Na Slovensko sa práve rúti to najhoršie z orkánu PIT: Ak nemusíš, nevychádzaj z domu

  • Orkán PIT pocítime na našom území aj dnes a v najväčšej sile
  • Ak nemusíš, radšej ani nevychádzaj z domu
počasie, shmú
Ilustračný obrázok, SHMÚ, Pixabay/Kanenori
  • Orkán PIT pocítime na našom území aj dnes a v najväčšej sile
  • Ak nemusíš, radšej ani nevychádzaj z domu

Už vo štvrtok večer sme ťa informovali, že na Slovensko mieri orkán PIT, ktorý so sebou prinesie extrémne nebezpečné počasie. V piatok sa väčšina Slovákov zobudila do bieleho rána a hoci sa v niektorých oblastiach sneh počas dňa roztopil, inde narobil obrovské problémy.

Krátko pred 18. hodinou informovala agentúra SITA, že pre sneženie, predovšetkým na území stredného Slovenska, bolo vyhlásených už 27 mimoriadnych situácií na úrovni obcí. Išlo výlučne o obce v okresoch Liptovský Mikuláš, Tvrdošín a Námestovo.

Komplikácie však zažili včera aj vodiči, ktorí strávili v kolónach niekoľko hodín.

Ako informuje portál iMeteo, orkán PIT pocítime na našom území aj dnes. Na situáciu reagoval aj Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý v 6 okresoch vydal výstrahu 3. stupňa pred vetrom na horách. Ide o okresy Poprad, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín, Banská Bystrica a Ružomberok.

Okrem toho však platia výstrahy aj v ostatných okresoch. Slováci by si dnes mali dávať pozor na vietor, sneženie, poľadovicu a snehové jazyky a záveje.

Včera sa vo veľkom riešil sneh a kalamita, ktorú spôsobil, no dnes to bude predovšetkým vietor. Ten sa síce objavil už včera, no dnes nás čaká niečo oveľa silnejšie. Počas včerajšieho dňa vietor nespôsobil žiadne škody, no dnes bude intenzívnejší a dosiahne dokonca silu orkánu. Možno predpokladať, že v slovenských mestách spôsobí aj škody. 

Pozor by si mali dávať najmä obyvatelia západného Slovenska, kde sa objavia najsilnejšie poryvy vetra. Stane sa tak medzi 8:30 a 11:00. Na východnom Slovensku medzi 10:00 až 14:00. Po tejto hodine bude vietor čoraz slabší, no úplne sa upokojí až v nočných hodinách. 

Očakávať môžeme lámanie konárov a vyvracanie menších stromov. Odborníci odporúčajú, aby Slováci minimálne počas do poludnia ostali doma a nikam nechodili, pokiaľ to nie je nutné.

výstrahy
zdroj: SHMÚ

Vodiči, pozor

Nepríjemné správy máme aj pre severné Slovensko, kde dnes príde snehová fujavica. Hoci bude v tejto oblasti snežiť aj dnes, v porovnaní so včerajškom pôjde o slabšie sneženie. Problémy narobí vietor a pocítiť ich môžu najmä vodiči. V okolí ciest je totiž veľa snehu a tvoriť sa môžu snehové jazyky a záveje.

Cestári upozorňujú účastníkov cestnej premávky pod Tatrami, aby si dávali pozor. Pripomínajú predpoveď počasia na dnes a zajtra, podľa ktorej sa očakávajú v oblasti Vysokých Tatier a ostatných nižšie položených horských oblastí na cestách od prvej do tretej triedy výrazne zhoršené poveternostné podmienky.

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (PSK) dokonca predpokladá, že v neskorších poobedňajších hodinách bude nevyhnutné vyhlásenie až II. situačného stupňa.

Avizované počasie sa podľa cestárov s určitosťou prejaví vytrvalými snehovými zrážkami, utláčajúcou sa vrstvou snehu nad 10 centimetrov v stúpaniach, vytváraním snehových jazykov a závejov.

„Správa a údržba ciest PSK mobilizuje posypovú techniku z ostatných oblastí do oblasti Poprad. Takisto komunikuje aj so záchrannými vyprosťovacími službami a uvádza ich do pohotovosti,“ uviedla na sociálnej sieti. Vodičom radí, aby boli na cestách trpezliví, opatrní a obozretní.

Horám sa dnes vyhni

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí veľké lavínové nebezpečenstvo, štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostatných pohoriach pretrváva zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

„Najväčším problémom ostáva vetrom previaty sneh v kombinácii s novým snehom. Snehová pokrývka je vplyvom veľmi silného severozápadného vetra transportovaná na južné, východné a juhovýchodné orientácie. Obzvlášť nebezpečné sú záveterné strany hrebeňov pod sedlami, skalnými stenami a na mnohých strmých svahoch (nad 30 stupňov). Tu je uvoľnenie lavín pravdepodobné už pri malom dodatočnom zaťažení,“ upozornil Beťko.

Zdôraznil, že sa očakáva výskyt stredných aj veľkých spontánnych lavín, prevažne prachových z nového snehu. Pohyb vo vysokohorskom teréne a podhorí ohrozenom lavínovými svahmi sa neodporúča.

Na horách je v sobotu oblačno až zamračené, snežiť má najmä na severných a severozápadných návetriach hôr.

Za posledných 24 hodín pripadlo najviac zrážok v Malej Fatre, Západných a Vysokých Tatrách v priemere od 20 do 50 centimetrov. V Nízkych Tatrách a Veľkej Fatre od 5 do 20 centimetrov nového, prevažne prachovitého snehu.

Fúkať bude veľmi silný vietor, ktorý bude dosahovať 110 až 120 kilometrov za hodinu, ojedinele v nárazoch 160 až 180 kilometrov za hodinu, dodal Beťko.

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá