NAKA zasahuje. Akcia Technik odhalila podplácanie na STK

  • NAKA zasahovala v Žarnovici
  • Pracovník STK údajne bral úplatky pri kontrole vozidiel
  • Polícia obvinila viaceré osoby
Kukláč, policajt NAKA a zásah na STK
Ilustračná foto., TASR/Martin Baumann, Radovan Stoklasa
  • NAKA zasahovala v Žarnovici
  • Pracovník STK údajne bral úplatky pri kontrole vozidiel
  • Polícia obvinila viaceré osoby

Národná kriminálna agentúra (NAKA) hlási zásah z mesta Žarnovica. Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku informuje, že akcia s názvom „Technik“ sa týkala korupčnej činnosti v súvislosti s pracovníkmi vykonávajúcimi technické a emisné kontroly vozidiel (STK a EK).

NAKA obvinila pracovníka STK v Žarnovici zo zločinu prijímania úplatku a 6 rôznych osôb z prečinu podplácania. 

Skutky, ktoré polícia vyšetruje, sa týkajú vykonania kontrol na rôznych typoch motorových vozidiel. Pracovník STK pri tejto činnosti prijímal podľa polície úplatky v rozmedzí od 20 do 200 eur za vystavenie potrebných osvedčení o absolvovaní STK. Pracovníkom odobrené vozidlá však nespĺňali potrebné technické parametre.

„Zároveň v rámci vykonávanej akcie je dokumentovaná obdobná korupčná trestná činnosť, z ktorej sú podozrivé aj ďalšie osoby, a to jednak užívatelia vozidiel, ako aj ďalší pracovníci STK,“ dodáva polícia.

Plné ruky práce

Príslušníci NAKA sa v máji rozhodne nenudili. Ako sme ťa informovali, napríklad 16. mája zasahovali v Bratislavskom kraji počas akcie s názvom „Pilát“.

Elitní policajti počas zásahu zadržali štyroch mužov. Medzi nimi boli aj bývalí pracovníci Finančnej správy SR, konkrétne bývalý generálny riaditeľ sekcie boja proti podvodom a analýzy rizík Ladislav Hanniker a bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech.

Okrem nich v rukách polície skončil aj bývalý šéf bratislavských colníkov Milan Guťan.

Trojicu zadržaných obvinili zo spáchania korupčnej trestnej činnosti v období. Z obvinenia vyplýva, že tak konali od roku 2017 do 2021. Podľa vyšetrovateľa NAKA obvinení v tomto období spôsobili škodu vo výške viac ako 200 000 eur.

Okrem toho zadržali aj súčasného riaditeľa Colného úradu Bratislava Jána J., toho však prepustili bez obvinenia.

Policajti predtým zasahovali aj v prípade vraždy Tibora Szűcsa, o ktorej sme ťa informovali v tomto článku. Muži zákona už dnes vedia, že bol brutálne zavraždený. Jeho zohavené pozostatky našli zakopané v Maďarsku.

Elitní príslušníci NAKA zadržali v súvislosti so zmiznutím Tibora Szűcsa troch mužov.

„Môžem vám len potvrdiť, že dnes ráno sme zadržali 3 osoby, ktoré sme obvinili z úkladnej vraždy. O prípade však budeme viac informovať na budúci týždeň spolu s maďarskými kolegami, s ktorými sme na prípade spolupracovali,“ potvrdil informácie Startitupu vo štvrtok ráno riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko.

Axe Capital Group SE

Ďalší prípad spred niekoľkých dní sa týka podozrenia z ekonomickej trestnej činnosti. Polícia zasahovala pod krycím názvom „Investor“.

NAKA zaistila dokumenty týkajúce sa firiem Petra Béreša. Údajne zásah polícia súvisí s kauzou košickej spoločnosti Axe Capital Group SE, ktorej ľudia zverili desiatky miliónov eur. K peniazom sa však od minulej jesene nevedia dostať.

Startitup zistil, že policajti pri akcii z 18. mája zadržali aspoň dvoch ľudí. Jedným z nich je už spomínaný Peter Béreš a tým druhým Ján Šofranko.

„Prijali sme návrh na väzbu pre dve osoby za Obzvlášť závažný zločin podvodu. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu bude o väzbe rozhodovať v sobotu 20. mája 2023,“ potvrdila informácie Startitup hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjákova.

Na aktivity spoločnosti upozornila aj Národná banka Slovenska. Axe Capital Group SE propagovala možnosť investícií prostredníctvom stránok na sociálnych platformách Instagram a Facebook.

„Finančné prostriedky investované prostredníctvom tejto spoločnosti nie sú kryté Fondom ochrany vkladov ani Garančným fondom investícií,“ informovala Národná banka Slovenska.

Viac podrobných informácií o práci príslušníkov polície nájdeš na našom webe alebo po kliknutí na tento odkaz.

Zdroje: Facebook/Polícia Slovenskej republiky, archív SIU, archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá