Polročné prázdniny nebudú, o tých jarných sa ešte diskutuje

  • Študenti základných a stredných škôl sa tento rok polročných prázdnin nedočkajú
  • O tom, či budú tie jarné, sa ešte stále hovorí
SITA/Úrad vlády SR
  • Študenti základných a stredných škôl sa tento rok polročných prázdnin nedočkajú
  • O tom, či budú tie jarné, sa ešte stále hovorí

Agentúra TASR informovala, že rušenie jarných prázdnin je len v štádiu úvah. Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v rozhovore pre TASR uviedol, že si úplne nevie predstaviť, ako by sa to zrealizovalo.

Poukázal pritom na fakt, že jarné prázdniny sú rozdelené na tri týždne po jednotlivých krajoch. Tie sú zatiaľ naplánované v termíne od 15. do 19. februára 2021 v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. Od 22. do 26. februára majú naplánované voľno školáci v Košickom a Prešovskom kraji a od 1. do 5. marca v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji.

Slovensko sa v školstve posúva. Minister chce zaviesť v roku 2022 online maturity

Minister povedal, že dopredu hovoriť o tom, aká bude situácia, je veľmi ťažké. Polročné prázdniny, ktoré mali byť 1. februára, sa neuskutočnia.

„Zrušili sme ich najmä z dôvodu vysporiadania dovoleniek alebo dotiahnutia jednotlivých vecí,“ vysvetlil minister.  

„Čo sa týka letných prázdnin, vždy to bolo myslené tak, že letná škola bude pokračovať prvé týždne v júli, alebo začínať v auguste pre jednotlivé školy,“ poznamenal minister školstva. Letné prázdniny sú tradične určené v termíne od 1. júla do 31. augusta.

Minister školstva Branislav Gröhling
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Koronasituácia menila aj pravidlá maturít  

Situácia v súvislosti s koronou menila v tomto školskom roku aj pravidlá maturít, minister školstva sa však včera vyjadril, že tento rok sa tak už nestane.

Maturita na základe aritmetického priemeru, ako to bolo v školskom roku 2019/2020, sa tento rok už organizovať nebude. V koncoročnom rozhovore to pre TASR potvrdil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že to bola len jednorazová záležitosť.

„Na základe situácie, ktorá bude, budeme uvažovať o tom, ako rozšíriť čas maturít, kedy by sa mohli konať,“ povedal šéf rezortu školstva. Rovnako sa podľa neho bude uvažovať o tom, z čoho by mohli byť jednotlivé skúšky. V diskusii sú aj iné možnosti v rámci externej, teda písomnej, časti maturitnej skúšky.

Koniec „lacných titulov“? Slovensko má zbytočne veľa vysokých škôl, Gröhling má s nimi jasné plány 

„Potrebujeme ešte pár týždňov na to, aby sme logisticky vedeli nachystať jednotlivé veci,“ povedal minister školstva. Informácie o maturitách plánujú zverejniť v januári 2021.

Minister podotkol, že v roku 2022 by sa mala prvýkrát celoplošne uskutočniť online externá časť maturitnej skúšky. „Predtým budeme mať ešte viaceré testovacie verzie, aby si to mohli stredoškoláci vyskúšať,“ uviedol.

Podľa sprievodcu školským rokom 2020/2021 sú písomné maturitné skúšky naplánované od 16. do 19. marca 2021. Termíny ústnych maturitných skúšok určí odbor školstva okresného úradu od 17. mája do 4. júna.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech