AKTUÁLNE: Očkovaní budú mať v tretej vlne výhody, neočkovaným koalícia ustúpila

  • Je rozhodnuté. Parlament dnes schválil novelu, ktorou odobril, že očkovaní nebudú v prípade tretej vlny obmedzovaní
  • Rozhodovalo sa v skrátenom legislatívnom konaní
  • Za návrh hlasovalo 77 poslancov z prítomných 133
TASR/ Dano Veselský
  • Je rozhodnuté. Parlament dnes schválil novelu, ktorou odobril, že očkovaní nebudú v prípade tretej vlny obmedzovaní
  • Rozhodovalo sa v skrátenom legislatívnom konaní
  • Za návrh hlasovalo 77 poslancov z prítomných 133

Parlament schválil novelu zákona zvýhodňujúcu očkovaných. Poslanci v nedeľu v skrátenom legislatívnom konaní odsúhlasili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.

Novela zákona umožní využitie tzv. digitálnych očkovacích preukazov (GreenPassov). Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dá možnosť zohľadniť GreenPassy, resp. zaočkovanie, prekonanie ochorenia COVID-19 alebo absolvovanie negatívneho testovania pri tvorbe protipandemických opatrení.

AKTUÁLNE: Dohoda je na svete, zákon o výhodách pre očkovaných sa zmenil. Zabránili sme rozdeľovaniu ľudí na dve kategórie, hovorí Krajniak

Za novelu zákona hlasovalo 77 poslancov, proti bolo 55 zákonodarcov, žiadny poslanec sa hlasovania nezdržal.

Zohľadnenie očkovania pri povolení využívania istých služieb aj počas pandémie musí byť podľa Ministerstva zdravotníctva SR upravené primárne zákonom, a to aspoň vo všeobecnej rovine. Bez zákonného splnomocnenia pri súčasnej zákonnej úprave totiž ÚVZ SR nesmie vydať takúto vyhlášku zohľadňujúcu očkovanie ako „priepustku“ k službám.

4 dôležité veci z nového zákona o výhodách pre očkovaných: Čo všetko sa mení pre žiakov, pendlerov a zamestnancov

Po novom budú môcť zaočkovaní ľudia, tí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a negatívne otestovaní ľudia po preukázaní sa GreenPassom využívať „naplno“ služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení všeobecne obmedzené. Pôjde o služby, ktoré sú rizikové, teda kde sa zhromažďujú ľudia a riziko šírenia nákazy ochorením COVID-19 je väčšie. Ide napríklad o hromadné podujatia a prevádzky, kde sa zhromažďujú ľudia a podávajú sa pokrmy a nápoje.

Zákonná možnosť prijať opatrenia „zvýhodňujúce“ očkovaných musí byť podľa ministerstva zdravotníctva postavená na dočasnosti prijímaných zvýhodňujúcich opatrení. „V tomto smere ide o čas, pokým sa z epidemiologického hľadiska spoločnosť nepremorí, kým neustúpi pandémia, kým nebude zaočkovaná kritická skupina,“ uviedlo ministerstvo.

Zdroje: NR SR live, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech