AKTUÁLNE: India je liahňou nových mutácií. Detegovali tu ďalší nový variant

  • V Indii detegovali nový variant koronavírusu. Pomenovali ho delta plus
  • India sa stala liahňou nových mutácií. Koncom marca tam bol objavený nový variant s dvojitou mutáciou
koronavirus
Unsplash/engin akyurt, Unsplash/Fusion Medical Animation
  • V Indii detegovali nový variant koronavírusu. Pomenovali ho delta plus
  • India sa stala liahňou nových mutácií. Koncom marca tam bol objavený nový variant s dvojitou mutáciou

Vo viacerých indických štátoch zaznamenali prípady nakazenia variantom koronavírusu SARS-CoV-2 – B.1.617.2, ktorý v Indii vyvolal druhú vlnu pandémie. Podľa denníka The Hindustan Times bol tento variant pomenovaný delta plus a nateraz bolo detegovaných v asi 20 prípadoch.

Ministerstvo zdravotníctva štátu Maháraštra informovalo, že nový variant je predmetom sekvenovania. Zatiaľ ho však ešte nekvalifikovali ako variant vyvolávajúci obavy.

India kolabuje, pece v krematóriách sa roztavujú pod obrovským náporom mŕtvych, telá pália aj v uliciach

Dr. Randíp Guleria v rozhovore pre televíziu NDTV  upozornil, že zmutovaná verzia agresívnejšieho kmeňa B.1.617.2, ktorá v Indii spôsobila druhú vlnu pandémie, prechádza v tzv. hrotovej bielkovine (spike protein) ďalšou mutáciou, označenou ako K417N. A tá by sa, „ak sa nepodchytí včas“, mohla stať variantom vyvolávajúcim obavy.

Liaheň mutácií

Varoval, že India by mohla zaznamenať rýchlejší nárast počtu infikovaných, ak sa nebudú dodržiavať opatrenia na zastavenie alebo obmedzenie šírenia infekcie.

Dr. Rahúl Pandit, ktorý je členom štátnej pracovnej skupiny pre epidémiu, podľa denníka The Times of India uviedol, že „každý nový zaujímavý variant sa môže stať variantom vyvolávajúcim obavy“.

Šíri sa ďalšia nebezpečná mutácia COVID-19, ide o hybrida. Môže byť infekčnejší a vakcína naň nemusí zaberať

Koncom marca bol v Indii objavený nový variant koronavírusu s dvojitou mutáciou. Tento variant je nákazlivejší než „bežný“ koronavírus SARS-CoV-2, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v čínskej provincii Wu-chan začiatkom minulého roka.

Predtým boli známe britský a brazílsky variant koronavírusu, ktoré sa tiež vyznačovali vyššou infekčnosťou v porovnaní s variantom koronavírusu, ktorý sa rozšíril z Číny.

V Indii bolo doteraz koronavírusom infikovaných takmer 30 miliónov ľudí. Počet úmrtí na chorobu COVI-19 dosiahol v nedeľu 386.713.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK