Milan Lučanský zomrel

  • Milan Lučanský zomrel
  • Informovala o tom na sociálnej sieti Denisa Saková
202702hygienici_bezpecnostnarada_3685884
TASR/Jakub Kotian
  • Milan Lučanský zomrel
  • Informovala o tom na sociálnej sieti Denisa Saková

Aktualizované 18:28

Milan Lučanský zomrel, informovala o tom na sociálnej sieti Denisa Saková. Informáciu neskôr potvrdilo aj ministerstvo spravodlivosti. Bývalý policajný prezident Milan Lučanský zomrel dnes o 15:55. Ako pre agentúru SITA potvrdil Peter Bubla z tlačového oddelenia MS SR, jeho smrť skonštatoval ošetrujúci lekár vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove. „Je nám to nesmierne ľúto, rodine vyjadrujeme úprimnú sústrasť,“ uviedol Bubla.

Podpredseda Smeru Robert Kaliňák dnes na tlačovej konferencii povedal, že k Lučanskému nepustili ani jeho manželku. Podľa dozorujúceho prokurátora to však nie je pravda. „Manželke bol umožnený kontakt v nemocnici od nočných hodín včerajšieho dňa, pričom podľa informácií dozorujúceho prokurátora pri jeho lôžku zotrvala aj počas dnešného dňa,“ uviedol Úrad špeciálneho prokurátora pre Denník N.

Pôvodný text:

V prípade pokusu o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana L. začal vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci porušovania povinnosti dozornej služby a vo veci trestného činu ublíženia na zdraví. Na tlačovej besede o tom dnes informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.

„Predmetom trestného stíhania bude jednak posúdenie, či nepochybili príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) a druhým bude posudzovanie okolnosti vzniku a charakteru ujmy na zdraví obvineného a prípadnej účasti iných osôb na spôsobení zranenia,“ uviedol Žilinka. Dodal, že sa zatiaľ nepotvrdili informácie o tom, že Milan Lučanský má mozgovú smrť, nachádza sa však v kóme.

Primár kolabujúcej nemocnice: Ak aj dnes niekto popiera Covid-19, nie je normálny a mal by vyhľadať odbornú pomoc (ROZHOVOR)

Trestné stíhanie začali po obhliadke miesta činu, na ktorej sa zúčastnil aj námestník Krajskej prokuratúry v Prešove. Dôvodom podľa Žilinku je, aby neboli prvotné neopakovateľné úkony spochybnené. V rámci netrestnej roviny vyšetrovania bude podľa generálneho prokurátora vykonaná mimoriadna previerka dodržiavania zákonnosti v miestach výkonu väzby obvineného.

Včerajšie vyjadrenia sú naďalej platné

„Bude zameraná na dodržiavanie predpisov výkonu väzby v danom prípade v súvislosti so spomínanou udalosťou. Predchádzajúca udalosť bola prešetrená a v utorok 29. decembra som poskytol závery, ktoré sú naďalej platné,“ uviedol Žilinka, podľa ktorého zistenia prešetrovania budú poskytnuté aj orgánom činným v trestom konaní.

Ozrejmil, že vzhľadom na možné podozrivé osoby bude vyšetrovanie viesť vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby, dozor prokurátora má na starosti prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove a dohľadovú činnosť uložil generálny prokurátor prokurátorovi trestného odboru Generálnej prokuratúry SR.

Kvalitní vyšetrovatelia

„Zároveň som si vyhradil priebežnú podrobnú informovanosť o jednotlivých vykonaných úkonoch a stave vyšetrovania. Chcem ubezpečiť verejnosť, že ak sa zistí porušenie právnych predpisov alebo iných povinností zo strany kohokoľvek, bez ohľadu na jeho postavenie, bude vyvodená právna zodpovednosť,“ uviedol Žilinka, ktorý sa stretol aj s manželkou Milana Lučanského a ubezpečil ju o dôslednom objasnení udalosti a o vyvodení zodpovednosti v prípade porušenia predpisov.

Generálny prokurátor dodal, že s ohľadom na počiatočné štádium trestného konania a neverejný charakter prípravného konania zatiaľ nebude uvádzať podrobnejšie informácie z vykonaných úkonov. „Verejnosť bude informovaná o zisteniach, ak to situácia dovolí. Ak nebude možné zmarenie vyšetrovania a jeho závery,“ povedal.

Právo informovať o stave konania bude mať podľa Žilinku výlučne Krajský prokurátor v Prešove. „Chcem garantovať, že na vyšetrenie veci boli vyčlenení kvalitní vyšetrovatelia z Úradu inšpekčnej služby a kvalitný prokurátor Krajskej prokuratúry Prešov. Vyšetrovanie vykonávajú príslušní policajti a prokurátor zo zákona,“ dodal prešovský krajský prokurátor Pavol Matija.

Už skôr malo tlačovku ministerstvo spravodlivosti

Rezort spravodlivosti v utorok informoval, že Milan Lučanský, ktorý je v súčasnosti vo väzbe, sa pokúsil o samovraždu. Jeho stav je kritický. Z tohto dôvodu ministerstvo zvolalo tlačovú konferenciu na 9:00 v stredu.

Bol pravidelne kontrolovaný, bývalého policajného prezidenta našli, keď mu priniesli stravu. Skontrolovali kamerové záznamy a potvrdili, že šlo o pokus o samovraždu. 

Na tlačovej besede spresnili, že sa Lučanský pokúsil obesiť. Ihneď mu poskytli prvú pomoc, zavolali zdravotníkov a previezli na ARO. Vylúčili, že by stráž pochybila pri tomto incidente. Bývalého policajného prezidenta skontrolovala stráž o 16:30, o 9 minút neskôr došlo k incidentu.

Šéf ZVJS Milan Ivan oznámil, že odstúpi z funkcie. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa vyjadrila, že nič nenasvedčovalo tomu, že sa Lučanský pokúsi o samovraždu, žiadne také dôkazy nedostala.

Ministerka chce pre pokus o samovraždu Milana Lučanského zriadiť nezávislú komisiu, ktorá incident prešetrí. Chce osloviť opozíciu aj prezidentku.

Zároveň vyvrátili pochybnosti, že sa pred dvomi týždňami pokúsil Lučanský o samovraždu. 

Reakcie politikov

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa už včera vyjadrila, že očakáva, že sa prípad policajného exprezidenta Milana Lučanského vyšetrí. „Prezidentke je to úprimne ľúto a súcití s rodinou pána Lučanského. Očakáva, že sa celá vec vyšetrí a objasní,“ informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Policajný exprezident Lučanský sa vo väzbe pokúsil o samovraždu

Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO) verí, že sa udalosť okolo pokusu o samovraždu policajného exprezidenta Milana Lučanského dôkladne vyšetrí a objasní. Uviedol to na sociálnej sieti s prosbou, aby sa v tejto súvislosti nerobili predčasné závery. „Uvedomujem si vážnosť situácie a myšlienkami som s rodinou Milana Lučanského a jeho najbližšími,“ dodal Mikulec.

Beňová: Európsky parlament má incident prešetriť

Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD, SaD) požiada Európsky parlament o dôsledné prešetrenie incidentu s policajným exprezidentom Milanom L. a o vytvorenie vyšetrovacej komisie na dodržiavanie práva na Slovensku. Informovala o tom vo svojom profile na sociálnej sieti.

V týchto hodinách sme na Slovensku svedkami bezprecedentnej udalosti v súvislosti s bývalým prezidentom Policajného zboru SR Milanom Lučanským. Budem listom informovať predsedu Európskeho parlamentu, predsedníčku Európskej Komisie, európsku prokurátorku a výbor LIBE. Rovnako, ako v prípade pána Chovanca v Belgicku, budem žiadať Európsky parlament o dôsledné prešetrenie oboch incidentov a o vytvorenie vyšetrovacej komisie na dodržiavanie práva na Slovensku. Úprimne súcitím s blízkymi Milana Lučanského. Nikdy som síce nemala príležitosť osobne ho poznať, ale každý človek si zaslúži rešpektovanie jeho základných práv,” uviedla Beňová.

Generálny prokurátor objasnil, čo sa stalo Lučanskému vo väzbe

Reaguje koalícia aj opozícia

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v reakcii na úmrtie policajného exprezidenta Milana Lučanského zdôraznila, že v slovenských väzeniach je približne 10-tisíc odsúdených a obvinených a treba robiť maximum preto, aby k takýmto udalostiam nedochádzalo. Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) trvá na prísnom vyvodení dôsledkov z tejto situácie.

Je mi ľúto každého strateného ľudského života, či je to v dôsledku choroby alebo z vlastného rozhodnutia. A takéto vážne udalosti si nezaslúžia, aby sa zneužívali politikmi,” priblížila Remišová. Zopakovala, že Milan Lučanský nebol vo väzbe z rozhodnutia vlády, ale z rozhodnutia nezávislého súdu na základe dôkazov zozbieraných vyšetrovateľom. „Priživovať sa politicky na tejto smutnej udalosti a zároveň spochybňovať prácu orgánov činných v trestnom konaní považujem za nemorálne, osobitne v situácii, keď bola prokuratúra a elitní vyšetrovatelia vedení ľuďmi, ktorí do svojej funkcii prišli za vlády Roberta Fica (Smer-SD) a Petra Pellegriniho (Hlas-SD),” uviedla Remišová. Ministerka tiež ocenila gesto generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Milana Ivana, ktorý dnes oznámil, že odstúpi zo svojej funkcie.

Hlas vyzýva ministerku na odchod z funkcie

Strana Hlas-SD vyzdvihla profesionálny život Milana Lučanského, ktorý sa podľa nich niesol v znamení služby spoločnosti pri odhaľovaní závažnej trestnej činnosti a usvedčovaní najťažších zločincov. „Je nešťastné, že už nestihol vyvrátiť všetky pochybnosti, ktoré sa okolo jeho osoby vyskytli a boli spojené s porušovaním prezumpcie neviny a zásad právneho štátu,” priblížila v stanovisku hovorkyňa strany Hlas-SD Patrícia Medveď Macíková. Ozrejmila, že strana trvá na prísnom vyvodení dôsledkov z tejto situácie. „Tým najprirodzenejším je odchod ministerky spravodlivosti z funkcie. Zároveň je potrebné zriadiť parlamentnú vyšetrovaciu komisiu, ktorá odpovie na všetky nejasnosti v tomto prípade,” dodala Meveď Macíková.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vyjadruje rodine Milana Lučanského úprimnú sústrasť a plne podporuje dosledné vyšetrenie okolnosti tohto prípadu. „Zároveň odmieta bezohľadné zneužívanie tejto osobnej tragédie predstaviteľmi starého a noveho Smeru na svoj politický boj,” priblížil v tlačovej správe Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO.

Úprimnú sústrasť najbližším policajného exprezidenta vyjadril aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). „Cítim s vami v týchto ťažkých chvíľach. Je mi to úprimne ľúto,” dodal.

Zdroje: SITA, TASR, DenníkN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá