AKTUÁLNE: Európa hlási rapídny nárast úmrtí, šírenie koronavírusu sa zrýchľuje, varuje WHO

  • WHO upozorňuje, že šírenie ochorenia COVID-19 v Európe sa zrýchľuje
  • Najvyššie počty nových nakazených na starom kontinente hlásia Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia
koronavirus
AP Photo/Petr David Josek
  • WHO upozorňuje, že šírenie ochorenia COVID-19 v Európe sa zrýchľuje
  • Najvyššie počty nových nakazených na starom kontinente hlásia Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na „ďalšie zrýchlenie“ šírenia ochorenia COVID-19 v Európe, na ktorú pripadá zhruba polovica nových potvrdených prípadov z celého sveta za minulý týždeň.

Európske krajiny tiež podľa správy zverejnenej v utorok zaznamenali 46-percentný nárast úmrtí oproti predchádzajúcemu týždňu. Počet úmrtí síce stúpol aj na americkom kontinente, no tam bol nárast len dvojpercentný.

Matovič povedal, kedy Slováci dostanú vakcínu na COVID-19. Čakajú nás nové opatrenia

Najvyššie počty nových nakazených v Európe hlásia Francúzsko, Taliansko a Veľká Británia, zatiaľ čo najvyššiu mieru nákazy v prepočte na počet obyvateľov majú v Andorre, Českej republike a Belgicku.

WHO od nástupu pandémie čelila opakovanej kritike za početné zlyhania. Americký prezident Donald Trump organizáciu opakovane obvinil, že v súčinnosti s vládou v Pekingu zatajovala skutočný rozsah pandémie v jej úvodnej fáze. Trump najskôr rozhodol o pozastavení financovania organizácie a USA z nej následne vystúpili. WHO tak stratila svojho najväčšieho donora.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

WHO v súčasnosti nemôže viesť nezávislé vyšetrovania. Návštevy jej expertov si vyžadujú súhlas dotknutých krajín a jej činnosť je vo veľkej miere závislá na miestnej politickej situácii. EÚ tiež vyzýva štáty na zvýšenú transparentnosť a efektívnejší systém spolupráce pri informovaní o krízových situáciách. V skorých fázach prepuknutia epidémie sa WHO verejne sťažovala na neochotu poskytnúť dostatočné informácie. Konkrétne krajiny ale nemenovala. 

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech