Nikam neodchádzame, tvrdia protestujúci pred parlamentom. Pred budovou si chcú postaviť stany

  • Národnú radu SR (NR SR) obkľúčila skupina protestujúcich, snažili sa vniknúť do parlamentu
  • Demonštranti vyzývajú predstaviteľov štátu, aby odstúpili. Kričia rôzne heslá, napríklad „gestapo“
  • Malo dôjsť aj k rôznym potýčkam medzi políciou a protestujúcimi. Jedna policajtka sa mala zraniť
AKTUALNE, SLEDUJEME ONLINE, SLOVENSKO STARTITUP
  • Národnú radu SR (NR SR) obkľúčila skupina protestujúcich, snažili sa vniknúť do parlamentu
  • Demonštranti vyzývajú predstaviteľov štátu, aby odstúpili. Kričia rôzne heslá, napríklad „gestapo“
  • Malo dôjsť aj k rôznym potýčkam medzi políciou a protestujúcimi. Jedna policajtka sa mala zraniť

Pred Národnou radou SR (NR SR) sa dnes protestuje. Demonštranti sa snažia vniknúť do budovy a protestujú proti tomu, aby vláda prijala novelu zákona, v rámci ktorej by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Kričia rôzne heslá, napríklad „my sme tu doma“. Informáciu priniesol Denník N. Aj vo večerných hodinách zostali desiatky ľudí pred parlamentom, situácia je však pokojnejšia.

Protestujúci zablokovali vchod. Práve kvôli blokácii mali niektorí poslanci problém dostať sa do budovy. Demonštranti vyzývajú predstaviteľov štátu, aby odstúpili. Ulicami sa ozývajú rôzne heslá ako „odstúpiť“, „my sme tu doma“, „gestapo“ , „preč s vrahmi“ či „máme toho dosť“.

Ako informuje Denník N, protestujúci mali porušiť zákon. Zákon o zhromaždovacom práve hovorí, že v okruhu 50 metrov od budov zakonadarného snemu či od miest rokovania sa nesmú organizovať demonštrácie. 

Protestujúci mali ohadzovať budovu aj jedlom. Informoval o tom poslanec Radovan Kazda (OKS, kand. SAS) prostredníctvom sociálnej siete. „Ako účastník takmer všetkých zhromaždení Za slušné Slovensko konštatujem, že sme mali podstatne pozitívnejší vzťah k neplytvaniu potravinami,“ humorne skomentoval Kazda.

Ako účastník takmer všetkých zhromaždení Za slušné Slovensko konštatujem, že sme mali podstatne pozitívnejší vzťah k neplytvaniu potravinami.

Posted by Radovan Kazda on Friday, July 23, 2021

Zdá sa, že nás čaká „dlouhá noc“. Ako informuje TASR, protestujúci sa z pred NR SR nechystajú odísť, v protesty chcú zotrvať niekoľko dní. Avizujú, že si pred budovou NR SR postavia stany. 

Náš odpor bude pokračovať, nekončí to dnešným dňom,“ tvrdia. 

Aktuálne: Demonštranti sa pokúsili dostať do budovy Národnej rady. Ochrankári sa snažia zaistiť vchod a budovu zamknúť. Marián Kotleba vyzval dav ľudí, že majú nárok ísť do parlamentu. Pred vchodom je napätá situácia. Demonštranti kričia “my sme tu doma”, “odstúpiť” a ďalšie heslá. Blokujú hlavný vchod, čím znemožňujú vstup aj poslancom.

Posted by Denník N on Friday, July 23, 2021

Podporu protestujúcim vyjadrili viacerí politici zo strany SMER-SD a ĽSNS. Marián Kotleba prehlásil, že demonštranti majú právo na to, aby vstúpili do parlamentu. Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) uviedol, že budú bojovať proti „očkovaciemu fašizmu“ a proti prijatiu novely.

DOBRÚ NOC, MÁ MILÁ Tak som si dnes spomenul na Ľubomíra Feldeka a jeho báseň "Dobrú noc, má milá" z júla1992, keď sa…

Posted by Ondrej Dostál on Friday, July 23, 2021

Poslanci z uvedených politických strán mali protestujúcim prisľúbiť aj zabezpečenie vody či potravín. Informovala o tom TASR. 

Útoky na políciu počas agresívnej demonštrácie pred parlamentom sú absolútne neprípustné. Je to výsledok zničujúcej…

Posted by Veronika Remišová on Friday, July 23, 2021

Z videa, ktoré uverejnil Denník N, je zrejmé, že sa na mieste nachádza aj polícia. Ako informuje Denník N, polícia mala proti demonštrantom použiť slzný plyn. Podľa TASR medzi policajtami a protestujúcimi došlo k viacerým potýčkam. Zraniť sa mala pri nich aj policajtka, potvrdil to aj Boris Kollár.

Denník N s odvolaním na TASR informuje, že zdravotný stav policajtky si nevyžiadal prevoz do nemocnice. Ošetrili ju na mieste. 

Agentúra TASR tiež potvrdila, že sa na mieste nachádzajú ťažkoodenci aj antikonfliktný tím.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP SK (@startitup_sk)

 

Agresívni protestujúci napadli aj novinárov

Protestujúci sa navážajú aj do novinárov. Nadávajú im a hovoria o zapredanosti médií. Ozývajú sa výkriky ako „fašisti“. Na videu denníka Nový Čas je zachytený aj moment, kedy jedna z protestujúcich napadla kameramana. Obliala ho vodou, dav demonštrujúcich jej pri tom tlieskal.

Hovoria o diskriminácii

V parlamente sa v piatok začína mimoriadna schôdza, informuje TASR. Poslanci majú rokovať aj o novele zákona, ktorá hovorí o zohľadňovaní očkovania pri jednotlivých opatreniach, napríklad aj pri vstupe do prevádzok.

Vládny návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. V praxi by tak mali aj pri vstupe do prevádzok či na kultúrne opatrenia výhody očkovaní či testovaní ľudia.

Sloboda prejavu a sloboda zhromažďovania je ústavou garantované právo každého. Pre aktuálne vládnuce strany to môže byť akokoľvek nepríjemné, kým sú opačné názory vyjadrené len slovami a nie fyzickými útokmi, je to v poriadku. Sedím v rokovacej sále a zdá sa mi, že všetci poslanci sú tu, a teda vo výkone mandátu im nebolo zabránené.

Posted by Gábor Grendel on Friday, July 23, 2021

Kollár tvrdí, že zlyhala polícia

Je fatálnym zlyhaním polície a policajného prezidenta Petra Kovaříka, že sa protestujúci dav dostal až pred vstupné dvere do budovy Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Pre TASR to uviedol predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Parlament bude podľa jeho slov rokovať, hoci sa do budovy ráno nedalo pre protestujúci dav dostať ani poslancom a ani novinárom. Kritizuje však postup polície. Ak by zabezpečili zátarasy a protest by sa odohrával aspoň 50 metrov od parlamentu, k takejto kritickej situácii by nemuselo dôjsť.

Hranice sú otvorené, ale blokujú ich protesty. Spôsobili dlhé kolóny

Tí ľudia, samozrejme, že bojujú proti niečomu. To neznamená, že ich budeme obuškovať alebo striekať vodnými delami či budeme na nich púšťať slzotvorný plyn. Keby to policajti zvládli a boli vonku zátarasy, tak sa nič takéto nestane,“ uviedol.

Útoky voči policajtom odsúdil premiér, rovnako aj členovia koalície

Agentúra TASR informovala, že hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková prehlásila, že je dôležité, aby demonštrácie prebiehali pokojne. Zároveň však povedela, že právom demokracie je aj vyjadrenie svojho názoru. Akýkoľvek útok alebo agresia voči policajtom sú však podľa premiéra neprípustné. 

Heger vyzýva všeobecných lekárov, aby očkovali proti koronavírusu. Upozorňuje na hoaxy

Rozumiem, že ľudia sú už z pandémie unavení a nikomu z nás nie sú opatrenia príjemné. Avšak robíme ich preto, aby sme chránili životy všetkých občanov Slovenska. Aj tých protestujúcich,“ skonštatoval predseda vlády.

Zdroje: Denník N/ minúta po minúte, TASR, Nový Čas, Facebook/ Radovan Kazda, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie