Núdzový stav sa predlžuje o 40 dní. Do slovenských ulíc napochodujú vojaci

  • Vláda dnes odklepla predĺženie núdzového stavu
  • Ten pôvodný, vyhlásený 30. septembra mal dnes skončiť
2november2020_Vlada_SR_27738462
TASR/Martin Baumann
  • Vláda dnes odklepla predĺženie núdzového stavu
  • Ten pôvodný, vyhlásený 30. septembra mal dnes skončiť

Vláda dnes na online rokovaní odsúhlasila predĺženie núdzového stavu o ďalších 40 dní. Informuje o tom Úrad vlády SR. Pôvodne ho vyhlásila už 30. septembra a skončiť sa mal práve dnes a s ním aj zákaz vychádzania. Ten teraz bude platiť až do 10. januára. Potom Slovensko prechádza na COVID Automat z dielne ministerstva zdravotníctva.

Vláda pôvodne nemala právomoc predlžovať núdzový stav, umožňuje jej to však ústavný zákon, ktorý iba predošlý deň schválil parlament.

Dôvodom na predĺženie núdzového stavu je pretrvávajúca zlá epidemiologická situácia. Vláda odklepla aj nariadenie, podľa ktorého bude možné povolať do nemocníc aj časť lekárov, najmä špecialistov, z ambulantnej sféry.

Pribudlo vyše 100 nových úmrtí na koronavírus. Nemocnice sa plnia rekordným tempom

Vláda tiež schválila návrh na nasadenie 1 500 vojakov ako pomoc policajtom pri udržiavaní verejného poriadku. Pomáhať im budú nielen v uliciach, ale aj na hraniciach.

Pretrvávajúca nepriaznivá situácia v šírení koronavírusu SARS-CoV-2 si vyžaduje nasadenie príslušníkov ozbrojených síl na pomoc Policajnému zboru pri zabezpečovaní verejného poriadku aj v roku 2021. Rezort vnútra a rezort obrany preto navrhol denne vyčleniť až do 1 500 príslušníkov ozbrojených síl, ktorí budú podľa potreby a aktuálneho vývoja situácie nasadzovaní do hliadok spoločne s príslušníkmi Policajného zboru na hraničných priechodoch na vonkajšej hranici s Ukrajinou. Taktiež na bývalých hraničných priechodoch na vnútornej hranici s Maďarskom, Rakúskom, Českom a Poľskom a na zabezpečenie verejného poriadku na celom území SR.

Zdroje: ÚradVlády, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK