AKTUÁLNE: Matovič prichádza so “šalamúnskym nápadom”. Dočasne by sa mal vzdať funkcie premiéra

  • Igor Matovič opäť prekvapuje
  • Tentokrát však zrejme mnohých poteší
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • Igor Matovič opäť prekvapuje
  • Tentokrát však zrejme mnohých poteší

Ako informovala TV Markíza vo svojich Televíznych novinách, koaličná kríza ešte stále nie je zažehnaná. Dôkazom toho sú aj tohtotýždňové vyjadrenia Richarda Sulíka, na základe ktorých je zrejmé, že je potrebné prísť s nejakým novým nápadom. 

TV Markíza ale uvádza, že podľa ich informácií prišiel počas včerajších/dnešných nočných rokovaní vlády Igor Matovič so “šalamúnskym nápadom”. 

V rámci neho by údajne na istý čas “nebol tak celkom premiérom”. Pravdepodobne ide o to, že by sa ne nejaký čas stiahol do úzadia, alebo by časť svojich kompetencií prenechal niektorému zo svojich kolegov. 

Či to tak naozaj bude, sa zrejme dozvieme už v pondelok. TV Markíza však tvrdí, že túto informáciu majú overenú z viacerých, od seba nezávislých zdrojov. 

Vývoj koaličnej krízy

Odstúpením ministra Mareka Krajčího mala koaličná kríza skončiť. Šéf SaS Richard Sulík pred rokovaním vlády povedal, že sa tak nestalo. „Sme v bode nula,“ povedal Sulík. „Včerajšou tlačovou besedou Igor Matovič prakticky zrušil dohodu, ktorú sme týždeň tvorili,“ povedal s tým, že SaS si vezme víkend na rozmyslenie, čo s krízou ďalej.

Jeho slová potvrdila aj vicepremiérka Veronika Remišová. „Budeme sa o tom v strane rozprávať. Všetci ste videli včerajšiu tlačovku. Myslím si, že je mimoriadne potrebné, aby sa zlepšili vzťahy a obnovila dôvera,“ povedala na brífingu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí si už dnes pobalí kufre a podá demisiu. Pôvodne sa tak malo stať až o niekoľko týždňov, po začatí očkovania vakcínou Sputnik V. 

Nechcem, aby termín môjho odchodu bol ďalšou zámienkou pre povalenie vlády. Dnes podám demisiu,“ oznámil na Facebooku Krajčí.

Nechcem, aby termín môjho odchodu bol zámienkou pre povalenie vlády. Dnes podám demisiu. Ďakujem za vašu podporu v neľahkom boji s neviditeľným nepriateľom. Veľmi si ju vážim.

Posted by Marek Krajčí on Thursday, 11 March 2021

O svojom odstúpení informoval Marek Krajčí na tlačovej besede vo štvrtok. „Dve menšie koaličné strany podmienili zotrvanie vo vláde mojou demisiou.“ Ako tvrdí Igor Matovič, Marek Krajčí sa stal rituálnou obeťou kritikov. 

Celý poslanecký klub OĽANO stojí za Marekom Krajčím. „Dnes odchádza najzodpovednejší bojovník v pandémii. Mrzí nás, že ten, čo chcel najviac chrániť ľudí, odchádza. Tí, čo všetko spochybňovali, zostávajú,“ povedal predseda hnutia OĽANO Michal Šípoš. 

Že Marek Krajčí odstupuje je prejav politickej kultúry, konečne sa môžeme venovať skutočným problémom a nie politikárčeniu,“ okomentoval Krajčího demisiu minister obrany Jaroslav Naď.

Slovensko má za sebou najkurióznejšiu demisiu ministra v histórii. Neplakal len on, ale aj premiér

Boris Kollár celý deň hovoril, že vládna kríza je tým zažehnaná, no po demisii ministra zdravotníctva ohlásená tlačovka neprebehla. Hovorilo sa však o rastúcom napätí v koalícii a lídri rokovanie obnovili.

Marek Krajčí definitívne skončil 

Zuzana Čaputová prijala demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího v piatok.„Faktom je, že sa vám vaše viaceré kľúčové odporúčania nepodarilo presadiť.“ Zuzana Čaputová nepovažuje demisiu Mareka Krajčího za obetu, trvdí, že demisia je dôsledkom politickej situácie. „O to menej sa viem stotožniť s interpretáciou, kedy je vaša demisia podávaná ako obeta.“ Ministerstvo zdravotníctva dočasne povedie Eduard Heger. 

Po návrate Mareka Krajčího (OĽaNO) do Národnej rady SR (NR SR) ako poslanca príde o mandát Sebastián Kozarec (OĽaNO). Práve on nastúpil ako náhradník na neuplatňovaný poslanecký mandát Krajčího. Agentúre SITA to potvrdil odbor komunikácie s médiami a verejnosťou NR SR. Krajčí dodnes viedol ministerstvo zdravotníctva, prezidentka Zuzana Čaputová však dnes prijala jeho demisiu.

Prijatie demisie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího

 Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Piatok 12. marca 2021

Marek Krajčí bol po podaní demisie skúpy na slovo. „Je mojou veľkou túžbou, aby táto vláda mohla pokračovať ďalej.“ Marek Krajčí poďakoval všetkým zdravotníkom, rovnako ako aj pracovníkom ministertstva zdravotníctva.. „Svoj hrdinský boj zvládajú statočne a dobre.

Tlačová konferencia bola opäť emotívna. „Keby sme sa všetci správali tak, ako nám minister zdravotníctva odporúčal, situácia na Slovensku by bola lepšia,“ tvrdí Igor Matovič. „Marek Krajčí neodchádza ako človek, ktorý zlyhal. Odchádza ako človek, ktorý každým jedným krokom chránil životy ľudí.“

Eduard Heger tvrdí, že strany SaS a Za ľudí mali jedinú podmienku – demisiu Krajčího. Dohodu preto považujú za uzavretú. Eduard Heger sa zároveň ospravedlnil za včerajšiu tlačovú konferenciu „ľudom, ktorých sa dotkla“. 

Presne 3 roky od demisie Kaliňáka

Od demnisie Roberta Kaliňáka, ktorá svoj odchod opodstatnil tým, že chce krajinu zachovať v mieri, aby si ľudia mohli užívať plody práce minulej vlády, prešli presne tri roky. Upozornila na to aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá skonštatovala, že, napriek aktuálnym koaličným nezhodám, Slovensko prechádza uzdravovaním.

„Akokoľvek tragické je manažovanie štátu v rukách Igora Matoviča, aj tak má krajina lepšie vedenie ako za Fica a Kaliňáka. Oni boli čistým výťažkom zla. Objektívne musím povedať, že aj kvôli tomu, v akom stave zanechali krajinu, dnes nezvládame boj s pandémiou – predovšetkým mám na mysli zdravotníctvo,“ vraví na sociálnej sieti.

Naďalej však trvá na tom, že rekonštrukciu vlády treba započať od postu premiéra, nie ministra zdravotníctva. „Na Igorovi Matovičovi sa ale ukazuje, že už by nám nemalo stačiť, aby politik alebo vláda nekradli. To by už mala byť samozrejmosť. A Igor Matovič okrem toho, že nekradne, nespĺňa nič z toho, čo by mal spĺňať zodpovedný líder krajiny, aby nás previedol krízou. Preto sa mala rekonštrukcia vlády začať predovšetkým zmenou na poste premiéra,“ dodáva.

Remišová tvrdí, že odchod Krajčího môže spustiť reformy

Zmena na poste ministra zdravotníctva môže priniesť novú energiu do riešenia pandémie a naštartovať veľké reformy v zdravotníctve. Uviedla to vicepremiérka a predsedníčka koaličnej strany Za ľudí Veronika Remišová, informuje TASR.

„Zmena na poste ministra zdravotníctva, ktorú sme žiadali, môže priniesť novú energiu do riešenia výziev spojených s pandémiou a zároveň naštartovať veľké reformy spojené s nevyhnutnou obnovou zdravotníctva, ktoré je zdevastované po rokoch vlády Smeru-SD a na pokraji síl pre dlhotrvajúcu pandémiu,“ povedala vicepremiérka.
Pre stranu je dôležité, aby koalícia lepšie fungovala. Musí sa podľa Remišovej výrazne zlepšiť komunikácia v rámci nej aj navonok. „Vláda má riešiť problémy ľudí, nie ľudia problémy vlády,“ podotkla.

Situácia je naďalej veľmi vážna

Situácia je momentálne vážna, vládna kríza pokračuje. Pre médiá to na Úrade vlády SR uviedla vicepremiérka a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová. Dodala, že v strane sa budú v piatok rozprávať o aktuálnej situácii. „Je mimoriadne potrebné, najmä v tejto zložitej krízovej situácii, aby sa zlepšili vzťahy, obnovila dôvera a aby ľudia už nemuseli riešiť problémy vlády, ale aby vláda riešila problémy občanov,“ zdôraznila.

Poslanec Národnej rady (NR) SR z klubu Za ľudí Ján Benčík vyhlásil, že premiér Igor Matovič (OĽANO) svojím vystúpením na štvrtkovej (11. 3.) tlačovej konferencii „pošliapal všetky body Memoranda dobrého vládnutia ešte pred jeho podpisom“. Benčík preto podporuje stanovisko SaS a jej šéfa Richarda Sulíka. Ten povedal, že dohoda je zrušená a koalícia je v rokovaniach na bode nula.

Čierny január roku 2021: Zomrelo rekordných 8 650 ľudí, o 68% viac ako po iné roky. Pätina z nich nemala ani 65 rokov

„Chcem veriť, že rovnako zásadovo bude postupovať aj Veronika Remišová a strana Za ľudí. Svoje rozhodnutie som nezmenil, počkám však na rozuzlenie koaličnej drámy, z ktorej sa stáva miestami nechutná fraška,“ napísal Benčík na sociálnej sieti. Poslanec avizoval, že ak neodíde zo svojho postu Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽANO), vystúpi z klubu a prestane podporovať vládu.

Vládna kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V, napätie v koalícii je dlhodobé. Všetky strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády, žiadali odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO).

Pri koaličnej dohode o demisii Krajčího sa Sputnik V nespomínal

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) mal pôvodne odchádzať postupne s tým, že bude ešte niekoľko týždňov pomáhať novému šéfovi rezortu. Premiér vo štvrtok avizoval, že Krajčí by mal odísť až vtedy, keď sa rozbehne očkovanie Sputnikom V. Postup OĽANO vyvolal opätovné koaličné pnutie.

Hnutie OĽANO rokuje o viacerých menách na post ministra zdravotníctva. TASR to potvrdil šéf poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš. „V hre je viacero mien, rokujeme,“ uviedol Šipoš pre TASR. Žiadne meno zatiaľ nechce potvrdzovať ani vyvracať.

„Keď budeme mať meno na 100 percent potvrdené, dáme vedieť,“ odpovedal Šipoš na otázku, či je v hre aj meno poslankyne Národnej rady (NR) SR za OĽANO a lekárky Evy Horváthovej. Tá pre TASR uviedla, že ponuku na post šéfky rezortu zdravotníctva nedostala.

OĽANO chce podľa Šipoša za ministra človeka, ktorý bude bojovať proti korupcii a nadviaže na dobrú prácu Mareka Krajčího. „A nebude v područí finančných skupín a oligarchov,“ dodal.

Ako možný nástupca Krajčího sa spomína aj štátny tajomník rezortu financií Marcel Klimek. Premiér Igor Matovič (OĽANO) vo štvrtok (11. 3.) nepotvrdil, či bude novým ministrom on. Žiadnu ponuku na tento post zatiaľ neeviduje ani štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. Povedal to pred piatkovým rokovaním vlády.

Zdroj: TV Markíza

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech