Policajný exprezident Lučanský sa vo väzbe pokúsil o samovraždu

  • Ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že je v kritickom stave
  • Diagnóza znie: Mozgová smrť, Lučanský sa mal pokúsiť obesiť na teplákovej bunde
Milan Lučanský
TASR/Pavel Neubauer
  • Ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že je v kritickom stave
  • Diagnóza znie: Mozgová smrť, Lučanský sa mal pokúsiť obesiť na teplákovej bunde

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorý je väzobne stíhaný v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove, sa pokúsil o samovraždu. Informuje o tom Denník N, informáciu potvrdilo aj ministerstvo spravodlivosti. Lučanský je v nemocnici s diagnózou mozgová smrť.

Musíme oznámiť veľmi nepríjemnú správu, že dnes podvečer prišlo v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove k mimoriadnej udalosti, pri ktorej sa väzobne stíhaný Milan Lučanský pokúsil o samovraždu,“ uviedol pre Denník N hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

Generálny prokurátor objasnil, čo sa stalo Lučanskému vo väzbe

Stalo sa tak napriek tomu, že bol pravidelne monitorovaný a bolo mu poskytované aj psychologické poradenstvo. Jeho stav je kritický. Všetky bližšie informácie budú známe po brífingu v stredu 30. decembra o 9:00 na Ministerstve spravodlivosti SR,“ dodal Bubla v stanovisku.

V nemocnici bol Lučanský už 10. decembra. Pôvodné informácie hovorili o väzenskej bitke, aj o pokuse o samovraždu. Generálny prokurátor Maroš Žilinka však tieto dohady vyvrátil, malo ísť o nehodu. Práve pre špekulácie o pokuse o samovraždu kontrolovali Lučanského každých 30 minút. Denník N informuje, že napriek tomu sa stihol obesiť na teplákovej bunde.

Prokurátor ide preveriť prípad

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je v súvislosti s pokusom o samovraždu Milana Lučanského na ceste do Prešova, kde preverí vzniknutú situáciu priamo s príslušnými prokurátormi krajskej a okresnej prokuratúry v Prešove. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová. Dodala, že o ďalšom postupe bude prokuratúra informovať.

Milana Lučanského zatkla NAKA 6. decembra v rámci akcie Judáš pre podozrenie z korupcie a prijímania úplatkov. Mal totiž vziať úplatky až do výšky pol milióna eur. Lučanský bol policajným prezidentom od roku 2018 až do roku 2020, kedy sám z funkcie odstúpil.

AKTUÁLNE: Núdzový stav sa predlžuje o 40 dní. Do slovenských ulíc napochodujú vojaci

Politici reagujú: Môže za to Matovič

Pokus o samovraždu bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vníma strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) ako jeden z dôsledkov atmosféry na Slovensku. Ako uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková, strana verí, že sa Milanovi L. podarí zachrániť život. Bývalý policajný prezident podľa strany odviedol počas svojho profesionálneho života množstvo kvalitnej práce.

K situácii s Milanom Lučanského by sa mal vyjadriť aj predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a bývalý premiér Robert Fico. Opozičná strana Smer-SD v statuse na sociálnej sieti uviedla, že je presvedčená o tom, že za túto tragédiu nesie plnú zodpovednosť súčasný premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) tvrdí, že je potrebné počkať na oficiálne informácie a prešetrenie celej situácie v súvislosti s pokusom o samovraždu bývalého policajného prezidenta vo väzení. Vo svojom stanovisku, ktoré zaslala hovorkyňa predsedu NR SR Michaela Jurcová, Kollár vyjadril svoju podporu rodine Milana Lučanského a verí, že sa ho podarí zachrániť.

Zdroje: DenníkN, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech