AKTUÁLNE: Jednu z najsľubnejších vakcín už vyrábajú, dostupná bude už o niekoľko týždňov

  • Vakcína proti koronavírusu ešte nemá za sebou kompletné testy, no už je vo výrobe
  • Prvé dávky zrejme poputujú do USA
vakcína, kotonavírus
TASR/AP Photo/Emrah Gurel
  • Vakcína proti koronavírusu ešte nemá za sebou kompletné testy, no už je vo výrobe
  • Prvé dávky zrejme poputujú do USA

Oxfordská vakcína je doslova na dosah. Látka, ktorú vyvinuli európski vedci, je už vo výrobe. Dávky očkovacej látky začal vyrábať farmaceutický gigant Pfizer. Vakcíny by tak mali byť na trhu už koncom tohto roka. Informuje o tom britský Daily Mail, ktorému sa podarilo získať video priamo z výroby.

Je to oficiálne. Slovensko čaká celoplošné testovanie na COVID-19

Na videu je vidieť výrobnú linku s tisíckami kusov dávok. Podľa denníka ide o továreň v belgickom meste Puurs. Vakcína zatiaľ nemá za sebou kompletné testy. Pfizer však očakáva, že všetky povolenia od úradov budú na stole už koncom novembra. Hneď potom sa látka môže začať používať.

Už v decembri tak môže byť k dispozícii prvých 100 miliónov kusov a budúci rok až 1,3 miliardy. Vakcína pozostáva z dvoch dávok, takže každý bude musieť absolvovať očkovanie a preočkovanie. Ide o očkovaciu látku, ktorú vytvorili vedci z Oxfordu spolu s farmaceutickou firmou AstraZeneca. 

Komu sa však vakcíny dostanú? Pfizer už dávnejšie podpísal dohodu s USA na dodanie 100 miliónov kusov vakcín proti koronavírusu a opciu na ďalších 500 miliónov kusov. Súčasťou dohody je aj sľub amerického úradu pre kontrolu liečiv, že vakcínu schváli tak skoro, ako to bude možné.

Vakcíny proti COVID-19 sa zrejme dočkáme už budúci mesiac. Do Vianoc budú očkované tisíce ľudí

Pfizer tak potvrdil domnienky, že svet čaká masové očkovanie proti koronavírusu ešte tento rok pred Vianocami. Oxfordskú vakcínu už totiž schvaľuje aj európska lieková agentúra. Hneď ako povolenie dostane, bude sa môcť začať používať. 

Pri finálnom testovaní oxfordskej vakcíny sa nedávno u jedného z účastníkov vo Veľkej Británii objavila nepriaznivá neurologická reakcia, pre ktorú Briti testovanie pozastavili, no už medzičasom znova spustili. V Spojených štátoch je podobné testovanie pozastavené, kým americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) správu o vedľajšom účinku vakcíny preverí.

Zdroj: DailyMail

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech