Očkovacia kampaň stála milióny, nemáme však zaočkovaných ani 40 % populácie. Všetky okresy ostávajú zelené

  • Všetky okresy zostávajú zelené
  • Meniť sa nebudú ani opatrenia na hraniciach
peniaze, očkovanie
TASR/DPA, Patrick Pleul,Unplash/ Christian Dubovan
  • Všetky okresy zostávajú zelené
  • Meniť sa nebudú ani opatrenia na hraniciach

Počas nasledujúceho týždňa (26.7.-1.8.) budú okresy na Slovensku zelené, rovnako, ako to je počas aktuálneho týždňa. Hoci je situácia u nás dobrá, v zahraničí sa zhoršuje.

Horšie je to s očkovaním, najlepšie je na tom Bratislava, v niektorých okresoch je však situácia diametrálne odlišná. Na tlačovej besede bolo zdôraznené, že dáta zo zahraničia dokazujú, že koronavírus ľahšie znášajú ľudia, ktorí sú zaočkovaní.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Tieto opatrenia stále platia aj v zelenom okrese:

  • Povinné nosenie rúška v interiéri, v exteriéri na hromadných podujatiach
  • Hromadné podujatia sú povolené s obsadenosťou maximálne 50 % kapacity v prípade státia, v prípade sedenia 75 %, do 1000 osôb v exteriéri, do 500 v interiéri, tieto obmedzenia sa vzťahujú aj na svadby, kary, krsty a iné oslavy
  • Otvorené sú aj  fitness centrá s maximálnou kapacitou 50 osôb, respektíve 15 m2 na osobu, wellness či aquaparky s maximálnou kapacitou do 100 osôb, respektíve 50 % obsadenosť. Pri vstupe do vnútorných priestorov aquaparkov a wellness centier, je potrebné preukázať sa negatívnym testom
  • Bez obmedzení fungujú reštaurácie a podniky, kiná, múzeá aj galérie, rovnako ubytovacie zariadenia s nutnosťou riadiť sa podľa vyššie uvedených kapacitných obmedzení v prípade wellness či aquaparkov. Bazény fungujú bez obmedzení

Kampaň stála milióny

Očkovanie na Slovensku však neprebieha tak, ako si politici predstavovali. Kampaň pritom stála milióny.

Dal by si sa zaočkovať dvoma rôznymi vakcínami?

V rámci svojho 100-dňového výročia minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský povedal, že jeho momentálnou prioritou je vakcinácia proti COVID-19. „Dostatočný počet zaočkovaných ľudí zabráni preplneným nemocniciam na jeseň a zbytočným úmrtiam,“ povedal pre portál vzdravotníctve.sk. Pomôcť by mala očkovacia kampaň, v ktorej však Lengvarský vidí niekoľko problémov. Okrem iného aj ministra Igora Matoviča, ktorý odmietol uvoľniť na kampaň ďalšie finančné prostriedky.

Momentálne je na Slovensku zaočkovaných asi 37 % ľudí, za čo zrejme môže aj nedôvera Slovákov v politické vedenie.

Už tento týždeň

Peniaze na očkovaciu kampaň pre rezort zdravotníctva sa uvoľnia tento týždeň. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) po stredajšom rokovaní vlády potvrdil, že sa schváli potrebné rozpočtové opatrenie. Opätovne zdôraznil potrebu efektívneho využitia peňazí. Nechce, aby sa pod rúškom „covidu“ bez zmyslu rozhadzovali milióny, dopĺňa TASR.

„Chceli sme od ministerstva zdravotníctva informácie, ako efektívne s prostriedkami naložia a akú kampaň majú nachystanú, lebo vieme, že doterajšia nezaberala. Chceli sme vedieť, akou formou to bude prebiehať. Tento týždeň budú mať schválené rozpočtové opatrenie s tým, že dôrazne žiadame efektívne použitie týchto prostriedkov. Nechceli by sme, aby boli znova hodené do koša, de facto minuté bez akéhokoľvek efektu,“ vyhlásil minister financií.

Efektivitou vynakladania verejných prostriedkov Matovič už skôr vysvetľoval neuvoľnenie peňazí na mediálnu podporu očkovacej kampane. Rezort zdravotníctva minulý týždeň informoval, že doplnil potrebné údaje k žiadosti o zvýšenie finančných zdrojov na podporu očkovacej kampane, ktorá sa realizuje kontinuálne.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) by ocenil, ak by boli vyčlenené prostriedky na spustenie významnejšej očkovacej kampane. „Dlhodobo odporúčam očkovanie ako jedinú cestu z tohto obdobia,“ zdôraznil. Kampaň podľa neho nemá byť o presviedčaní ľudí, ale o informovaní o jednotlivých výhodách očkovania.

Zdroje: webnoviny.sk, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK