AKTUÁLNE: Dohoda je na svete, zákon o výhodách pre očkovaných sa zmenil. Zabránili sme rozdeľovaniu ľudí na dve kategórie, hovorí Krajniak

  • O novele, v rámci ktorej by mali očkovaní výhody, sa rokovalo aj dnes
  • Strana Sme rodina tento zákon nepodporí, vyjadrili sa tak včera
  • Podobne ako včera,aj dnes proti tejto novele protestuje dav ľudí pred NR SR
NRSR rokovanie očkovanie
NRSR, TASR/Pavel Neubauer
  • O novele, v rámci ktorej by mali očkovaní výhody, sa rokovalo aj dnes
  • Strana Sme rodina tento zákon nepodporí, vyjadrili sa tak včera
  • Podobne ako včera,aj dnes proti tejto novele protestuje dav ľudí pred NR SR

Poslanci Národnej rady SR dnes od 11:00 pokračovali v rokovaní o zákone o verejnom zdraví, ktorý má na svedomí minister zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Zákon by mal okrem iných vecí priniesť najmä výhody pre zaočkovaných v prípade, že by sa epidemiologická situácia zhoršila, uvádza SITA.

Vladimír Lengvarský v zákone navrhol, že ak by došlo k opätovného zatvoreniu obchodov, športovísk, kultúrnych stánkov alebo kostolov, tieto služby by naďalej mohli využívať zaočkovaní alebo tí, ktorí budú pravidelne podstupovať testovanie či v posledných 180 dňoch prekonali COVID-19.

Poslanec Hlasu-SD Ján Blcháč navrhol, aby sa rokovanie o tomto zákone prerušilo. Parlament však návrh odmietol. V ďalšom hlasovaní poslanci vládnej koalície poslali návrh Vladimíra Lengvarského do druhého čítania. Z prítomných 136 poslancov, za hlasovalo 79 poslancov.

očkovanie
zdroj: TASR/AP

Hnutie Sme rodina malo v pláne hlasovať proti

Strana Sme rodina v piatok oznámila, že tento návrh nepodporí. Nebolo teda jasné, či právna norma dostane dosť hlasov. O nesúhlase strany Sme rodina svedčí aj fakt, že predseda parlamentu Boris Kollár prerušil rokovanie na 30 minút. Keďže opozícia nesúhlasila s tým, aby Lengvarského vystriedal iný člen vlády, pretože ho potrebovali na inom rokovaní, Kollár vyhlásil prestávku.

„Dnes prebehne v parlamente hlasovanie o tzv. očkovacom zákone. Naše hnutie bude hlasovať proti,“ napísala strana Sme rodina na Facebooku. Tento zákon prezentujú ako „znevýhodnenie neočkovaných.“

Ako uviedli, nie sú antivaxeri a očkovanie podporujú. „No ľudí, ktorí sa rozhodnú neočkovať, či už zo zdravotných alebo iných dôvodov musíme rešpektovať tak isto, ako aj náš právny systém. A ten platí pre všetkých rovnako, pretože ich nerozdeľuje na očkovaných a neočkovaných,“ uviedla strana.

Testy pre nezaočkovaných budú zadarmo

Podľa najnovších informácii však OĽaNO informovalo, že so Sme rodina dosiahli dohodu pri zvýhodnení zaočkovaných. Informoval o tom Denník N. Pred hlasovaním približne zvolali brífing, ktorého sa zúčastnil premiér, minister zdravotníctva, minister práce a šéfovia poslaneckých klubov OĽaNO a Sme rodina.

Brífing sa nezaobišiel bez potýčky. Poslanci ĽSNS prerušili tlačovú konferenciu koalície a Sme rodina obvinili, že oklamali ľudí. Minister práce Milan Krajniak odkázal: „Máte aj uši, alebo iba ústa?“

„Zabránili sme rozdeľovaniu ľudí na dve kategórie – na zaočkovaných a nezaočkovaných,“ skonštatoval Krajniak. Pre Sme rodina to teda znamená, že sa im podarilo presadiť ich požiadavky. 

Ako uviedol Denník N, nezaočkovaní nebudú v prípade zhoršenej situácie platiť za testy v prípade dochádzania do práce, pri návšteve škôl a obchodov, pričom za testy nebudú platiť ani pendleri. Na vstup im budú stačiť antigénové testy, ktoré bude štát po novom zabezpečovať v MOM-kách.

Zmeny by prišli až v prípade zhoršenia situácie

Po prijatí zákona, ktorý by mal zvýhodniť očkovaných, by sa prakticky zatiaľ nič nezmenilo. Viditeľné zmeny by prišli až v prípade zhoršenie epidemiologickej situácie, kedy by sa opäť zavádzali opatrenia.

Nie je však jasné, v akom rozsahu by bolo očkovaní oproti neočkovaným zvýhodnení. Ako uvádza Denník N, zákon je len rámcový a dáva hlavnému hygienikovi možnosť zohľadniť očkovanie pri uplatňovaní protipandemických opatrení.

To znamená to, že by pre očkovaných ľudí platili miernejšie pravidlá, taktiež by sa pre nich obmedzilo menej služieb či prevádzok. Neočkovaní by si tieto výhody mohli zabezpečiť negatívnym testom či dokladom o prekonaní očkovania.

„Je plne legitímne v rámci protipandemických opatrení umožniť plný a nerušený výkon základných práv a slobôd očkovaných obyvateľov (to znamená takpovediac „zvýhodniť“ očkovaných ľudí) práve vo vzťahu ku konkrétnym prevádzkam a k využívaniu konkrétnych služieb, ktoré sú z pohľadu šírenia nákazy ochorením covid-19 epidemiologicky vysokorizikové,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva, ktoré zákon predložilo.

Si za schválenie tohto zákona?

Demonštrácie pokračujú aj v sobotu

Podobne ako včera, aj dnes pred budovou parlamentu protestuje niekoľko desiatok ľudí, pričom miesto stráži polícia. Ako sme ťa už informovali, v piatok sa demonštranti snažili vniknúť do budovy a protestovali proti tomu, aby vláda prijala novelu zákona.

protesty demonštrácie NR SR
zdroj: TASR/Dano Veselský

Popri tom, ako kričali rôzne heslá, zablokovali aj vchod či ohadzovali budovu jedlom. Podľa informácii Denníka N mali protestujúci porušiť zákon. Zákon o zhromaždovacom práve hovorí, že v okruhu 50 metrov od budov zákonodarného snemu či od miest rokovania sa nesmú organizovať demonštrácie.

K situácii sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadril aj poslanec Radovan Kazda (OKS, kand. SAS): „Ako účastník takmer všetkých zhromaždení Za slušné Slovensko konštatujem, že sme mali podstatne pozitívnejší vzťah k neplytvaniu potravinami,“ skonštatoval.

Zdroje: Startitup, TASR, Denník N, Denník N/Minúta po minúte, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK