AKTUÁLNE: Od 5:00 začína tvrdý lockdown, rušia sa takmer všetky výnimky

  • Vláda na online rokovaní odklepla tvrdý lockdown
  • Zakázať sa majú návštevy, lyžovačky, ubytovanie v hoteloch a výlety mimo okresu
AktualneSIU
  • Vláda na online rokovaní odklepla tvrdý lockdown
  • Zakázať sa majú návštevy, lyžovačky, ubytovanie v hoteloch a výlety mimo okresu

Vláda v posledný deň roka 2020 schválila sprísnenie opatrení proti šíreniu koronavírusu. Od 5:00 rána nás čaká tvrdý lockdown.

Opatrenia nemajú dostatočný efekt, prognózy pre nemocnice sa napĺňajú. Vláda dnes jednohlasne schválila návrhy pandemickej komisie a konzília odborníkov,“ povedal na brífingu minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Najdôležitejším opatrením je zákaz akýchkoľvek návštev a to aj v rámci tzv. bublín. Doteraz sa Slováci mohli stretávať v rámci dvoch domácností. Rušia sa aj omše a zatvárajú sa kostoly. Zatvárajú sa aj otvorené terasy v exteriéroch prevádzky, povolený bude len výdaj jedál cez okienko.

Kompletný prehľad opatrení nájdeš tu:

PREHĽAD TVRDÉHO LOCKDOWNU: Od zajtra výrazné obmedzenie pohybu, žiadne lyžovačky ani kostoly

Pobyt v prírode je možný len v rámci okresu. Zakázaná je aj cesta do práce, výnimka platí pre zamestnancov, ktorých povaha zamestnania neumožňuje prácu z domu. Výnimkou z lockdownu tvorí cesta do zamestnania, cesta na testovanie a cesta do potravín či na zabezpečenie rôznych potrieb, ktoré sú nevyhnutné a ktoré stanoví vyhláška hlavného hygienika.

Minister práce Milan Krajniak uviedol, že vláda uvažovala aj nad zákazom všetkej práce, okrem kritickej infraštruktúry. „Ak by sme zastavili výrobu, malo by to nedozierne následky. Verím, že budúci týždeň prídu testy a sme pripravení rokovať so zamestnávateľmi, aby mohli pravidelne testovať firmy aj školy. veľmi by nám to pomohlo ochrániť slovenskú ekonomiku. Preto sme k tomuto kroku nepristúpili,“ povedal Krajniak.

S úderom silvestrovskej polnoci sa na Slovensku zatvoria aj všetky lyžiarske strediská. Menia sa aj podmienky pre hotely. Informuje o tom minister dopravy Andrej Doležal. Opatrenie schválila vláda na dnešnom online rokovaní. Premiér Igor Matovič už avizoval, že vláda rokuje o tvrdom lockdowne. Najdôležitejším opatrením má byť úplný zákaz návštev a to aj v bublinách, teda dvoch prepojených domácnostiach.

EPIDEMICKÁ SITUÁCIA JE MIMORIADNE VÁŽNA, MUSÍME KONAŤPozitívnych ľudí pribúda, nemocnice kolabujú. Od dnešnej polnoci…

Posted by Andrej Doležal – minister dopravy a výstavby SR on Thursday, December 31, 2020

Budú zavreté všetky lyžiarske strediská. Menia sa aj podmienky pre hotely. Už ubytovaní hostia môžu ostať, bez možnosti predĺžiť si pobyt a zároveň hotel nesmie prijať nových hostí,“ uvádza minister Doležal.

Uvedomujeme si, že je to nepríjemné a nekomfortné, no sme vo veľmi náročnom období, kedy musíme strpieť viac ako inokedy. Snáď sa už čoskoro budeme môcť všetci stretnúť bez obmedzení na lyžovačkách, žúroch a iných spoločenských podujatiach,“ dodal s tým, že vláda ešte dnes oznámi ďalšie sprísňovanie opatrení.

Lajos Klein v rozhovore o debutovom zápase v UFC a o fighterskej budúcnosti
Reklama
Sleduj nové video
Reklama
Sleduj nové video
Sleduj nový športový kanál Fortuna Sports! Všetko podstatné zo sveta športu na jednom mieste. S Fortuna Sports ti neujde žiadna športová novinka.

Podľa ministra zdravnotníctva je situácia kritická, stúpa nielen počet pacientov v nemocniciach, ale aj percento pozitivity nielen pri PCR testoch, ale aj pri antigénnych testoch. K 11. 1. môžeme mať až 282 pacientov na pľúcnej ventilácii a počet hospitalizovaných sa bude blížiť k číslu 3 000. 

Umierajú aj mladí

Počet úmrtí je 2 716, z toho 2 138 priamo na COVID-19. Umierajú aj mladí ľudia do 30 rokov, máme dokonca jedno úmrtie v kategórii od 0 do 19 rokov. Medzi ľuďmi od 20 do 29 rokov sú na Slovensku dve obete koronavírusu, vo vekovej skupine 30 až 39 rokov sme zaznamenali 10 úmrtí. Medzi štyridsiatnikmi je už 27 úmrtí, medzi ľuďmi od 50 do 59 rokov je už 125 úmrtí. 

Najviac úmrtí, až 716, je medzi ľuďmi vo veku 80-89 rokov, o niečo menej, 704, je vo vekovej kategórií od 70 do 79 rokov. Vo veku 60-69 rokov sme zaznamenali 403 úmrtí, vo veku od 90 rokov bolo 150 úmrtí, z toho boli až šiesti ľudia starší ako 100 rokov.

Nemocnice sú už na hrane svojich možností, povedal minister Krajčí. Počet lôžok však nie je podľa ministra problém, postelí máme dosť. Problém je skôr s personálom, o pacientov sa nemá kto starať. Výrazne stúpol aj počet výjazdov sanitiek k urgentným prípadom.

Pokiaľ by sa na Slovensku dodržiavali opatrenia, deti by sa do škôl mohli vrátiť od pondelka 11. januára, keď sa im skončia prázdniny. Predchádzalo by tomu testovanie, ktoré by sa spustilo 8. januára. Avizoval to šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS). Upozorňuje však, že je veľmi skoro ešte o návrate detí do škôl hovoriť. Ak by sa situácia nelepšila, termín by bol podľa neho nereálny.

Prezidentka opatrenia podporuje

Opatrenia prijaté vládou v boji proti pandémii považuje prezidentka SR Zuzana Čaputová za potrebné a majú jej podporu. Pripomenula, že situácia je mimoriadne vážna a nevie sa, ako dlho potrvá. Zlepšenie ukáže až stav v nemocniciach v nasledujúcom období.

Prispieť k zlepšeniu situácie môžeme aj tým, že nebudeme hľadať ich slabé miesta, ale z vlastného rozhodnutia sa na nevyhnutný čas dobrovoľne izolujeme a obmedzíme všetky svoje kontakty na minimum,“ uviedla hlava štátu. Dodala, že každý jeden kontakt môže byť dnes rizikový.

Sprísnené opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 prišli podľa Čaputovej v hodine dvanástej. „O čo nepopulárnejšie je výrazné obmedzenie pohybu počas vrcholiacich sviatočných dní a rozbehnutých dovoleniek, o to je dnes potrebnejšie,“ povedala.

Po obmedzení pohybu ľudí volali lekári, ktorí si najviac zo všetkých uvedomovali mieru problému, epidemiológovia, vedci a každý, kto vidí počty infikovaných, hospitalizovaných a mŕtvych, poznamenala prezidentka. Zároveň upozorňuje, aby sa ľudia pripravili na náročné dni a držali spolu. Ochrana zdravia a životov musí byť podľa Čaputovej na prvom mieste.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech