Americká armáda v akcii. Začalo sa ostreľovanie hnutí v Iraku a Sýrii

  • Americká armáda spustila nálety na hnutia podporované Iránom
  • Ide o odvetu za útoku na základňu v Jordánsku
Izrael letecky zaútočil na ciele Hamasu v meste Rafah
Startitup
  • Americká armáda spustila nálety na hnutia podporované Iránom
  • Ide o odvetu za útoku na základňu v Jordánsku

Na Blízkom východe spustili Spojené štáte americké vojenské nálety. Útočia na objekty militantných a extrémistických skupín podporovaných Iránom. Ide o reakciu na útoky týchto hnutí na americké základne. Pri poslednom z nich prišli o život traja príslušníci armády USA a desiatky ďalších sa zranili, informovali sme. 

Ako píše The Guardian, USA dnes (2. 2.) začali vlnu náletov proti militantom v Iraku a Sýrii. Udialo sa tak potom, ako sa americký prezident Joe Biden pripojil k smútiacim rodinám na leteckej základni Dover. Uctili si tam troch amerických vojakov zabitých v Jordánsku na základni Tower 22.

Šlo o prvý smrteľný útok proti americkým vojakom od vypuknutia vojny medzi Izraelom a Hamasom v októbri a k zodpovednosti sa prihlásila skupina Islamský odpor. Tú podporuje Irán. USA boli od začiatku presvedčené, že v konečnom dôsledku je Teherán za útoky zodpovedný. Vláda v Iráne ale trvá na tom, že s útokom nemá nič spoločné.

Biden začiatkom tohto týždňa novinárom povedal, že považuje Irán za zodpovedný „v tom zmysle, že dodávajú zbrane“ organizácii Katáib Hizballáh. Ide o najmocnejšieho člena skupiny Islamský odpor.

„Nemyslím si, že potrebujeme širšiu vojnu na Blízkom východe. To nie je to, čo hľadám,“ dodal prezident USA.

Zasiahli viac ako 85 cieľov

Centrálne veliteľstvo ozbrojených síl USA (CENTCOM) na sociálnej sieti X uviedlo, že jeho sily 2. februára o 22:00 hod nášho času podnikli nálety v Iraku a Sýrii proti Iránskym revolučným gardám, konkrétne na ich tajné jednotky Quds. Spojené štáty zasiahli viac ako 85 cieľov.

Útočili s početnými lietadlami vrátane diaľkových bombardérov. Pri náletoch použili viac ako 125 presnej munície. Podľa doteraz dostupných informácií vyplývajúcich zo Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva sa uskutočnili tri kolá náletov. USA sa zamerali na pozície iránskych milícií v oblasti mesta Deir ez-Zor vo východnej Sýrii. Na mieste hlásia obete.

Zasiahnuté zariadenia zahŕňali operačné strediská velenia a riadenia, spravodajské strediská, rakety, muníciu a sklady bezpilotných lietadiel či iných zariadení, dodal CENTCOM.

Americký minister obrany Lloyd Austin pred náletmi nešpecifikoval, kedy sa má dôjsť k odvete zo strany USA a neprezradil ani iné konkrétne detaily.

„Prídeme s viacúrovňovou odpoveďou a máme schopnosť reagovať niekoľkokrát v závislosti od situácie,“ uviedol s tým, že cieľom USA je dohliadnuť na to, aby zodpovedné osoby za útok na Tower 22 v Jordánsku zaplatili.

Zdroje: The Guardian, X/U.S. Central Command

Najnovšie videá

Trendové videá