Po Blahovi končí na Facebooku aj Kulturblog

  • Extrémistický web Kulturblog má v online priestore opäť problémy
  • Meta sa jeho účet s približne 61-tisíc fanúšikmi rozhodla po vzore Blahu zrušiť
kulturblog
Facebook YouTube/Kulturblog/Reprofoto
  • Extrémistický web Kulturblog má v online priestore opäť problémy
  • Meta sa jeho účet s približne 61-tisíc fanúšikmi rozhodla po vzore Blahu zrušiť

Extrémistický web Kulturblog má v online priestore opäť problémy. Pred dvoma rokmi totiž prišiel o svoj facebookový účet. Dôvodom tohto zrušenia bolo prepojenie na politickú stranu Mariána Kotlebu – ĽSNS.

História sa opakuje a tento portál už na sociálnej sieti od spoločnosti Meta opäť nenájdeš. Od začiatku Ruskom rozpútanej vojny na Ukrajine má Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) právo blokovať deziformačné weby šíriace hoaxy či proruskú propagandu. Web Kulturblog však naďalej funguje.

Novinkou je, že Kulturblog už nenájdeš na Facebooku. Meta sa jeho účet s približne 61-tisíc fanúšikmi rozhodla po vzore Ľuboša Blahu zrušiť, uvádza na svojej facebookovej stránke Blbec.online.

Dezinformačná scéna

Facebook pri odhaľovaní nepravdivých informácií spolupracuje s tretími stranami. Na Slovensku tak pred dvoma rokmi za pomoci medzinárodnej organizácie AFP zaradil Kulturblog medzi extrémistické weby napojené na ĽSNS.

Tento rok sme sa však stali svedkami ruského útoku na susediacu Ukrajinu. Konšpirátori a dezinformačné weby sa témy chytili a začali ju prekrúcať. Zakročiť musel NBÚ, ktorý napokon niekoľko takýchto web stránok zablokoval. Ide napríklad o Hlavné správy alebo Armádny magazín.

Obsah spomínaných webov však nie je explicitne vymazaný. Ako to vlastne je so samotnými toxickými stránkami v súčasnosti nám vysvetlil expert na extrémizmus Daniel Milo.

„Ony nie sú zrušené, sú zablokované na území Slovenskej republiky, na základe administratívneho rozhodnutia NBÚ. To sú dve odlišné veci. Zrušiť znamená, že sa vymaže obsah, on ale nie je vymazaný, len nie je dostupný z územia Slovenskej republiky,“ povedal Milo.

Experti v blokovaní problém nevidia

Napriek tomu, že Kulturblog neprišiel o svoj web, ale o účet na Facebooku, môžeme tieto blokovania spájať. V prípade Kulturblogu síce nejde o prácu NBÚ, no má podobné prvky ako už zablokované weby.

Internetové stránky, ktoré majú potenciál byť zablokované, často šíria správy v súlade s rétorikou slovenskej opozície. Poslanci opozičných strán tvrdili, že v tomto prípade ide o zavedenie cenzúry.

Argumentom na tieto obvinenia je podľa súčasnej vládnej koalície to, že Slovensko sa stalo predmetom hybridnej vojny, ktorú so svetom vedie Rusko. Zabránenie šírenia dezinformácií nám teda v tomto konflikte pomáha.

„Nevidím žiadny problém v tom, že by sme zablokovali aj ďalšie weby, pri ktorých máme istotu, že šíria proruskú propagandu,“ uviedol pre Startitup šéf portálu infosecurity.sk na začiatku vojny.

Na Facebooku skončil aj Ľuboš Blaha

Poslanca za stranu SMER – SD postihol rovnaký osud ako Kulturblog už minulý týždeň. Meta jeho stránku na Facebooku, ktorá mala približne 174-tisíc sledovateľov a množstvo fanúšikov, vymazala. Ľuboš Blaha cez svoj účet útočil a nenávistne osočoval predstaviteľov vládnej koalície. 

V minulosti v statusoch zaútočil aj na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tie mu nakoniec prikázal vymazať bratislavský okresný súd. Informovala o tom aj samotná prezidentka.

„Poslancovi Blahovi súd nariadil prestať šíriť lži o prezidentke, vyplýva to z rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I., ktorý mu neodkladne nariadil zdržať sa zverejňovania a šírenia nepravdivých tvrdení, že som vlastizradkyňou, agentkou cudzích mocností alebo že som ovládaná Spojenými štátmi,“ uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

Blaha sa však nepoučil a jeho pôsobenie na Facebooku sa muselo skončiť zmazaním stránky. Pre Startitup to potvrdila aj spoločnosť Meta.

Sme síce platforma otvorená všetkým názorom, ale tiež chceme, aby sa ľudia cítili vítaní a v bezpečí. Preto máme prísne pravidlá pre to, čo je a čo nie je na Facebooku dovolené. Táto stránka bola odstránená kvôli opakovanému porušovaniu našich pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania násilia a dezinformácií a ubližovania COVID-19,“ uviedla spoločnosť Meta pre Startitup.

Zdroje: Facebook/Blbec.online, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá