AKTUÁLNE: Matovičove odmeny za očkovanie schválil parlament, seniori dostanú 300 alebo 200 eur

  • Parlament schválil návrh o finančnom príspevku pre ľudí nad 60 rokov, ktorí podstúpili, respektíve podstúpia očkovanie
  • Pôvodne sa navrhovalo odmeňovať seniorov 500-eurovými poukážkami, ktoré sa mali dať využiť v službách, reštauráciách či hoteloch
matovič
TASR / Martin Baumann
  • Parlament schválil návrh o finančnom príspevku pre ľudí nad 60 rokov, ktorí podstúpili, respektíve podstúpia očkovanie
  • Pôvodne sa navrhovalo odmeňovať seniorov 500-eurovými poukážkami, ktoré sa mali dať využiť v službách, reštauráciách či hoteloch

Parlament od včerajška rokoval o návrhu finančnej odmeny pre ľudí nad 60 rokov, ktorí podstúpili, prípadne podstúpia očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Poslanci NR SR vládny návrh zákona schválili, hlasovalo zaň 97 zo 138 prítomných poslancov, proti bolo 13 poslancov, zdržalo sa 28 poslancov. Cieľom finančnej odmeny má byť motivácia seniorov k očkovaniu. 

Minister financií Igor Matovič spočiatku navrhoval, aby ľudia nad 60 rokov, ktorí podstúpia očkovanie, dostali poukážky v  hodnote 500 eur, ktoré môžu minúť v prevádzkach, ktoré zasiahla pandémia. Návrh predstavil 26. novembra 2021 na tlačovej konferencii s názvom Ponuka, ktorá sa neodmieta. 

Poukážky sa rušia, odmeňovať sa bude v hotovosti

Predvčerom, 7. decembra 2021, na tlačovej konferencii sa koalícia zhodla na zmene vládneho návrhu. Nový vládny návrh hovorí o tom, že ľudia vo vekovej kategórii 60+ dostanú finančnú odmenu 300 eur alebo 200 eur v hotovosti.

Seniori, ktorí do 31. decembra 2021 absolvovali očkovanie treťou dávkou, respektíve sa do daného dátumu registrovali a toto očkovanie podstúpia do 15. januára 2022, získajú 300 eur. Tí, ktorí od 30. júna do 31. decembra 2021 podstúpili očkovanie druhou dávkou, prípadne sa do tohto dátumu zaregistrovali a podstúpia ho do 15. januára 2021, získajú 200 eur. 

Seniori, ktorí podstúpili očkovanie prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od 25. novembra do 31. decembra 2021, respektíve sa do 31. decembra naň zaregistrovali a absolvujú ho do 15. januára 2021, získajú 200 eur. Tí, ktorí sa do 31. decembra 2021 zaočkovali jednodávkovou vakcínou, získajú 200 eur v prípade, že sa do 1. marca 2022 zaočkujú posilňovacou dávkou vakcíny.

Na finančnú odmenu majú nárok všetky fyzické osoby, ktoré do konca roka 2021 dovŕšia vek aspoň 60 rokov a podstúpili očkovanie, prípadne sa do konca roka registrovali na očkovanie, ktoré absolvujú – podmienky sú bližšie vysvetlené vyššie. Finančná odmena sa má podľa pozmeňujúceho Anny Miernej (OĽaNO) týkať seniorov, ktorí absolvovali, prípadne absolvujú očkovanie na Slovensku.

Deň prvý 

Na včerajšom rokovaní parlamentu vystúpil aj minister financií Igor Matovič. Ten vyhlásil, že z kompromisu koalície sa teší, a myslí si, že dané opatrenie prispeje k navýšeniu počtu zaočkovaných u ľudí vo vekovej kategórii 60+. Zároveň Matoviča mrzí, že „medzi sebou nenašli dobrú vôľu, aby 500 miliónmi eur pomohli dotknutým prevádzkam“.

Poslanec NR SR Ján Richter (SMER -SD) kvituje, že sa 500-eurové poukážky zrušili. „Chvalabohu, že tie poukážky vypadli. Myslel som si, že nejaké priekupníctvo a veksláci sú už dávno za nami, že je to archaizmus. Videl som, že sa tu niekomu zaleskli oči, keď sa povedalo, že znova ideme priekupníctvo,“ povedal. 

Jan Richter a ďalší poslanci strany SMER -SD predložili pozmeňovací návrh, podľa ktorého by sa finančná odmena pre seniorov nemala podmieňovať očkovaním.

Poslanci okolo Richtera navrhujú, aby všetci ľudia, ktorí dokonca roku 2021 dovŕšia vek aspoň 60 rokov a majú prechodný alebo trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, dostali v roku 2022 dostali jednorazovú finančnú podporu vo výške 500 eur. 

Matovič v reakcii uviedol, že Richterov „šéf je zbabelec“. Kritizuje Roberta Fica, predsedu strany SMER-SD, že vyzýva ľudí, aby vyšli na námestia.

Bohužiaľ, reagujú na to len tí dôchodci, len tie ženy, ktoré majú doma veľakrát ožrana a vzhliadajú k tomu Ficovi, že aký to je fešák a že asi nepije,“ okomentoval Matovič. 

Matovič ďalej povedal, že Robert Fico zasadil seniorom smrteľný bozk. „On ich pozýva do tých autobusov ako dôchodkyne, ktoré sú najviac vystavené tejto chorobe. Potrebuje ich ako kulisy, aby ukázal, aký je cisár Nero v horiacom Ríme,“ dodal.

Poslanec NR-SR Erik Tomáš, ktorý aktuálne pôsobí v strane Hlas-SD, prirovnal navrhované opatrenia k „mačko-psovi“. Vyčíta vláde, že seniorov rozdelila na tri kategórie. 

Fico versus Matovič

Poslanec NR SR Robert Fico (SMER -SD) predložil ďalší pozmeňujúci návrh z dielne 19 opozičných poslancov, ktorým chcú finančne odmeniť zdravotníkov, ktorí stoja v prvej línii boja proti ochoreniu COVID-19.

Prostriedky, ktoré navrhnem použiť, by sa súčasne dali použiť aj na motiváciu návratu tých zdravotníkov, ktorí v roku 2020 a 2021 predčasne odišli do dôchodku, odišli zo zamestnania alebo si prácu našli v zahraničí alebo v iných oblastiach,“ doplnil. Na stabilizáciu zdravotného personálu navrhujú vyčleniť 300 miliónov eur. 

Igor Matovič vzápätí povedal Robertovi Ficovi to, že zdravotníkov do zúfalej situácie priviedol on tým, že „burcuje ľudí, aby chodili na námestia, kde zvážajú autobusmi dôchodcov bez rúšok a respirátorov, ktorí potom zapĺňajú covidové oddelenia“.

Tento človek sa nehanbí sem prísť a tváriť sa, že ide zachraňovať zdravotníkov, zdravotné sestry a lekárov na covidových oddeleniach. Tí zdravotníci tam melú z posledného preto, lebo jeden cynický skorumpovaný bastard sa rozhodol zo svojich vlastných voličov – dôchodcov robiť rukojemníkov a živý štít,“ dodal Matovič.

Matovič Fica opakovane nazval „cynickým a skorumpovaným bastardom“. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (SMER -SD) sa preto rozhodol prerušiť schôdzu a zvolal poslanecké grémium. 

Parlament v rokovaní pokračoval aj dnes. Pozmeňujúce návrhy SMERU-SD poslanci neschválili. 

Zdroje: SITA, Youtube/ Live NR SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie