Nový, až o 70% nákazlivejší kmeň koronavírusu už vyčíňa v troch ďalších krajinách

  • Agresívna mutácia nového koronavírusu sa šíri z Anglicka
  • Vyskytla sa aj u ľudí na opačnom konci sveta
koronavirus
TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino
  • Agresívna mutácia nového koronavírusu sa šíri z Anglicka
  • Vyskytla sa aj u ľudí na opačnom konci sveta

Nový, nákazlivejší kmeň koronavírusu sa z UK rozšíril do ďalších krajín. Epidemiologička WHO Marie van Kerkhove pre BBC potvrdila, že okrem juhovýchodu Anglicka sa agresívna mutácia nachádza aj v ďalších krajinách jeden prípad majú v Austrálii, deväť v Dánsku a jeden v Holandsku. Viaceré krajiny už pozastavili dopravu z Británie.

Nákazlivejší kmeň

Belgicko pozastaví od nedeľňajšej polnoci civilnú leteckú a vlakovú dopravu z Británie po tom, ako bol objavený prvý prípad nákazy novým, nákazlivejším kmeňom koronavírusu, ktorý sa šíri v Spojenom kráľovstve. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

AKTUÁLNE: V tejto krajine sa šíri nový kmeň koronavírusu. Je nákazlivejší až o 70 %

Belgický premiér Alexander De Croo pre flámsku verejnoprávnu televíziu VRT uviedol, že zákaz bude platiť najmenej 24 hodín. Opatrenie prišlo iba niekoľko hodín po tom, ako Británia nariadila svojim občanom v časti krajiny zostať doma, aby sa tak spomalilo šírenie tohto nového kmeňa nákazy.

Spomínané cestovné obmedzenia ovplyvnia leteckú dopravu a prevádzku rýchlovlakov Eurostar premávajúcich z Londýna, píše AFP. Všetky civilné lety smerujúce z Británie zakázalo v nedeľu aj Holandsko. Zákaz tam bude platiť od nedele 06.00 h SEČ do 1. januára 2021.

Zákaz letov smerujúcich z Veľkej Británie a z Juhoafrickej republiky, kde sa tiež objavil tento nový kmeň koronavírusu, zvažuje podľa spravodajskej televízie BBC aj Nemecko, Francúzsko či Taliansko.

Británia má prísny lockdown

Britský premiér Boris Johnson v rámci úsilia dostať pod kontrolu šírenie zrejme ešte nákazlivejšieho variantu koronavírusu SARS-CoV-2 v sobotu vyhlásil, že obyvatelia Londýna a juhovýchodnej časti Anglicka musia od nedele minimálne do 30. decembra „zostať doma“. Podľa agentúry AFP Johnson v televíznom prejave uviedol, že nový variant vírusu „sa zrejme prenáša podstatne ľahšie„. Johnsonova vláda už v pondelok oznámila, že nový rýchly nárast počtu nakazených môže súvisieť aj s novým variantom koronavírusu.

Iba 6 z 275 000 zaočkovaných proti koronavírusu hlási vedľajší účinok, je zatiaľ najhorší

Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Domnievajú sa pritom, že k rýchlejšiemu šíreniu vírusu mohol paradoxne v posledných týždňoch prispieť aj optimizmus vyvolaný novými vakcínami a očkovaním. Mnohí Briti totiž prestali dodržiavať epidemiologické reštrikcie a pravidlá.

 

 

Zdroje: BBC, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech