AKTUÁLNE: Matovič sa obáva, že pri 300 nakazených denne sa nám to vymkne spod kontroly

  • Igor Matovič sa vyjadril k akutálnemu nárastu nakazených koronavírusom
  • Podľa neho sa denné nárasty môžu vymknúť spod kontroly
  • Matovič spomína na zvládnutie prvej vlny spred pár mesiacov
matovič
TASR/Jaroslav Novák
  • Igor Matovič sa vyjadril k akutálnemu nárastu nakazených koronavírusom
  • Podľa neho sa denné nárasty môžu vymknúť spod kontroly
  • Matovič spomína na zvládnutie prvej vlny spred pár mesiacov

Dnes, v sobotu 19. septembra sa premiér Igor Matovič vyjadril k aktuálnemu nárastu nakazených koronavírusom. Na svojich sociálnych sieťach vyjadril znepokojenie. Rekordné nárasty, ktoré pribúdajú v posledných dňoch sa podľa neho môžu vymknúť spod kontroly a hygienici nebudú stíhať dohľadávať kontakty infikovaných, s ktorými sa v poslednom čase zdržiavali.

Matovič spomína na zvládnutie prvej vlny spred pár mesiacov. Chváli občanov, že to zvládli vďaka dodržiavaniu pravidiel, hygiene a poctivému noseniu rúšok.

290. Za včerajšok máme opäť nový rekord. Tvrdošín 30, Námestovo 27, atď. V prvej vlne sme to spoločne zvládli na európsku jedničku a o takýchto číslach sa nám tak ani len nesnívalo. Vyhrali sme to preto, lebo sme si navzájom dôverovali a zodpovedné dodržiavanie pravidiel, hygiena a poctivé nosenie rúšok boli našimi kľúčovými zbraňami. Jasné, aj vtedy boli takí, ktorí potrebovali všetkým dokázať, že ich “nikto obmedzovať nebude”. Napriek nim sme to na jedničku zvládli,“ vyjadruje sa premiér vo svojom facebookovom statuse.

Matovič oznamuje otvorenie hraníc do 19 krajín
zdroj: Facebook/Igor Matovič/photos

V ďalšej časti príspevku vyjadruje znepokojenie nad súčasnou situáciou, ktorá podľa neho začína byť kritická. 

Možno si poviete, že nič strašné sa nedeje, nakazení pribúdajú výrazne menej ako v Čechách a zomiera len minimum ľudí. OK, ale dokedy? Odpoveď poznáme. Dovtedy, dokedy budú regionálni hygienici stíhať dohľadávať kontakty pozitívnych. Po tom bode sa nám situácia vymkne z rúk. Kedy to nastane? Obávam sa, že pri cca 300 nakazených denne sme už na hrane. Hygienici idú na 120% a nových voľných hygienikov niet – lebo predošlé vlády ich stavy zdecimovali,“ píše v statuse Matovič.

Ďalej vyzýva občanov, aby sa svojim zmýšľaním navrátili do čias prvej vlny. 

Čo teraz? Pomôže nám jediné – návrat k postoju všetkých nás z prvej vlny, kedy nám výsledky závidela celá Európa. Návrat k maximálnej zodpovednosti a spolupatričnosti s najzraniteľnejšími. Povedané inak – ako si ustelieme, tak sa budeme mať. Ak sa rozhodneme pre maximálnu opatrnosť a zodpovednosť, budeme si žiť relatívne slobodne napriek pandémii. Ak v nás zvíťazí nezodpovednosť, sami sa o slobodu pripravíme,“ dopĺňa premiér.

Minister zdravotníctva Krajčí: do konca októbra budeme mať plné nemocnice

V piatok 18. septembra odvysielalo Rádio Express diskusnú reláciu s Braňo Závodským, ktorý sa rozprával s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím o tom, ako Slovensko zvláda druhú vlnu koronavírusu.

Čísla chorých aj hospitalizovaných oproti prvej vlne výrazne stúpajú. Podľa Krajčího budú infekčné oddelenia mať čo robiť s novým prírastkom infikovaných, dokonca by sa kapacitne mali zaplniť už koncom októbra.

Krajčí: Ak to takto s nakazenými na Slovensku pôjde ďalej, na konci októbra budú plné nemocnice

„Minulý týždeň sme mali 133 prípadov a týždeň predtým 90. Keď nám to takýmto spôsobom pôjde ďalej, tak môžeme predpokladať, že na konci októbra nám nebudú stačiť infekčné oddelenia a budeme potrebovať reprofilizovať nemocnice. Čo znamená, že lôžka, ktoré momentálne sú poskytované na inú zdravotnú starostlivosť, budeme musieť použiť pre infikovaných,“ hovorí v rozhovore minister. 

 

Zdroj: Facebook Igora Matoviča

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech