AKTUÁLNE: Argentína je majster sveta, rozhodol o tom Montiel po penaltovom rozstrele

• Vo finále sa stretli Argentína a Francúzsko
  • Už do 36. minúty padli dva góly
Finále majstrovstiev sveta vo futbale 2022, Argentína – Francúzsko
Finále majstrovstiev sveta vo futbale 2022, Argentína - Francúzsko, TASR/AP/Hassan Ammar

Dnes sa odohralo finálne majstrovstiev sveta 2022 vo futbale v Katare. Vo finále sa stretli Argentína a Francúzsko, kde sa o titul „pobili“ dve svetové hviezdy, argentínsky Lionel Mesii a úradujúci majster francúzsky Kylian Mbappé.

Majstrom sveta vo futbale 2022 sa stala Argentína, Francúzsko zdolala 4:3 po penaltách.

Najlepšie zarábajúci futbalisti 2022. Kráľom už nie je Lionel Messi

Po dvadsiatej minúte poslal Alvaréz prihrávku na Di Maríu, ten obišiel v pokutovom území Demblélého. Ten ho následne faulovať a tak získala Argentína pokutový kop. K nemu sa postavil Lionel Messi, ktorý v 23. minúte zápas otvoril prvým gólom pre Argentínu.

V 36. minúte zvýšila Argentína svoje konto na 2:0.

Mouani sa v súboji dostal pred Otamendiho, ktorý ho fauloval. Francúzi mali pokutový kop. Ku kopu sa postavil Kylian Mbappé a Argentíne dáva gól. Približne minútu na to, v 81. minúte dáva Mbappé ďalší gól, čím bol stav futbalového zápasu Argentíny a Francúzska vyrovnaný na 2:2.

Po 90 minútach sa zápas skončil nerozhodne, a tak nasledovalo predĺženie.

Argentína po Messiho góle, ktorý dal v predĺžení, opäť vyhrávala a stav bol 3:2.

Montiel dostal v predĺžení žltú kartu za hru rukou v pokutovom území a Francúzi získali pokutový kop, kde dal Kylian Mbappé Argentíne tretí gól v zápase. Stav bol tak znova vyrovnaný na 3:3.

Po predĺžení, ktoré skončilo remízou, sa prešlo na pokutové kopy, kde sa o všetkom rozhodlo. Prvý gól strelilo Francúzsko, hneď za ním vyrovnala skóre Argentína, po ďalších kopoch bol stav 2:1 pre Argentínu. Francúzsko neskôr znížilo na 2:3. Pri posledných kopoch o všetkom rozhodol Montiel.

Argentína sa stala majstrom sveta vo futbale v roku 2022
zdroj: TASR/AP/Christophe Ena

Argentínsky maratón

Argentína v úvode majstrovstiev sveta vo futbale prehrala 1:2 so Saudskou Arábiou. Následne však zvládli dva zápasy Mexiko a Poľsko, obe krajiny porazili v zápasoch 2:0.

V osemfinále sa ocitli s Austráliou, kde zvíťazili 2:1, vo štvrťfinále sa musela Argentína popasovať a potrápiť s Holanďanmi. Nakoniec v penaltovej lotérii presvedčili a vyhrali 3:2. V semifinále s Chorvátskom Argentína nepustila protihráča k poriadnej hre a zvíťazila 3:0.

Lionel Messi je spolu s Mbappém najlepším strelcom turnaja. Zároveň je, zatiaľ, najproduktívnejším a najužitočnejším hráčom celého šampionátu, píše portál Betarena.

Francúzski majstri

Francúzi počas celého šampionátu prehrali taktiež len jeden zápas, a to s Tuniskom, s výsledkom 0:1. V úvode zdolali Austráliu 4:1, následne zápas s Dánskom, v ktorom odišli s dvojgólovým úspechom, 2:1. Ani jeden zápas nebol pre nich jednoduchý. V osemfinále sa stretli s Poľskom, kde vyhrali 3:1.

Štvrťfinále bolo pre nich silným orieškom, kedy Anglicko napokon pokorili 2:1. V sobotňajšom semifinále s Marokom potvrdili svoje majstrovské schopnosti a vyhrali 2:0.

Ich najsilnejšími hráčmi sú Kylian Mbappé a Olivier Girouda.

Argentína si trofej majstra sveta naposledy odniesla v roku 1986 a 1978. Francúzi získali prvý titul v roku 1998 a následne ho obhájili v roku 2018, v Rusku.

Zdroje: Športový čas, Betarena