Čekanove PCR testy žnú ďalší masívny úspech. Patria nielen medzi najlepšie, ale aj najekologickejšie

  • Slovensko sa stalo vzorom pre zahraničie
  • Máme nielen jedny z najkvalitnejších PCR testov, ale aj tie najekologickejšie
pavol čekan
TASR/Martin Baumann, Facebook/Pavol Čekan
  • Slovensko sa stalo vzorom pre zahraničie
  • Máme nielen jedny z najkvalitnejších PCR testov, ale aj tie najekologickejšie

Biochemik a CEO spoločnosti Multipex DX, Pavol Čekan, nedávno informoval o úspechu jeho firmy v oblasti PCR testov, ktoré boli vyhodnotené ako jedny z najlepších na trhu.

„Náš rTEST(RT-PCR test pre COVID-19) bol evaluovaný jedným z najlepších referenčných laboratórií v EU, v Holandsku. Evaluácia dopadla výborne a rTEST splnil všetky podmienky citlivosti a senzitivity. Týmto sa náš slovenský RT-PCR test zaradil medzi najlepšie testy na trhu. Veľká vďaka a gratulácia našim kolegom z BMC SAV a nášmu tímu MultiplexDX,“ napísal vedec na sociálnej sieti.

Ohromujúci úspech slovenskej vedy, Čekanove PCR testy boli zaradené medzi najlepšie na svete

Pavol Čekan a jeho tím však neberie na ľahkú váhu ani Európsku klimatickú dohodu, ktorá sa pre mnohých môže zdať príliš veľká a vzdialená. Avšak nemusí to byť celkom tak.

„Na to, aby sme naplnili ekologické ciele, nebude stačiť veľká bruselská politika. Musíme tú dohodu preniesť do terénu a veľkú vec rozmeniť na milióny malých krokov. Každý sám za seba, podľa svojich možností. Aj preto sme už pri dizajne našich testov mysleli na to, aby spĺňali najprísnejšie ekologické požiadavky,” tvrdí odborník.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Dnes sú rTESTy od spoločnosti MultiplexDX stabilné pri izbovej teplote a nevyžadujú si transport na suchom ľade. To podľa vedca znamená, že milión PCR testov si už nevyžaduje 20 veľkých paliet, piatich ton suchého ľadu plus treba zarátať aj jednu tonu samotných testov v polystyrénových termoboxoch a niekoľko lietadiel.

Stačí len jedna paleta vážiaca 180 kilogramov, recyklovateľné boxy a obyčajná komerčná linka. Nám na našom životnom prostredí záleží. A preto sme vyvinuli najekologickejšie PCR testy na trhu,“ doplnil Čekan. Takéto smerovanie oceňuje aj Martin Hojsík –  aktivista, poslanec Európskeho parlamentu a odborník na životné prostredie. 

„Táto správa ma veľmi potešila a je krásnym príkladom toho, ako slovenská firma pomáha nielen v boji s pandémiou, ale myslí aj na boj s klimatickou krízou. Pán Čekan ďakujem vám aj vašim kolegom a kolegyniam,“ vyjadril sa Hojsík.

Takýto prístup je podľa jeho slov skvelým príkladom ekologických inovácií, ktoré robia Slovensku dobré meno v zahraničí. 

Zdroje: Facebook/ Pavol Čekan, Facebook/ Martin Hojsík

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá