AKTUALIZOVANÉ: Bývalá sudkyňa Jankovská vypovedala 9 hodín. Chce sa priznať

  • NAKA od rána zatýka sudcov ale aj vplyvných advokátov
  • Akcia Víchrica nadväzuje na akciu Búrka
  • Bývalá sudkyňa a štátna tajomníčka Monika Jankovská vypovedá na NAKA
20200921_vazba_1jankovska728837
TASR/Ján Krošlák
  • NAKA od rána zatýka sudcov ale aj vplyvných advokátov
  • Akcia Víchrica nadväzuje na akciu Búrka
  • Bývalá sudkyňa a štátna tajomníčka Monika Jankovská vypovedá na NAKA

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, ktorá je v súčasnosti obvinená z korupcie a marenia spravodlivosti, vypovedala 27. októbra na Úrade špeciálnej prokuratúry v Pezinku deväť hodín. Informoval o tom spravodajský portál televízie Markíza Tvnoviny.sk.

Výsluchu s Monikou J. sa zúčastnil prokurátor Peter Kysel a nie dozorujúca prokurátorka v kauze Búrka Valéria Simonová. To podľa spravodajského portálu naznačuje, že bývalá štátna tajomníčka sa „rozrozprávala“ a okrem priznania ponúkla aj iné závažné informácie.

To, prečo takto nadriadený „odstavil“ dozorujúcu prokurátorku Simonovú, môže podľa portálu súvisieť s viacerými skutočnosťami. Informácie, ktoré Monika Jankovská ponúka, budú, ako uvádza portál, vyšetrovať s najväčšou pravdepodobnosťou samostatne, mimo kauzy Búrka. Tvnoviny.sk tiež informovali, že Simonová má byť údajne blízkou osobou obvineného a väzobne stíhaného špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Jankovská sa chce priznať, Kočnera odrazu pozná

NAKA od rána zatýka

NAKA v stredu zatkla viacerých sudcov. Ide o akciu Víchrica, ktorá nadväzuje na akciu Búrka.  Ako informuje Denník N, Policajti ráno zadržali aj sudkyne Jarmilu Urbancovú, Katarínu Bartalskú, Otíliu Dolákovú aj sudcu Najvyššieho súdu Jozefa Kolcuna. Obvinených je ďalších osem osôb.

Jedným zo zatknutých bol Jozef Kolcun, ktorý sa však v Búrke doteraz nespomínal. Kolcun bol predsedom disciplinárnej komisie, ktorá trestala kritikov Štefana Harabina na Najvyššom súde, za čo si vyslúžil od Harabina aj odmenu. 

Všetky zatknutia súvisia s jedným zadržaným sudcom, Vladimírom Sklenkom, ktorý dnes spolupracuje s políciou. Má ísť o sudcu, ktorého sa zadržaný právnik Kollár snažil ovplyvňovať. Obaja sú známi aj z Kočnerovej Threemy.

Akcie Búrka a Víchrica

Akcia Búrka, ktorá už má na konte niekoľko sudcov vrátane slávnej Moniky Jankovskej, si pripísala ďalší veľký úlovok. Denník N informuje, že NAKA dnes zatkla vplyvného právnika Zoroslava Kollára. Te je známy napríklad aj z konverzácií v Kočnerovej Threeme. Písali si o ňom, že na súde vybaví všetko.

Ako denník ďalej uvádza, Vladimír Sklenka v Threeme Kočnerovi vysvetľuje, že Kollár za úplatky ovplyvňuje súdy, aby rozhodli tak, ako si to on predstavuje. Sklenka to isté povedal aj polícii, na čo Kollár zareagoval v médiách, hoci sa im roky vyhýba.

Kočnerova „opička“ Jankovská sa vzdala funkcie sudkyne

Podľa mňa existuje medzi vyšetrovateľmi a pánom Sklenkom nepísaná dohoda, aby im dal čo najviac informácií výmenou za priaznivejšiu pozíciu v trestnoprávnej rovine pre neho a jeho manželku. V tejto situácii pán Sklenka tvrdí vyšetrovateľom nezmysly, a preto som na neho aj dal trestné oznámenie,“ povedal Kollár v auguste tohto roka pre SME.

Zoroslav Kollár je známy bratislavký právnik, ktorý v 90. rokoch rýchlo zbohatol na konkurzoch. Daniel Lipšic ho označil za konkurzného mafiána, pohyboval sa v blízkosti gangu Piťovcov a Kočnerova Threema odhalila, že stál v pozadímnohých káuz, kde došlo k ovplyvňovaniu a podplácaniu súdov.

Zdroje: DenníkN, TVNoviny.sk, SME

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech