V tejto krajine sa šíri nový kmeň koronavírusu. Je nákazlivejší až o 70 %

  • Všetci čakáme na to, kedy sa situácia ohľadom koronavírusu zlepší
  • Žiaľ to však vyzerá tak, že sa deje pravý opak
antigénový test plošné testovanie
TASR/Roman Hanc
  • Všetci čakáme na to, kedy sa situácia ohľadom koronavírusu zlepší
  • Žiaľ to však vyzerá tak, že sa deje pravý opak

Ako informuje Reuters, britský minister zdravotníctva Matt Hancock ohlásil tento týždeň obyvateľom zlú správu. Podľa jeho slov bolo v priebehu posledných dní v Anglicku identifikovaných už viac ako 1 000 prípadov novej mutácie koronavírusu.

Postihnutým je pritom predovšetkým juh krajiny, kde je nárast nových prípadov najmarkantnejší. Zároveň oznámil, že „počiatočné analýzy naznačujú, že táto nová mutácia sa šíri ešte rýchlejšie“.

Omylom unikli ceny vakcín, ktorými budú očkovať Slovákov. Cenové rozdiely medzi výrobcami sú obrovské

Dnes jeho slová potvrdil aj britský premiér Boris Johnson. Ako informujú Hospodárske Noviny, podľa jeho aktuálnych vyjadrení je nový kmeň vírusu nákazlivejší až o 70 %. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii o mutácii. 

Situácia je taká vážna, že Johnson nariadil zákaz vychádzania pre Londýn a juhovýchodnú časť Anglicka.

Ako informuje agentúra TASR, obyvatelia Londýna a juhovýchodnej časti Anglicka musia od nedele „zostať doma“, vyhlásil dnes britský premiér Boris Johnson v rámci úsilia dostať pod kontrolu šírenie nového, zrejme ešte nákazlivejšieho variantu koronavírusu SARS-CoV-2.

Podľa agentúry AFP Johnson v televíznom prejave uviedol, že nový variant vírusu „sa zrejme prenáša podstatne ľahšie“. Nariadil preto od nedele nové obmedzenia pre Londýn a juhovýchodnú časť Anglicka s tým, že „obyvatelia týchto oblastí musia zostať doma“ minimálne do 30. decembra.

Johnsonova vláda už v pondelok oznámila, že nový rýchly nárast počtu nakazených môže súvisieť aj s novým variantom koronavírusu. Uviedla to pri ohlasovaní pritvrdenia epidemiologických opatrení v Londýne a priľahlých oblastí Anglicka, v ktorých od stredy 16. decembra platí najprísnejší stupeň reštrikcií.

Experti varovali členov britskej vlády, že nový variant sa podľa všetkého šíri ešte rýchlejšie, než jeho doterajšie podoby, informovala televízia Sky News.

Čekanove PCR testy žnú ďalší masívny úspech. Patria nielen medzi najlepšie, ale aj najekologickejšie

Podľa odborníkov však nič nenasvedčuje tomu, že by nový variant vírusu spôsoboval väčšie zdravotné ťažkosti než predchádzajúce, alebo že by bol rezistentný na novovyvinuté vakcíny.

Domnievajú sa pritom, že k rýchlejšiemu šíreniu vírusu mohol paradoxne v posledných týždňoch prispieť aj optimizmus vyvolaný novými vakcínami a očkovaním. Mnohí Briti totiž prestali dodržiavať epidemiologické reštrikcie a pravidlá.

Boris Johnson sa v piatok vyjadril nádej, že v Anglicku nebude nutné po vianočných sviatkoch zaviesť v poradí už tretí lockdown, pričom takúto možnosť odmietol vylúčiť.

Zdroje: reuters.com, hnonline.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech