Útok na americkú základňu: Drony usmrtili troch vojakov USA a zranili desiatky

  • Pri dronovom útoku v Jordánsku zomreli americkí vojaci
  • Na mieste je viac ako 20 zranených
Po útoku na základňu v Jordánsku zomreli americkí vojaci
Ilustračná fotografia Wikimedia Commons/Sgt. Kayla Benson
  • Pri dronovom útoku v Jordánsku zomreli americkí vojaci
  • Na mieste je viac ako 20 zranených

Počas nedeľňajšieho večera na menšiu americkú základňu v Jordánsku zaútočili drony. Tie údajne patrili radikálnym ozbrojeným skupinám. V dôsledku zásahu vojenského objektu zomreli traja americkí vojaci a ďalších 25 príslušníkov armády utrpelo zranenia, informujú TASR a BBC.

Americký prezident Joe Biden vo svojom výstupe po útoku prisľúbil odvetu za tento čin. Oznámil, že skutok spáchali „radikálne, Iránom podporované militantné skupiny“ pôsobiace v Sýrii a Iraku, informovala agentúra DPA.

Cieľom dronového útoku bola základňa Tower 22 situovaná na severovýchode Jordánska neďaleko hranice so Sýriou. Americkí vojaci tam pôsobia v rámci poradenskej a asistenčnej misie realizovanej spoločne s Jordánskom.

TASR píše, že v prípade všetkých troch zabitých osôb ide o príslušníkov pozemných síl USA. Dronový útok potvrdilo aj americké Centrálne velenie (CENTCOM) a upresnilo, že pri ňom použili takzvané jednosmerné bezpilotné lietadlá, známe skôr ako kamikadze drony.

„Zatiaľ čo o tomto útoku stále zhromažďujeme fakty, vieme, že ho vykonali radikálne Iránom podporované militantné skupiny pôsobiace v Sýrii a Iraku,“ uviedol Biden vo vyhlásení.

Prezident sľubuje odvetu

Uviedol, že USA sa zamerajú na každého, kto sa na útoku podieľal a urobia tak „v čase aj spôsobom podľa vlastného výberu“.

„Jill (Bidenova manželka, pozn. red.) a ja sa pripájame k rodinám a priateľom našich padlých a k Američanom v celej krajine v smútku nad stratou týchto bojovníkov pri tomto ohavnom a úplne nespravodlivom útoku,“ dodal prezident Spojených štátov vo vyhlásení.

BBC citujúc agentúru AP podotýka, že v Jordánsku zvyčajne pôsobí približne 3 000 amerických vojakov. Jednotky USA za posledné mesiace čelili viacerým podobným útokom na iných základniach po Blízkom východe, prvýkrát však hlásia obete.

Americká armáda predtým podnikla viaceré nálety na niektoré Iránom podporované militantné skupiny v Iraku. Tým však predchádzali dronové útoky na základne Spojených štátov v Iraku, pri ktorých došlo k zraneniam personálu.

Podľa TASR v súčasnosti nie je jasné, prečo ničiace bezpilotné lietadlo pri dnešnom útoku nezachytila protivzdušná obrana. USA registrujú od 17. októbra minulého roka viac ako 158 útokov dronmi a raketami na svoje a spojenecké sily v Iraku a Sýrii, ktoré vyvolali obavy z eskalácie konfliktu v regióne.

Americkí predstavitelia ich pripisujú militantným skupinám, no dosiaľ ich označovali za neúspešné, pretože po väčšine nespôsobili vážne zranenia ani škody.

Kríza v Izraeli

Po útoku z nedele (28. 1.) ide o prvých zabitých amerických vojakov počas poslednej vlny útokov na základne USA na Blízkom východe. Tá sa zintenzívnila po začiatku vojny v Izraeli

Ako sme ťa informovali v našej obšírnej reportáži z vojnovej krajiny či videoreportáži zo zničeného kibucu, siedmeho a ôsmeho októbra umrelo rukami Hamasu 1 139 ľudí. Šlo o Izraelčanov, ale aj o osoby rôznych iných národností.

Odvtedy umierajú ľudia aj v Gaze a podľa súčasného izraelského velenia to vyzerá tak, že vojna zatiaľ nekončí. Izrael bojuje proti Hamasu v komplikovanej situácii. Hnutie svoje objekty, zbrane, sklady či základne rozmiestňuje v civilistami obývaných oblastiach.

Zdroje: TASR, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá