AKTUÁLNE: Na Chopku dosiahol vietor oficiálne silu orkánu

  • V ranných hodinách sme ťa informovali o tom, že na Slovensko sa rúti orkán PIT a mal by si radšej ostať doma
  • Mnohí Slováci však doma ostať nemôžu
SHMÚ, Chopok
Ilustračný obrázok, FB/Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), TASR/Miroslava Mlynárová
  • V ranných hodinách sme ťa informovali o tom, že na Slovensko sa rúti orkán PIT a mal by si radšej ostať doma
  • Mnohí Slováci však doma ostať nemôžu

V ranných hodinách sme ťa informovali o tom, že na Slovensko sa rúti orkán PIT a mal by si radšej ostať doma. Ako informuje SHMÚ na sociálnej sieti, rýchlosť vetra dosiahla na Chopku silu orkánu, upozornil SHMÚ.

Meteorológovia na mieste krátko po 14.00 h namerali rýchlosť vetra až 33,6 m/s, respektíve 121 km/h, čo je už sila orkánu.

Mnoho ľudí však doma ostať nemôže, a to ani vďaka búrlivému počasiu. Aktuálna situácia sa odráža aj na slovenských cestách. 

Diaľnica pod Tatrami je v oboch smeroch v súčasnosti uzavretá. Polícia na sociálnej sieti informovala, že potom, čo sa ju podarilo sprejazdniť po nehode ôsmich áut, sa v úseku Spišský Štvrtok – Poprad zrazilo ďalších približne 30 áut. Nehoda sa podľa polície zaobišla bez vážnejších zranení. Uzavreté sú pre kalamitu aj ďalšie úseky ciest.

„Cesta od Šarpanca v smere na Rakúsy, Mlynčeky – Kežmarok je uzavretá z dôvodu poveternostných podmienok. Od obce Spišský Štvrtok smer Hrabušice je cesta uzatvorená v oboch smeroch, je tam uviaznutý autobus a viac vozidiel. Diaľnica D1 je v smere od tunela Bôrik na Janovce, taktiež v smere od Spišského Štvrtka smer Poprad uzatvorená v oboch smeroch z dôvodu nulovej viditeľnosti a silného vetra,“ uvádza polícia. Z rovnakých dôvodov aktuálne platí uzávierka cesty I/18 Janovce – Hozelec – Poprad v oboch smeroch.

Okresný úrad (OÚ) v Žiline vyzýva občanov na severe Žilinského kraja, aby pre zlú poveternostnú situáciu vychádzali z domov a cestovali motorovými vozidlami iba v súrnych prípadoch. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová.

Upozornila, že občania by tiež nemali cestovať motorovými vozidlami na víkend na sever Slovenska. „Zamedzí sa tak blokovaniu prístupových ciest v obciach a uvoľní sa cesta nasadenej technike v zvládaní snehovej kalamity na cestných komunikáciách,“ uviedla Eliášová.

V Žiline naďalej platí mimoriadna situácia, ktorú v piatok (3. 2.) vyhlásil krízový štáb mesta v dôsledku snehovej kalamity. Podľa hovorkyne mesta Barbory Zigovej situáciu na cestách výrazne komplikuje sneženie a silný vietor.

Pomáhajú aj dobrovoľní hasiči

Doplnila, že pri ochrane životov, zdravia a majetku obyvateľov mesta a mestských častí pomáhajú dobrovoľní hasiči Dobrovoľných hasičských zborov mesta Žilina.

„Dobrovoľní hasiči DHZO Trnové a DHZO Bytčica odstraňovali v piatok večer spadnuté stromy a konáre z komunikácií a parkovísk na celom území mesta. Ostatné jednotky dobrovoľných hasičov spolupracovali pri údržbe a zjazdnosti cestných komunikácií a chodníkov vo svojej lokalite a odstraňovali spadnuté konáre a prekážky,“ uviedla hovorkyňa.

Obyvatelia Žiliny a jej mestských častí môžu podľa nej požiadať o pomoc jednotky dobrovoľných hasičov, ktoré pôsobia v mestských častiach – DHZO Trnové, DHZO Bytčica, DHZO Mojšova Lúčka, DHZO Brodno, DHZO Vranie, DHZO Zádubnie a DHZO Zástranie.

V prípade núdze je potrebné, aby občan kontaktoval linku tiesňového volania 112 integrovaného záchranného systému. Obyvatelia mestských častí môžu priamo kontaktovať ktoréhokoľvek člena dobrovoľného hasičského zboru vo svojej mestskej časti,“ vysvetlila.

Informácie o činnosti Dobrovoľných hasičov mesta Žilina a aktuálne informácie môžu obyvatelia získať na ich stránke na sociálnej sieti, dodala Zigová.

Problémy sú aj inde

Profesionálni i dobrovoľní hasiči z Trnavského kraja zasahovali počas sobotného dopoludnia pri viacerých mimoriadnych udalostiach, ktoré spôsobil silný vietor a nepriaznivé počasie. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Lenka Košťálová, celkovo absolvovali hasiči v priebehu rána a dopoludnia 28 zásahov.

„V okrese Trnava to bolo osem výjazdov, v Piešťanskom okrese tri, v Hlohovci štyri, v Dunajskej Strede šesť, v Galante dva, v Senici štyri a v okrese Skalica jeden výjazd. Zasahovali profesionálni hasiči i členovia dobrovoľných hasičských zborov z obcí,“ povedala Košťálová.

Ako doplnila, zásahy smerovali najčastejšie k stromom a konárom, ktoré popadali na elektrické vedenie. Hasiči zasahovali aj pri odletujúcich častí striech z budov.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá