AKTUÁLNE: Neočkovaným sa skomplikuje život, zakázané budú mať obchodné centrá, šport aj akvaparky

 • Opatrenia budú platiť tri týždne
 • Ak sa situácia stabilizuje, bude možné ich uvoľniť
 • Ak sa však situácia zhorší, premiér nevylučuje, že bude treba ešte pritvrdiť
heger lengvarský
TASR/Martin Baumann
 • Opatrenia budú platiť tri týždne
 • Ak sa situácia stabilizuje, bude možné ich uvoľniť
 • Ak sa však situácia zhorší, premiér nevylučuje, že bude treba ešte pritvrdiť

Konzílium odborníkov navrhlo sprísnenie opatrení a vláda s nimi súhlasila. Vo štvrtok ich musí vláda zapracovať do COVID automatu. Uviedol to na tlačovom vyhlásení Predseda vlády SR Eduard Heger.

Predstavil opatrenia na najbližšie tri týždne:

 • Do práce sa bude môcť chodiť len v režime OTP, už tento týždeň sa začne kontrola OTP a tiež testovanie zamestnancov
 • Hromadné podujatia len pre očkovaných ľudí
 • Návšteva neesenciálnych obchodov (teda okrem potravín či drogérie) vrátane nákupných centier len v režime očkovaný a prekonaný (180 dní od prekonania COVIDu)
 • Športové súťaže len v režime očkovaní prekonaní, režim OTP je povolený pre profesionálny šport
 • V čiernych okresoch bude zákaz ubytovania v hoteloch, wellnessu aj akvaparkov, v ostatných okresoch len pre očkovaných alebo ľudí, čo prekonali COVID

Premiér dodal, že dané opatrenia budú platiť najbližšie tri týždne. Ak sa situácia zhorší, bude potrebné pritvrdiť. Ak sa však situácia zlepší, očkovaní sa dočkajú výhod.

Všetci chceme pokojné Vianoce. Nebudú to Vianoce bez COVIDu, to by sme museli mať úplne inú zaočkovanosť. Potrebujeme stabilizovať situáciu v nemocniciach, ktorá je mimoriadne kritická,“ povedal Heger.

Zdôraznil, že v súčasnej kritickej situácii sme preto, lebo nariadenia, ktoré COVID automat vyžaduje, sa nedodržiavajú. Režim OTP sa podľa Hegera bude prísnejšie kontrolovať na pracoviskách a začne sa tiež testovanie zamestnancov, ktorí COVID neprekonali a nie sú zaočkovaní.

Neočkovaným sa obmedzia aj nákupy, budú si môcť ísť kúpiť iba základný tovar, teda potraviny či drogériu. Oblečenie a ďalšie neesenciálne tovary si môžu nakúpiť iba ľudia, ktorí prekonali ochorenie alebo sa zaočkovali.

Premiér ani minister zdravotníctva nehovorili nič o spomínanom lockdowne, vláda však rokovala aj o ňom. Okresy sa teda nezatvoria a nespomínala sa ani možnosť, že by bol zákaz medzi okresmi cestovať.

Minister zdravotníctva vyzval všetkých Slovákov, aby sa dali zaočkovať čo najskôr, pretože zdravotnícky systém je preťažený. Mali by sa preto posilniť kapacity v očkovacích centrách. O opatreniach bude ešte vo štvrtok hlasovať vláda, ktorá im musí dať definitívnu zelenú. Následne sa prísnejšie opatrenia stanú súčasťou COVID automatu.

Vláda si podľa Hegera uvedomuje, že sú podnikatelia v gastronómii, v cestovnom ruchu či vo sfére fitnes, ktorí sú zasiahnutí, sú najmä v čiernych okresoch, píše TASR.

Ministerstvo dopravy má podľa premiéra schému, z ktorej podnikatelia môžu čerpať. „Pracujeme na tom, aby do tejto skupiny spadalo aj fitnes. V čiernom okrese sú totiž zatvorené,“ podotkol.

Členka konzília odborníkov Alena Koščalová upozornila, že Slovensko smeruje pre aktuálnu situáciu okolo nového koronavírusu k humanitárnej kríze. Epidemiologická situácia je podľa nej mimoriadne vážna a ak sa „nezabrzdí“, môže dôjsť k tomu, že pacientov s ochorením COVID-19 nebudú môcť do nemocníc prijať. Odborníci vyzývajú ľudí, aby sa proti ochoreniu dali zaočkovať.

Zdroje: TK, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie