Bašternák by mal ísť na slobodu, rozhodol Okresný súd Trenčín

  • Ladislava Bašternáka odsúdili na päť rokov za mrežami, na slobodu sa tak mal dostať až v roku 2024
  • Okresný súd Trenčín prepustil Ladislava Bašternáka podmienečne na slobodu už teraz
  • Rozhodnutie ešte nie je právoplatné
Bašernák
TASR/ Radovan Stoklasa
  • Ladislava Bašternáka odsúdili na päť rokov za mrežami, na slobodu sa tak mal dostať až v roku 2024
  • Okresný súd Trenčín prepustil Ladislava Bašternáka podmienečne na slobodu už teraz
  • Rozhodnutie ešte nie je právoplatné

Okresný súd Trenčín prepustil Ladislava Bašternáka podmienečne na slobodu. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor voči nemu podá sťažnosť, informuje Denník N. 

Denník N ďalej informuje, že sudca Michal Fiala povedal, že rozhodnutie senátu bolo prijaté v pomere 2:1. Súd považuje jeho prepustenie na slobodu za zákonné, „keďže odsúdený preukázal polepšenie“. Pred súdom ho chválil aj zástupca ústavu, v ktorom bol väznený, Dušan Bartoš.

Prokurátor však avizoval podanie sťažnosti, preto Bašternák nejde na slobodu už dnes.

Ak bude odvolanie neúspešné a Bašternák sa dostane z väzenia, neznamená to úplnú slobodu. Bašternák teraz prechádza do skúšobnej doby, ktorá bude trvať 30 mesiacov. Okrem toho má zakázané opustiť územie Slovenskej republiky, čo sa bude kontrolovať technickými prostriedkami. 

Riaditeľ dubnickej väznice navrhol podmienečné prepustenie Ladislava Bašternáka. Urobiť tak mohol len on, o podmienečnom prepustení po odpykaní si viac ako polovice trestu môže súd rozhodovať len na návrh riaditeľa väznice, kde si odsúdený odpykáva svoj trest.

Jeho meno si s najväčšou pravdepodobnosťou počul v súvislosti s bytom v bratislavskom komplexe Bonaparte, kde býval aj líder Smeru, Robert Fico. Ten si byt prenajímal práve od Bašternáka. 

zdroj: TASR/ Radovan Stoklasa

Odsedel si polovicu

Bašternáka odsúdil Okresný súd Bratislava II a v marci 2019 sa s ním zhodol aj Krajský súd v Bratislave. Odsúdili ho za neodvedenie dane, odsedieť si preto mal päťročný trest a čelil aj trestu prepadnutia majetku. Odvtedy sedel vo väznici v Dubnici nad Váhom, kde je minimálny stupeň stráženia.

Ladislava Bašternáka odsúdili na päť rokov za mrežami, na slobodu sa tak mal dostať až v roku 2024.

Odsúdený bol za dvojmiliónovú vratku DPH. Okrem toho mu bol zabavený aj jeho majetok, vrátane bytu v Bonaparte s hodnotou nad 1,6 milióna eur.

Bašternák pred súdom tvrdil, že sa polepšil, píšu Aktuality.sk. „Predpokladám, že som svojim správaním dokázal, že nie je potrebné naďalej na mňa pôsobiť ďalším výkonom odňatia slobody,“ povedal Ladislav Bašternák pred senátom Michala Fialu, sudcu Okresného súdu v Trenčíne. 

„Dovoľujem si požiadať, aby bolo rozhodnuté o mojom podmienečnom prepustení z výkonu trestu odňatia slobody,“ dodal.

„Na podmienky väzby reagoval bez problémov, patril k zodpovedným odsúdeným, slušný, spolupracujúci. Nekonfliktný, kamarátsky, celkovo sa správal racionálne a uložený trest prijíma a uvedomuje si jeho negatívne dopady,“ chválil Bašternáka pred súdom zástupca ústavu Dušan Bartoš, píšu Aktuality.

Zdroje: Aktuality.sk, SIU, Denník N 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie