AKTUÁLNE: Izrael prišiel s prvou svetovou štúdiou o účinnosti vakcíny. Výsledky sú extrémne povzbudivé

  • Výsledky očkovania v Izraeli sú nadmieru uspokojivé
  • Pfizer vakcína je účinná na 92%, štatistika pozostáva z veľkej časti Izraelského obyvateľstva
očkovanie koronavírus izrael
TASR/AP Photo/Maya Alleruzzo
  • Výsledky očkovania v Izraeli sú nadmieru uspokojivé
  • Pfizer vakcína je účinná na 92%, štatistika pozostáva z veľkej časti Izraelského obyvateľstva

 V Izraeli už veľká časť obyvateľstva prešla aj druhým kolom očkovania. Vďaka rýchlosti a efektivite štátu máme prvé výsledky. Štatistiky sú extrémne povzbudivé, vakcína od spoločnosti Pfizer je účinná na 92 %. 

Ako sme informovali v našom článku, Izrael už  jednu štatistiku o efektivite vakcín poskytol. Prvé štúdie boli vykonané na vzorke 128 600 zaočkovaných a už tieto čísla naznačovali, že vakcína funguje tak, ako sa predpokladalo. Chýbala im však kontrolná skupina. Teraz Izrael prišiel s väčšími a presnejšími dátami. 

Dáta ukázali, aká je pravdepodobnosť nákazy koronavírusom po 2. vakcíne. Tieto výsledky svet nečakal

Vakcína účinná na 92 % 

Terajšia štatistika bola vykonaná na vzorke 163 000 zaočkovaných Izraelčanov. Sú to prvé plošné štúdie. Ako informuje The Times of Israel, iba 31 z nich sa do 10 dní nakazilo. Pre porovnanie, z ekvivalentnej vzorky nezaočkovaných a v rovnakom časovom rámci bolo testami na koronavírus odhalených až 6 437 nových nakazených.

Ako uvádza Ekka Zohar, jeden z najlepších analytikov v oblasti vakcín, priebeh ochorenia COVID-19 je u zaočkovaných pacientov veľmi ľahký a žiadny z nich nemusel byť hospitalizovaný. „Môžeme hovoriť, že sa u nich vyskytujú len bolesti hlavy a mierne pocity nevoľnosti, ktoré sú takmer úplne bez horúčky.

ALARMUJÚCE ZISTENIE: Ani po prekonaní COVID-19 nie si za vodou, stále môžeš nakaziť iných

Prvé štatistiky splnili očakávanie spoločnosti Pfizer. Účinnosť vakcíny Pfizer bola podľa klinických testov vyčíslená na  95 %.  Vďaka Izraelu si už skutočne môžu svoje odhady potvrdiť aj lekári. Izrael je zatiaľ jediná krajina, ktorá má dostatočný počet zaočkovaných, vďaka ktorým sa môžu štatistiky uskutočňovať. 

Od predpokladu chýbajú 3 % 

V klinickom testovaní vykazovala vakcína spoločnosti Pfizer úspešnosť 95 %. Dáta z Izraela hovoria o 92 %. Ľudia by nemali byť z výsledku znepokojení, práve naopak, mali by sa z týchto čísel tešiť. Odchýlka sa očakáva pri každom klinickom testovaní. Ako uvádza Eyal Leshem, „ Je to veľmi vysoké číslo, vrátane štandardnej odchýlky, ktorú sme očakávali.“

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Analýza bola vykonaná izraelským Maccabi Healthcare Services. Dáta poskytlo aj Ministerstvo zdravotníctva, ktoré uvádza, že koronavírusom sa nakazilo 317 ľudí z 715 425 zaočkovaných. Tieto čísla predstavujú mieru pozitivity u zaočkovaných až 0,044%, čo je dvojnásobok miery pozitivity, ktorú udáva Maccabi Healthcare Services. 

Ekka Zohar sa však vyjadrila,  že ak by existovala celonárodná kontrolná skupina, miera efektivity vakcín by sa stotožňovala so štatistikami, ktoré poskytlo Maccabi Healthcare Services. 

Zdroj: TheTimesOfIsrael

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech