AKTUÁLNE: Lockdown sa má predĺžiť. Po ňom budú „privilegovaní“ len očkovaní, tvrdí Lengvarský

  • Návrh musí ešte prejsť koaličnou radou
  • Konzílium odborníkov včera navrhlo niekoľko zmien, jednou z nich je aj predĺženie lockdownu
pjimage - 2021-12-06T171043.366
Unsplash/Dimitry Unsplash/Sangga Rima Roma
  • Návrh musí ešte prejsť koaličnou radou
  • Konzílium odborníkov včera navrhlo niekoľko zmien, jednou z nich je aj predĺženie lockdownu

Pojem lockdown je v posledných dňoch najskloňovanejším slovom na Slovensku. Schválený bol 24. novembra s tým, že by mal platiť iba 2 týždne. Prvý deň zákazu vychádzania bol 25. november. Vplyv lockdownu sa mal vyhodnocovať po 10. dňoch. Po tomto vyhodnocovaní malo byť známe, či lockdown pomohol zmierniť pandemickú situáciu a či sa opatrenia budú postupne uvoľňovať.

Ako sme ťa už v minulosti informovali, odborníci z konzília navrhovali, aby sa obmedzil pohyb obyvateľov na cestu do a z práce v režime OTP. Pre zamestnancov, ktorí nemôžu pracovať z domu, sú neočkovaní a ochorenie COVID-19 neprekonali, to znamená testovanie dvakrát týždenne. Odborníci zároveň odporučili, aby bola povolená už len cesta do prevádzok a služieb nevyhnutných pre život. 

Iba včera konzílium odborníkov navrhlo, aby sa opatrenia sprísnili. Tvrdia, že vláda by mala lockdown predĺžiť o ďalších 7 dní s tým, že kontroly zákazu vychádzania a home officu by mali byť intenzívnejšie. Mnohých prekvapilo aj odporúčanie týkajúce sa zavedenia režimu OTP vo vlakoch a na diaľkových autobusových linkách.

rakúsko hranice
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ako na tlačovej besede uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, situácia je stále veľmi vážna, no je pod kontrolou. Nové opatrenia, ktoré musia byť ešte prerokované na koaličnej rade, budú prebiehať v troch fázach.

V počte prípadov síce nastal mierny pokles, no zároveň došlo k zásadným zmenám v prístupe ľudí k testovaniu. Vzorka ľudí, ktorí sa chodia testovať, sa zmenila. Pri hospitalizáciách vidíme oproti minulému týždňu nárast, žiaľ, aj pri ventilovaných pacientoch a úmrtiach. 

Tri fázy predstavil Vladimír Lengvarský. Navrhuje, aby sa lockdown predĺžil do 16. decembra. Pravidlá by sa sprísňovať nemali, no problémom je ich dodržiavanie.

O návrhu sa bude rokovať na koaličnej rade. Od 17. decembra by mali byť pre očkovaných a prekonaných otvorené všetky obchody. Esenciálne obchody budú fungovať v režime základ. 

Od 25. decembra by mali byť otvorené vleky, hotely, fitness centrá a podobne. Stále však platí, že tento návrh sa týka iba očkovaných a prekonaných. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie