohoda Festival sa zastavila už aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová ! Zastavte sa…

Gepostet von Humánny pokrok am Freitag, 12. Juli 2019

Uznesenie súdu prišlo v reakcii na kampaň združenia informujúcu o podmienkach v akých žijú sliepky v klietkovom chove kvôli vajciam. Združenie totiž požaduje od reťazca COOP Jednota urobiť záväzok ukončiť používanie vajec z klietkového chovu do roku 2025. 

Reťazec sa bráni, že dôležité je najmä krmivo

COOP Jednota Slovensko sa opakovane predstaviteľom iniciatívy Viac neznesiem vyjadrila, že podporuje trend postupného zlepšovania životných podmienok sliepok.

„Iniciatívu považujeme za klamlivú a bez akejkoľvek zodpovednosti, presadzujúcu jeden názor, nakoľko podľa Únie hydinárov Slovenska na kvalitu vajec vplýva predovšetkým krmivo sliepok. Ako najväčší predajca slovenských potravín a podporovateľ slovenskej produkcie uprednostňujeme vajcia od slovenských chovateľov, z ktorých až 80 % pochádza práve z klietkového chovu,“ vyjadril sa pre Startitup vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty Slovensko Branislav Lellák.

zdroj: Humánny pokrok

„Zvolenú rétoriku predstaviteľov kampane preto vnímame ako neférovú voči slovenským zákazníkom uprednostňujúcim slovenskú produkciu. Svoju obchodnú politiku realizujeme v záujme garantovania potravinovej bezpečnosti v prospech spotrebiteľov. Zároveň sme na jar 2019 adresovali oficiálny list Únii hydinárov Slovenska, v ktorom žiadame o akceptovanie aktuálneho spotrebiteľského trendu a postupné znižovanie kapacít klietkového chovu,” pokračuje B. Lellák.

Záväzky, ktoré požadujú ochranári od reťazca už urobilo v Európe takmer 900 firiem a urobili tak aj všetky ostatné veľké reťazce, vrátane Tesco, Lidl, Billa, Kaufland, Terno, Kraj a Delia, ktoré spoločne pokrývajú 75 % maloobchodného trhu s potravinami. 

V Rakúsku vajicia z klietkového chovu nekúpiš

V susednom Rakúsku sa všetky reťazce zaviazali k takémuto kroku už v roku 2006, v Českej republike tak spravilo 15 reťazcov pokrývajúcich približne 90 % trhu, vrátane českej Skupiny COOP. 

Kroky COOP Jednota považujeme za hrubý útok na slobodu prejavu a práva zákazníkov a zákazníčok na informácie o výrobkoch, ktoré si denne kupujú. Takéto kroky vnímame ako vysoko neštandardné a vedúce k oslabeniu postavenia spotrebiteľov, ako aj k oslabedniu demokratických princípov v krajine.” doplnil predseda združenia Martin Smrek.

zdroj: Humánny pokrok

 Aktivisti zároveň oznámili, že v protestoch budú pokračovať aj naďalej a plánujú ich rozšíriť aj do ďalších miest. Je pre nás neakceptovateľné, aby sa reťazce a veľké korporácie rozhodli namiesto dobiehania súčasných štandardov, útočiť na ochrancov zvierat. Preto budeme v kampani naďalej pokračovať plne v medziach platnej legislatívy ako aj uznesenia súdu” doplnil.

zdroj: Humánny pokrok

Združenie Humánny pokrok spustilo koncom minulého roka kampaň Viac neznesiem, ktorej cieľom je ukončenie používania vajec z klietkového chovu na Slovensku. Kampaň v petícii podporilo už viac než 20 000 ľudí a podporu jej cieľa ukazuje aj prieskum agentúry Focus z januára tohto roku. V ňom 54 % ľudí vyjadrilo podporu zákazu klietkového chovu na Slovensku a ďalších 52 % sa vyjadrilo, že by obchody a reštaurácie nemali takéto vajíčka vôbec ponúkať.

Redakcia Startitup oslovila reťazec COOP Jednota, správu budeme aktualizovať o vyjadrenie.

zdroj: TS Humánny pokrok

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá