AKTUÁLNE: Pozitívnych prípadov máme minimum, od zákazu vychádzania však Matovič neustúpi

  • Situácia s celoplošným testovaním je stabilizovaná, otestovali sme viac, ako milión občanov občanov
  • Matovič pripúšťa, že druhé testovanie nemusí byť pre niektoré okresy nevyhnutné, od zákazu vychádzania však neustúpi
  • „V žiadnom prípade neuvažujeme o zrušení zákazu vychádzanie. Ak by sme to spravili, stratilo by to celé zmysel.“
BB testovanie covid-19 Slovensko
facebook/screenshot
  • Situácia s celoplošným testovaním je stabilizovaná, otestovali sme viac, ako milión občanov občanov
  • Matovič pripúšťa, že druhé testovanie nemusí byť pre niektoré okresy nevyhnutné, od zákazu vychádzania však neustúpi
  • „V žiadnom prípade neuvažujeme o zrušení zákazu vychádzanie. Ak by sme to spravili, stratilo by to celé zmysel.“

20:24

Testovanie je vo Zvolene vo večerných hodinách bez vážnejších problémov. Pre TASR to v sobotu večer potvrdil hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška. Ako dodal, presný počet doteraz otestovaných ľudí zatiaľ nevie. Rovnako nepozná ani počet pozitívne testovaných ľudí.

Na niektorých odberných miestach v meste ráno chýbali testy, problém nastal aj s testovaním ľudí vo zvolenských miestnych častiach. Mobilné jednotky podľa Svatušku neprišli predpoludním do Kráľovej a popoludní do Zolnej. „Dobehli to, v Kráľovej boli okolo 14.00 h a v Zolnej boli večer,“ spomenul hovorca.

Celkovo je vo Zvolene 20 odberných miest, na mnohých sú po dva odberové tímy. Ku každému sú priradené jednotlivé ulice mesta aj s odporúčaným časom, kedy ich obyvatelia môžu prísť. Zoznam odberných miest nájdu záujemcovia na oficiálnej webstránke mesta. Odkazy informujú nielen o odporúčaných odberných miestach, ale aj o čase, kedy sa môžu prísť počas soboty a nedele otestovať.

20:12

Polícia hodnotí priebeh akcie ako pokojný a disciplinovaný. Informoval o tom hovorca Prezídia policajného zboru (PPZ) Michal Slivka. Ako ďalej priblížil, policajti v Malackách zaznamenali prípady, kedy sa päť osôb dalo opakovane testovať. Vyšiel im pozitívny výsledok a namiesto toho, aby nastúpili do karantény, opätovne išli na test na inom odberovom mieste. Osoby budú oznámené regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Na odberovom mieste v Poprade policajti riešili muža, ktorý vykrikoval na ľudí a burcoval ich, aby sa nedali testovať. Slivka spresnil, že podozrivý tým porušil zákon o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a dopustil sa priestupku na úseku verejného zdravotníctva. Policajti mu uložili blokovú pokutu.

Aj v Topoľčanoch riešili policajti prípad muža, ktorý išiel na testy dvakrát. V obci Čeľadince vyšiel miestnemu občanovi pri testovaní pozitívny výsledok. Nasledoval štandardný postup, pracovníci ho poučili o ďalších krokoch a zdôraznili mu, že musí ísť do domácej karantény. „Výsledku testu zrejme neveril a o pár hodín išiel na testovanie znovu. Výsledok bol opäť pozitívny. Testujúci pracovníci zistenia okamžite oznámili polícii. Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie pre trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby,“ skonštatoval hovorca PPZ.

Podobný prípad rieši vyšetrovateľ aj v obci Torysa. Doprava sa podľa hovorcu obišla bez väčších komplikácií. Z dôvodu veľkého záujmu o testovanie sa tvorili na viacerých miestach Bratislavy, Košíc a Nitry kolóny. Na bezpečnosť naďalej dohliadajú policajti a premávku usmerňujú.

20:08

Ministerka kultúry Milanová vyzýva ľudí, aby sa zúčasnili plošného testovania. „Želám si, aby kultúra opäť žila. Chcem ochrániť zdravie svojich blízkych, priateľov a známych. Som zodpovedná a pôjdem sa dať testovať. Prosím, urobte tak aj vy.“

BUĎME ZODPOVEDNÍ – TESTOVANÍM POMÔŽEME AJ KULTÚRE

BUĎME ZODPOVEDNÍ – TESTOVANÍM POMÔŽEME AJ KULTÚRENasledujúci víkend sa uskutoční plošné testovanie na COVID-19. Choroba nám zavrela kultúru. Chcem, aby kultúra žila. Preto sa aj ja pôjdem otestovať. Prosím, urobte tak aj vy.#somzodpovedny #spoločnázodpovednosť

Posted by Natália Milanová – ministerka kultúry on Friday, October 30, 2020

20:03

Veronika Lattová z tlačového oddelenia Mestského úradu v Humennom informovala, že od rána sa testuje na všetkých 24 odberných miestach. „Ráno chýbali traja zdravotníci. Samospráva zabezpečila dvoch, Ozbrojené sily SR jedného. Zdržanie v dĺžke približne 70 minút nastalo v Centre voľného času Dúha,“ informovala o rannej situácii.

Po 19:00 bola podľa Lattovej situácia pokojná a bezproblémová a v rámci viacerých odberných miest čakalo na odberných miestach v priemere päť až desať ľudí. Na niektorých stanovištiach sa dokonca nečakalo vôbec. Naopak, najväčší počet čakajúcich hlásila ZŠ Laborecká, kde bolo 45 ľudí.

Práve v ranných hodinách bol na všetkých odberných miestach najväčší nápor čakajúcich na testovanie. „Teší ma, že sa podarilo otvoriť plánovaných 24 odberných miest. V súčinnosti s Ozbrojenými silami SR a regionálnym úradom verejného zdravotníctva bolo nutné niektoré miestnosti pozmeniť. Čo sa týka administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov, všetko bolo zabezpečené,“ zhodnotil primátor mesta Humenné Miloš Meričko s tým, že situáciu počas celého dňa monitorujú.

20:01

Úrad Vlády SR nešetrí kritikou. Podľa posledného vyjadrenia Úrad na ochranu osobných údajov SR ukazuje nielen svoju neodbornosť, ale aj prekračuje právomoci. Úrad vlády SR tak reaguje na predbežné stanovisko úradu na ochranu osobných údajov k vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k režimu vstupu osôb do priestorov a prevádzok zamestnávateľa. Úrad na ochranu osobných údajov zverejnil predbežné stanovisko na svojom webovom sídle. Informoval o tom Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Podľa Úradu vlády SR sa Úrad na ochranu osobných údajov SR vo svojom stanovisku odvoláva na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie (EÚ) z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov. „Toto nariadenie Európskej únie sa nevzťahuje na spracúvanie osobných údajov v rámci činností, ktoré nepatria do pôsobnosti práva Európskej únie,“ upozorňuje Úrad vlády SR.

Zároveň konštatuje, že Úrad na ochranu osobných údajov SR sa neorientuje ani v základnej legislatíve, ktorá upravuje jeho činnosť. Tiež Úradu na ochranu osobných údajov SR pripomína, že zákon o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vzťahuje len na spracúvanie osobných údajov vykonávané úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami. Súčasne aj na spracúvanie osobných údajov inými než automatizovanými prostriedkami, ak ide o osobné údaje, ktoré tvoria súčasť informačného systému, alebo sú určené na to, aby tvorili súčasť informačného systému.

Úrad vlády SR zároveň pripomína, že úrad na ochranu osobných údajov je dozorným orgánom podľa zákona a vyššie uvedeného všeobecné nariadenia o ochrane údajov, preto takýmto vyjadrením podľa Úradu vlády nielen ukazuje svoju neodbornosť, ale aj prekračuje právomoci. „Úrad na ochranu osobných údajov si zrejme neuvedomuje, že takouto činnosťou bude musieť znášať všetky negatívne konzekvencie spôsobené svojím prekročením právomocí,“ uzavrel Úrad vlády SR.

19:51

V Trnave absolvovalo v sobotu do 18:00 testy na ochorenie COVID-19 presne 23 072 ľudí. Informoval o tom primátor Peter Bročka s tým, že je to 50,84 percenta z tých obyvateľov, v prípade ktorých je testovanie odporúčané. Miera infekčných testov dosahuje 0,58 percenta.

Trnavčania majú k dispozícii viac ako 50 odberových miest, ktoré sú prevažne umiestnené v školách. Najväčší nápor na ne bol hneď ráno, ľudia stáli v radoch už pred ich otvorením. Postupne sa rady aj čakacie lehoty skracovali, úplne bez čakania to však nešlo. Najviac ľudí počas dňa čakalo pred Mestskou športovou halou, kde boli odberové miesta pre cudzincov a ľudí s prechodným pobytom.

19:49 Premiér s hrdosťou ďakuje verejnosti za spoluprácu. My ďakujeme za vaše postrehy z OM. „Ružinov ZŠ Ostredková, síce sme chytili dve pauzy, ale za tri hodiny sme boli doma (12:34 – 15:30). Ľudia boli disciplinovaní, udržiavali rozostupy, za celý čas som videl len jedného nervózneho človeka. Bola tam pani s barlou, tú zbadal policajt a hneď jej šiel pomôcť a zobral ju dopredu. Zápis trval tak cca 30 sekúnd na človeka. Za mňa to bolo super zvládnuté,“ informoval nás Ondrej, ktorý sa bol aj s priateľkou testovať v Ružinove.

19:41

V meste Hriňová v Detvianskom okrese bolo v sobotu o 16:00 otestovaných 2314 ľudí. Pre TASR to uviedol primátor Hriňovej Stanislav Horník s tým, že je to 44 percent z počtu obyvateľov mesta vo veku od desať do 65 rokov. „Takýto záujem sme neočakávali. Zdravotníci a dobrovoľníci si zaslúžia uznanie,“ doplnil s tým, že presné informácie o počte pozitívne testovaných ľudí zatiaľ mesto nemá k dispozícii.

V meste pod Poľanou všetky odberné miesta v sobotu ráno otvorili načas aj s materiálom a dostatkom zdravotníkov.
V Hriňovej je k dispozícii osem odberných miest. „Využívame priestory dvoch školských telocviční, výrobnú halu v priemyselnom areáli, mestské kultúrne stredisko a mestský štadión,“ ukončil Horník.

19:27

„Pokiaľ vám vyjde pozitívny výsledok, nie je potrebné sa ďalej verifikovať PCR testom, pretože antigénový test vám vyjde pozitívny iba vtedy, ak máte vyššiu nálož vírusu, a teda, ak taký človek žije s niekym v domácnosti, celá rodina ide okamžite do karantény,“ informuje minister zdravotníctva Krajčí, ktorý je členom odberového miesta v Rači.

„Asymptomatický pacient musí ísť do karantény na 10 dní, tá potom končí, ak sa však u pozitívne testovaného prejavia symptómy ako kašeľ a horúčka, karanténa sa mu predĺži.“

Minster zdravotníctva Marek Krajčí z odberového miesta v Bratislave.

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Saturday, October 31, 2020

19:24

V spoločnosti Volkswagen Slovakia bolo v priebehu štyroch zmien otestovaných viac ako 10 600 osôb, z ktorých bolo približne 1,33 percenta pozitívne testovaných na COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa Volkswagen Slovakia Lucia Kovarovič Makayová. „Vďaka dobre zvládnutej organizácii, zodpovednému prístupu a ohľaduplnosti všetkých zúčastnených nemalo testovanie vplyv na chod výroby,“ priblížila Kovarovič Makayová.

Podľa hovorkyne bola organizácia akcie takéhoto veľkého rozsahu vo vlastnej réžii pre spoločnosť extrémne náročná, nakoľko finálne schválenie úradov dostali len v utorok večer 27. októbra. Organizácia si vyžadovala mimoriadne nasadenie personálu.

19:22

Úrad vlády (ÚV) SR odmieta, že by zamestnávatelia nemohli vyžadovať doklad o negatívnom teste na ochorenie COVID-19. Reaguje tak na stanovisko Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR, podľa ktorého na to chýba právny základ.
ÚOOÚ tvrdí, že pokiaľ ide o spracúvanie informácie o negatívnom výsledku testu, teda o spracúvanie osobitnej kategórie osobného údaja zamestnanca, je potrebné, aby zamestnávateľ disponoval právnym základom v zmysle európskych nariadení.

Momentálne v rámci relevantných právnych predpisov týkajúcich sa pracovnoprávnych vzťahov pre spracúvanie negatívneho výsledku testovania (a prípadne aj certifikátu MZ SR) úradu nie je známy primeraný právny základ, pretože Zákonník práce ustanovuje ako povinnosť v súvislosti so zdravotným stavom zamestnanca len nahlásenie jeho práceneschopnosti alebo inej prekážky v práci, ktorá u neho nastala,“ napísal úrad v stanovisku na svojom webe.

Uznesenie vlády a s ním súvisiaca vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorými sa rozšírili opatrenia v rámci núdzového stavu vrátane zákazu vychádzania, nepovažuje ÚOOÚ z pohľadu ochrany osobných údajov za dostatočný právny základ na spracúvanie tohto údaja.

Úrad vlády v reakcii uviedol, že ÚOOÚ sa vo svojom stanovisku odvoláva na všeobecné nariadenie o ochrane údajov. Toto nariadenie Európskej únie sa podľa ÚV nevzťahuje na spracúvanie osobných údajov v rámci činností, ktoré nepatria do pôsobnosti práva Európskej únie. ÚV skonštatoval, že Úrad na ochranu osobných údajov „sa neorientuje ani v základnej legislatíve, ktorá upravuje jeho činnosť“.

Takýmto vyjadrením nielen ukazuje svoju neodbornosť, ale aj prekračuje právomoci. Úrad na ochranu osobných údajov si zrejme neuvedomuje, že takouto činnosťou bude musieť znášať všetky negatívne konzekvencie spôsobené svojím prekročením právomoci,“ uviedli z tlačového a informačného odboru ÚV.

19:08

Ministerstvo zdravotníctva SR informuje: „Otvorených je aktuálne 4950 odberných miest, v teréne je takmer 15 000 zdravotníkov a do 14-tej hodiny sme zachytili 7947 infikovaných ľudí, ktorí majú nariadenú karanténu.“

LEN DOOBEDA SA PRIŠLO DAŤ OTESTOVAŤ UŽ 800 TISÍC ĽUDÍ!👏

LEN DOOBEDA SA PRIŠLO DAŤ OTESTOVAŤ UŽ 800 TISÍC ĽUDÍ!👏Otvorených je aktuálne 4950 odberných miest, v teréne je takmer 15 000 zdravotníkov a do 14-tej hodiny sme zachytili 7947 infikovaných ľudí, ktorí majú nariadenýlú karanténu.

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Saturday, October 31, 2020

18:57

Sobotňajšia účasť na testovaní v Dolnom Kubíne sa približuje rovnakému počtu ľudí ako v piatok pri minulotýždňovej pilotnej fáze testovania na COVID-19. Informoval o tom primátor mesta Ján Prílepok.

„Poučili sme sa z minulotýždňových problémov, najmä pri rozbehu testovania, a snažili sme sa pripraviť odberné miestnosti čo najlepšie. Už v piatok (30. 10.) večer sme otestovali všetkých administratívnych pracovníkov, ktorí pôsobia na odberných miestach. Dolnokubínska nemocnica nám otestovala zdravotníkov. Za všetkých, ktorí vyšli z testovania už v piatok pozitívni, sme pripravili náhradníkov,“ povedal Prílepok.

Doplnil, že s vojakmi prešli zástupcovia samosprávy jednotlivé odberné miesta. „Podľa výsledkov z predchádzajúceho testovania sme nastavili parametre a logistiku tak, aby sme zvýšili kapacitu na miestach s horšími výsledkami, samozrejme, zachovali alebo zvýšili bezpečnosť samotného odberného miesta,“ podotkol dolnokubínsky primátor.

18:45

V meste Brezová pod Bradlom v okrese Myjava bolo v sobotu 31. októbra do 18:00 v odberných miestach testovaných 2477 ľudí. Z nich bolo pozitívnych na nový koronavírus 20. Informovalo o tom mesto na sociálnej sieti. Samospráva žiada obyvateľov, aby prišli na odberné miesto najneskôr do 21:00. „Je to preto, aby mohol byť posledný odber zrealizovaný o 21:30 a mohli sa dôkladne vydezinfikovať jednotlivé odberné miesta,“ uviedlo mesto.

V súčasnosti je v meste šesť zdravotníckych tímov, ktoré vykonávajú testovanie. „Vďaka dostatočnému počtu zdravotníkov a ostatného personálu sa podarilo posilniť odberné miesta. K dispozícii sú tri odberné miesta v areáli centra voľného času na Námestí 7. apríla, kde robí testy päť tímov a jedno odberné miesto funguje v hasičskej stanici,“ doplnilo mesto.

18:31

V bratislavskej Petržalke funguje už 92 odberových miest, nové pribudlo na Tupolevovej ulici. Informuje o tom najväčšia mestská časť na sociálnej sieti. „Najplynulejší chod stále hlásia odberné miesta na Dostihovej dráhe, Ekonomickej univerzite, Vlasteneckom námestí,“ informuje o tom mestská časť. Situácia je aktuálne priaznivá aj na Nobelovom námestí, Beňadickej a Tupolevovej ulici. Doba čakania bola výrazne skrátená aj v rámci odberných miest na Strečnianskej a Holíčskej ulici.

„Naopak, aktuálne neodporúčame cestu za testovaním na odberné miesta v rámci Námestia republiky a tiež ulíc Vranovská a Krupinská, kde sa doba čakania výrazne natiahla,“ doplnili z Petržalky. Drive-through v rámci obchodného centra Danubia bol z dôvodu enormného záujmu pre novoprichádzajúce vozidlá tesne po 16.00 h uzatvorený, situáciu na mieste regulujú príslušníci polície. Mestská časť poukázala na to, že jednotlivé tímy sa po krátkej prestávke budú snažiť o to, aby bol chod odberných miest napriek tomu čo najplynulejší.

Slovensko celoplošné testovanie, Covid-19
zdroj: TASR/František Iván

18:23

Z 28 odberných tímov v Michalovciach odhalili v sobotu ráno nákazu novým koronavírusom v jednom prípade. Pozitívne testovanú ženu ihneď, ešte pred začatím testovania verejnosti, vymenila náhradníčka. Pre TASR to uviedla hovorkyňa mesta Iveta Palečková.

Celoplošné testovanie na COVID-19 sa podľa jej slov uskutočňuje na území mesta bezproblémovo. Najväčší záujem obyvateľov zaznamenali ráno. „Rady sú síce aj teraz, ale nie sú také, aby ľudia museli čakať niekoľko hodín,“ povedala s tým, že čakacia doba je na jednotlivých odberných miestach v priemere 30 minút.

18:00

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak navštívi v rámci celoplošného testovania obyvateľov na COVID-19 odberné miesta v okresoch Prievidza, Bánovce nad Bebravou a Trenčín. Nevynechá ani zariadenia sociálnych služieb, v ktorých testovanie prebieha paralelne s celoslovenskou akciou.

Testovanie na všetkých miestach, ktoré počas svojej pracovnej cesty šéf rezortu práce zatiaľ navštívil, prebiehalo bez problémov a plynule. „Zatiaľ sme mapovali situáciu v okrese Prievidza. Boli sme sa pozrieť na niektorých odberných miestach vo Valaskej Belej, Kostolnej Vsi aj v samotnom okresnom meste. Ľudia sa správajú veľmi pokojne a disciplinovane. Pochvaľujú si prístup ozbrojených síl, polície, dobrovoľníkov, ale aj zdravotníkov, ktorí ohľaduplne a rýchlo vykonávajú tie odbery. Chcem sa všetkým ľuďom a členom odberových tímov poďakovať.

Viem, že začiatok akcie sprevádzali menšie problémy spojené s personálnym a materiálnym zabezpečením. Je to pochopiteľné, ide o najväčšiu operáciu, akú naše Slovensko počas svojej éry samostatnosti zažilo. Verím však armáde, polícii, zdravotníkom, dobrovoľníkom, ale aj starostom a primátorom, že urobia všetko pre to, aby testovanie prebehlo čo najhladšie.“

Tí čo sa nedajú testovať, majú smolu. Matovič nezruší zákaz vychádzania

Minister Krajniak v teréne nevynechal ani zariadenia sociálnych služieb, kde testovanie klientov prebieha individuálne, ale paralelne s celoslovenskou akciou. „Navštívil som zariadenie sociálnych služieb DOMINO. Samozrejme, do vnútra som nešiel, pretože je zákaz návštev. Pani riaditeľka ma však informovala, že testovanie klientov prebieha bez problémov a tak, ako má.“

Pracovná cesta šéfa rezortu práce pokračovala v obci Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou. V tejto dedine býva aj riaditeľ odboru krízového manažmentu a bezpečnosti MPSVR SR Ján Hudák, ktorý počas testovania podáva pomocnú ruku starostke obce.

Minister Krajniak plánuje navštíviť aj dediny Kšinná, Malé Hoste, Veľké Chlievany, rovnako mesto Bánovce nad Bebravou, ale aj okres Trenčín, kde rovnako ako v okrese Prievidza navštívi odberné miesta a zariadenia sociálnych služieb. „Považujem za úspech tejto akcie každého pozitívne testovaného človeka, ktorého stiahneme z obehu a zostane v 10 dňovej karanténe. Týmto nielen ochránime množstvo ďalších ľudí, ale tiež odbremeníme nemocnice a zdravotnícke zariadenia, kde tá situácia začína byť vážna.“

Celoplošné testovanie obyvateľov na COVID-19 bude prebiehať v sobotu a v nedeľu do 22.00. „Odporúčam ľuďom sledovať stránku somvrade.sk, kde si vedia pozrieť aktuálnu situáciu ohľadom čakania na jednotlivých odberných miestach. Na základe toho si potom môžu zvoliť, kam sa pôjdu otestovať. Je dôležité, aby sa počty ľudí rozložili rovnomerne“, uzavrel minister Milan Krajniak.

Posted by Milan Krajniak on Saturday, October 31, 2020

17:52

V Banskej Bystrici prebieha sobotňajšie celoplošné testovanie ľudí na nový koronavírus do týchto chvíľ bez problémov. Ráno ho však poznačilo oneskorené otvorenie odberných miestností, chýbal zdravotnícky personál i testovacie sety.

„Situácia sa počas dňa upokojila a testovanie prebieha na všetkých odberných miestach plynule aj v týchto chvíľach. Príslušníkom Ozbrojených síl SR sme ponúkli pomoc s dopĺňaním testovacích súprav a ochranných pomôcok na tie odberné miesta, kde sa začínali míňať. Ďakujeme obyvateľom za trpezlivosť a disciplínu, ako aj všetkým zložkám, ktoré sa starajú o plynulý priebeh testovania v meste Banská Bystrica,“ zdôraznil viceprimátor Banskej Bystrice Jakub Gajdošík.

Ako dodala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková, situáciu na 68 odberných miestach v krajskom meste nepretržite monitorujú a obyvateľov informujú na webe a sociálnej sieti mesta, a to najmä o miestach, ktoré nie sú tak kapacitne vyťažené a obyvatelia nemusia dlho čakať. Prispievajú k tomu i samotní občania svojimi príspevkami či fotografiami, ako to kde aktuálne vyzerá.

Podľa nej konkrétne čísla testovaných zverejní až ministerstvo obrany. Ráno, k avizovanej siedmej hodine otvorenia 68 odberných miest v meste pod Urpínom, ich bolo otvorených len málo. Niekde chýbal zdravotnícky personál i testovacie sety. Ľudia, ktorí sa prišli dať otestovať, museli čakať na ich otvorenie, čo spôsobilo dlhé rady.

„Materiál i účasť administratívnych pracovníkov, ktorých mala zabezpečiť samospráva, boli na šiestu hodinu ráno pripravené. Na niektorých odberných miestach sme evidovali minimálne hodinové zdržanie, čo spôsobili práve chýbajúci zdravotníci zo strany armády na požadovanú hodinu,“ reagoval pre TASR Gajdošík.

17:48

V meste Krupina bolo v sobotu o 16:00 otestovaných 2172 ľudí a osem z nich bolo pozitívnych. Pre TASR to povedal primátor Krupiny Radoslav Vazan s tým, že samospráva v súčasnosti na viacerých odberných miestach dopĺňa testy. Ako dodal, najviac ľudí stálo v radoch na testovanie ráno, počas obeda to bolo pokojnejšie a záujemcovia zas začínajú prichádzať večer. „Chodia aj turisti a ľudia, ktorí sú tu na chalupách. Aj Krupinčania videli, že sú dlhé rady, išli tak preto do vedľajších dedín. Nápor malo hlavne Devičie, kde žije menej obyvateľov,“ uzavrel Vazan s tým, že všetci dobrovoľníci mali ráno negatívne testy na nový koronavírus.

V obci Terany v Krupinskom okrese otestovali do 16:30 na ochorenie COVID-19 vyše 240 ľudí a jeden z nich bol pozitívny. Pre TASR to uviedla starostka obce Iveta Gajdošová s tým, že otestovaná je približne polovica ľudí, ktorých na testovaní očakávali.
V Teranoch testujú vo vonkajších priestoroch na futbalovom ihrisku. Ráno sa akcia začala bez problémov, dedina mala dostatok zdravotníkov, dobrovoľníkov a aj testov. Dobrovoľníci dezinfikujú priestor počas testovania a upratujú ho, túto činnosť zabezpečujú terianski dobrovoľní hasiči.

Starostka tiež spomenula, že počas soboty sa prišlo na futbalové ihrisko otestovať aj 90 percent Rómov s deťmi, ktorí v obci žijú. „Telefonujú mi aj z okolitých dedín, či môžu prísť,“ poznamenala s tým, že pred 17.00 h čakalo na výsledok testu v Teranoch šesť ľudí. „Prvý testovací deň bol pokojný, bez problémov. Ľudia sú zodpovední, dohodli sme sa, že budú chodiť podľa čísla domov a vo vyhradenom čase,“ uzavrela Gajdošová.

Pokojná atmosféra je aj v susednej obci, v Hontianskych Tesároch, pre TASR to podvečer povedala starostka Dana Kohútová. Vo vonkajšom stane pred obecným úradom otestovali do 17.00 h približne 300 ľudí a ani jeden z nich nemal pozitívny výsledok. Negatívni boli ráno aj dobrovoľníci, aj zdravotníci. „Všetko je v poriadku. Raz stoja záujemcovia v dlhšom rade, inokedy v menšom. Nemali sme žiadny incident, ľudia sa nesťažujú,“ priblížila starostka s tým, že v súčasnosti má obec dostatok testov. „Neviem však, či ich bude dosť aj v nedeľu (1. 11.), chodia k nám ľudia aj z iných obcí,“ dodala.

17:38

Mesto Bratislava na sociálnej sieti informuje, že sa situácia na niektorých miestach v Bratislave upokojila, niektoré OM však museli uzavrieť.

Priaznivá situácia a voľná kapacita je na Námestí slobody, Ekonomickej univerzite, Propelleri, Hviezdoslavovom námestí, Metodovej, Novohradskej, Prievozskej, na parkovisku Juventa. Odberné miesta Za kasárňou, Nobelovo námestie, Bajkalská, Kozia, Riazanská a Karola Adlera sú momentálne zatvorené kvôli nedostatku certifikátov a testovacích setov.

17:32

Na odbernom mieste na Kozej ulici v bratislavskom Starom Meste v sobotu skončili s odbermi. Dôvodom sú technické príčiny. Informuje o tom Staré Mesto na sociálnej sieti. Mestská časť verí, že sa technické problémy podarí do nedele 1. novembra odstrániť. „O ďalšom postupe vás budeme informovať,“ uvádza Staré Mesto.

17:17

V meste pod Urpínom sa situácia v priebehu dňa upokojila a testovanie prebieha na všetkých odberných miestach plynule aj v týchto chvíľach. „Príslušníkom ozbrojených síl sme ponúkli pomoc s dopĺňaním testovacích sád a ochranných pomôcok na tie odberné miesta, kde sa začínali míňať. Ďakujeme všetkým obyvateľom za trpezlivosť a disciplínu, ako aj všetkým zložkám, ktoré sa starajú o plynulý priebeh testovania v meste Banská Bystrica,“ uviedol na brífingu prvý viceprimátor Jakub Gajdošík s tým, že samospráva naďalej situáciu monitoruje a priebežne obyvateľov informuje na Facebooku mesta Banská Bystrica.

17:11

Na odbernom mieste v považskobystrickej mestskej časti Podmanín sa už asi hodinu netestuje. Nemajú antigénové testy.
Ako TASR informovala Miluše Kollárová z komunikačného oddelenia považskobystrickej radnice, rapídne sa znižuje počet testov aj na ďalších odberných miestach. V mestskej časti Praznov ich majú ešte asi 100. Problémy s testami a certifikátmi začínajú byť aj v Púchove, kde sa rovnako rýchlo míňajú.

„O situácii informujem zástupcov Ozbrojených síl SR, ako aj okresný úrad. Snažia sa zabezpečiť ďalšiu dodávku potrebného množstva testov a certifikátov. V prípade, ak štát nedoručí na našich 13 odberových miest požadovaný počet testov a certifikátov, nebudú odberové tímy schopné otestovať všetkých záujemcov o testovanie,“ uviedla púchovská primátorka Katarína Heneková.

divadlo covid-19 celološné testovanie Slovensko
zdroj: TASR/Milan Kapusta

17:01

Polícia odporúča občanom, ktorí sa chcú vyhnúť dlhým čakacím lehotám na odberových miestach v mestskej časti Bratislava – Petržalka, aby využili v súčasnosti najmenej vyťažené miesta na Dostihovej dráhe a v areáli Ekonomickej univerzity. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

16:54

V niektorých okresoch možno nebude potrebné druhé kolo testovania, pripúšťa Matovič. Jednať sa má o tie okresy, ktoré vyjdu z prvého kola s nízkym počtom nakazených. Vopred to však uzatvárať nechce, predchádzať tomu musí plošné vyhodnotenie prvého kola.

16:43

Vyšetrovateľ polície začal trestné stíhanie pre trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby v prípade občana z Čeladiniec v Nitrianskom kraji. Miestnemu mužovi pri testovaní na koronavírus vyšiel pozitívny test. Namiesto dodržiavania karantény sa vrátil na odberné miesto.

Muža po pozitívnom teste poučili o ďalších krokoch a povinnej domácej karanténe. „Výsledku testu však zrejme neveril, lebo o pár hodín išiel na testovanie opäť. Výsledok bol opäť pozitívny. Testujúci pracovníci si však uvedomili, že majú pred sebou túto osobu už druhýkrát. Vec okamžite oznámili polícii a tá už koná,“ informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

16:39

Odberné tímy v okrese Prievidza zrealizovali v sobotu do 12:00 h dovedna 21 312 testov, z toho 447 bolo pozitívnych. V meste Prievidza vykonali k poludniu 5782 testov a zistili tam 21 pozitívnych ľudí. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

V Prievidzkom okrese je celkovo 117 odberných miest, problémy s personálom, najmä zdravotníckym, zaznamenali na 11 z nich, povedal pre TASR prednosta Okresného úradu v Prievidzi Pavol Jusko. Potvrdil, že pred jednotlivými odbernými miestami evidovali ráno a dopoludnia v okrese dlhé rady ľudí, problémy spôsobovali i kolóny áut v Prievidzi. Dopravu tam riadila polícia.
„V Bojniciach otvoríme v nedeľu (1. 11.) ešte jedno odberné miesto, na ktorom budú prednostne vybavovaní pacienti s ťažkým stavom z Kúpeľov Bojnice. Malo by ísť o približne 480 až 490 ľudí, z toho už niektorí testy podstúpili, za ten deň by sme to preto mali zvládnuť,“ dodal Jusko.

16:23

Matovič neplánuje zrušiť zákaz vychádzania. „V žiadnom prípade neuvažujeme o zrušení zákazu vychádzanie. Ak by sme spravili to, čo od nás chcela pani Prezidentka, stratilo by to celé zmysel. Myslím si, že tento návrh bol nemiestny, som rád, že sa naplnili všetky odberové miesta, je úžasné sledovať, ako pribúdajú stovky zdravotníkov. Je to najväčšia logistická operácia v dejinách našej krajiny.“

Voči postoju prezidentky Čaputovej sa ohradil, vraj ho sklamala. „Očakával som, že v tej najťažšej chvíli ako vrchný veliteľ ozbrojených síl pomôže vojakom zrealizovať tento projekt, a, bohužiaľ, opak sa stal pravdou. Necítil som zásadnú potrebu komunikovať s pani prezidentkou, moja odpoveď voči včerajšej výzve pani prezidentky je úspech, ktorý dnes všetci spoločne zažívame.“

„Vyskytnuté problémy sme očakávali, čakal som ich viac, ako bolo. Stalo sa nám, že sme mali dopravnú nehodu, preto meškali testy, niektorí zdravotníci vypadli, pretože boli pozitívne testovaní, ale, keď mi prišlo hlásenie v ranných hodinách, že máme otvorených cez 90% odberných miest, mal som zimomriavky, hovorí Naď.

AKTUÁLNE: 1% Slovákov z milióna testovaných bolo pozitívnych

16:15

K 14:00 bolo na Slovensku otvorených 99,2% plánovaných odberných miest, v teréne je nepretržite 1856 áut, ktoré dopĺňajú potrebný materiál. „Momentálne máme cez 40 000 ľudí v teréne, do 12:00 bolo otestovaných celoplošte 828 518 ľudí, pozitívnych bolo 7947 ľudí, čo predstavuje približne 1%, toto sú údaje k 12:00, čiže môžem povedať, že sme presiahli 1 milión otestovaných,“ informuje minister obrany Jaroslav Naď na tlačovej besede.

Posted by Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Saturday, October 31, 2020

16:11

V bratislavskej mestskej časti Karlova Ves hľadajú dobrovoľníkov na viaceré odberné miesta. Ide o miesta v Parku Kaskády, o Slávičie údolie, Iuventu a Karloveské centrum kultúry. Informuje o tom bratislavská Karlova Ves na sociálnej sieti. „Ak máte čas, prosím, nemusíte nás kontaktovať. Choďte priamo na miesto za predstaviteľom ozbrojených síl na odberovom mieste a prihláste sa mu ako dobrovoľník,“ uvádza Karlova Ves.

16:05

V meste Hriňová v Detvianskom okrese otestovali doteraz vyše 1300 ľudí na ochorenie COVID-19. Pre TASR to povedal primátor Hriňovej Stanislav Horník s tým, že je to jedna štvrtina ľudí, ktorí sa môžu v meste pod Poľanou testovať. Ako dodal, všetky odberné miesta v sobotu ráno otvorili načas aj s materiálom a s dostatkom zdravotníkov. „Samospráva si ich zohnala sama, teší ma, že sú medzi nimi aj Hriňovčania. Dobrovoľníkov ráno testovali, ani jeden nebol pozitívny,“ spomenul primátor s tým, že presné informácie o počte pozitívne testovaných ľudí zatiaľ mesto nemá.

Najviac ľudí podľa Horníka prichádzalo na odberné miesta ráno počas prvých dvoch až troch hodín. „Postupne ľudí ubúda, rady sú menšie, verím, že podvečer a aj v nedeľu (1. 11.) to bude pokojnejšie,“ zhrnul. V Hriňovej je k dispozícii osem odberných miest. „Využívame priestory dvoch školských telocviční, výrobnú halu v priemyselnom areáli, mestské kultúrne stredisko a mestský štadión,“ ukončil Horník.

15:55

Pozitívne testovaných na koronavírus v Malackom okrese je zatiaľ menej ako jedno percento. Vyplýva to z predbežných výsledkov celoplošného testovania v Malackách a Stupave. „Do 12:00 odberné tímy v Malackách otestovali 2 555 ľudí. Pozitívnych bolo 11 z nich, čo je 0,4 percenta. Priemer za hodinu je 40 otestovaných,“ uvádzajú na sociálnej sieti Malacky. Nízke počty pozitívne testovaných hlási aj Stupava. “ V priebehu dnešného doobedia bolo do 12:00 otestovaných v Stupave 2 108 ľudí, pozitívnych testov bolo 0,76 percenta,“ uvádza mesto Stupava.

Mesto Pezinok upozorňuje na zatvorenie drive-in testovacieho miesta. „Aktuálne je na Babe kolóna – sedemhodinové zdržanie. Aby sa všetkým stihli urobiť testy, drive-in je už uzavretý. Pokračuje sa v testovaní ľudí v autách, ktoré tam aktuálne sú,“ upozorňuje mesto.

15:53

V meste Senica bolo do 12:00 na 17 odberných miestach otestovaných 3666 ľudí. Z toho 21 ľudí, čo predstavuje približne 0,6%, malo pozitívny výsledok testu. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Senica Tatiana Moravcová.

„Ráno v meste otvorili všetky odberné miesta. Niektoré s väčším omeškaním. Odberné miesto na zimnom štadióne začínalo približne o 7:45, spojená škola pár minút po ôsmej. Podľa našich informácií to bolo zapríčinené testovaním posádky odberného miesta a takisto vzájomnou synchronizáciou jednotlivých činností,“ uviedla Moravcová.

Ako doplnila, ide o projekt, ktorý sa realizuje v rámci republiky vôbec prvýkrát. „Situácia na jednotlivých odberných miestach je pokojná, ale zrána sa objavili dlhé rady čakajúcich. Apelovali sme na občanov, aby sa nehrnuli všetci naraz, ale testovanie si odložili na neskôr. Uverejňovali sme priebežné informácie a fotografie odberných miest na sociálnych sieťach, aby sme pomohli ľuďom sa lepšie zorientovať. Takisto máme stránku kolkojetamludi.sk, ktorá monitoruje priestor pred odbernými miestami,“ doplnila hovorkyňa mesta.

15:52

V obci Pusté Sady v okrese Galanta prerušili testovanie pre nedostatok antigénových testov. Obec si zadala objednávku na 450 testov, dostala o sto menej a testovací tím už všetky minul. „Môžem potvrdiť, že testovanie je u nás prerušené, kým nám neprivezú Ozbrojené sily SR ďalšie testy. Sľúbili mi, že ďalšie dostaneme do dvadsiatich minút, žiaľ, testy ani po uplynutí tohto času stále nemáme,“ povedal pre agentúru SITA starosta Tomáš Nemeček. Sám sa ponúkol, že pôjde pre testy svojím autom, čo mu nebolo umožnené. Nepochodil ani s pokusom požičať si testy v susedných obciach, pretože žiadna z oslovených ich nemá nadbytok. Testovanie v Pustých Sadoch sa podľa starostu Nemečka rozbehlo veľmi dobre, testovať sa tam okrem obyvateľov obce chodili ľudia aj z iných obcí a miest.

 

15:46

Na odbernom mieste v TV Markíza v Záhorskej Bystrici testuje aj profesor Krčméry.

PROFESOR KRČMÉRY TESTUJE V ZÁHORSKEJ BYSTRICI V MARKÍZE Pán profesor, ďakujeme za pomoc‼️(Foto: @gabrielakajtarova )

Posted by Milan Krajniak on Saturday, October 31, 2020

15:35

V Žehre v okrese Spišská Nová Ves aktuálne fungujú obe odberné miesta. Pre TASR to povedal prednosta obce Miloš Pacovský s tým, že ráno mali problém so zabezpečením zdravotníkov.

Prvé odberné miesto otvorili s miernym oneskorením. Na druhom sa podľa jeho slov testovanie rozbehlo naplno okolo deviatej hodiny dopoludnia. „Po počiatočnom návale ľudí je situácia stabilná, záujemcovia prichádzajú v pravidelných intervaloch. Síce stále stoja v radoch, ale už sú menšie,“ povedal s tým, že dopoludnia otestovali približne 400 ľudí, pričom pozitívny test na nový koronavírus malo vyše jedného percenta otestovaných.

Čo sa týka ochranných pomôcok, všetky ich pre zamestnancov obce aj zdravotníkov zabezpečovala samospráva. „Nespoliehali sme sa na armádu SR. A dobre sme urobili, lebo asi by sme ,vyhoreli‘. To, čo nám vojaci priniesli, nebol ani zlomok toho, čo sme potrebovali,“ dodal Pacovský.

V obci Žehra bolo počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu na Slovensku v karanténe zhruba 2000 ľudí. Išlo o jednu z piatich rómskych lokalít na Spiši, ktorú z preventívnych dôvodov pred šírením nákazy dočasne uzavreli.

15:33

V sobotu do 12:00 sa na celoplošnom testovaní v meste Myjava zúčastnilo v rámci akcie Spoločná zodpovednosť 2779 ľudí. Priemerný počet otestovaných na jedno odberové miesto bol 309 ľudí, čo predstavuje 62 osôb za hodinu.
Na odberových miestach pracujú tímy zložené zo štyroch administratívnych pracovníkov, štyroch zdravotníkov a k dispozícii sú príslušníci Ozbrojených síl (OS) SR, Policajného zboru a dobrovoľného hasičského zboru.

Mesto zriadilo zabezpečovacie tímy na miestach odberu, ktoré sú na potreby pracovníkov v miestach odberu schopné okamžite reagovať. „Po úvodnom rannom nápore je situácia pokojná. Nikde sa netvoria veľké rady, pracovníci stíhajú testovať ľudí a na žiadnom mieste nebol problém s dodržiavaním nariadení pracovníkov udržujúcich poriadok. Obyvateľov mesta informujeme o situácii prostredníctvom rozhlasu, mestskej televízie, webovej stránky mesta a sociálnej siete,“ doplnil Kovanič.

15:23

Podľa aktuálnych informácií Denníka N predajne potravín Terno a Kraj nebudú od zákazníkov vyžadovať preukázanie sa negatívnym testom, pretože nákup potravín považujú za zabezpečenie základných životných potrieb.

15:16

V Bratislave je zatiaľ karanténne mestečko pre ľudí bez domova pozitívnych na ochorenie COVID-19 prázdne, Vallo ďakuje organizáciám zabezpečujúcim testovanie týchto ľudí v Bratislave.

 „Som veľmi vďačný, že počas týchto dní zabezpečujú testovanie ľudí bez domova tieto organizácie: OZ Proti Prúdu – vydavateľ NOTA BENE, ktorý dnes testoval svojich predajcov. Občianske združenie Vagus, ktoré testuje ľudí bez domova dnes a zajtra vo svojom centre Dvorec. Zajtra bude ľudí bez domova testovať aj DEPAUL SLOVENSKO, nezisková organizácia vo svojej noclahárni Sv.Vincenta Depaul a testuje aj občianske zrduženie Domov pre každého Držme si palce, nech je tých pozitívnych testov čo najmenej.“

Aby malo testovanie zmysel, je potrebné, aby bolo otestovaných čo najviac ľudí a aby následne tí s pozitívnym výsledkom…

Posted by Matúš Vallo má rád Bratislavu on Saturday, October 31, 2020

15:13

Viaceré bratislavské mestské časti zatiaľ hlásia nízke počty pozitívne testovaných. Informuje o tom napríklad Petržalka, ktorá je počtom obyvateľov najväčšia bratislavská mestská časť. Starosta bratislavskej Rače Michal Drotován uviedol, že počet pozitívnych testov je u nich zatiaľ približne 0,3 percenta.

Viaceré bratislavské mestské časti hlásia pokojný a plynulý priebeh celoplošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19, aj keď záujem o testovanie je naďalej veľký. Samosprávy v hlavnom meste nateraz neodporúčajú ľuďom, aby sa šli testovať autom na drive-through miesta. Tvoria sa tu totiž rozsiahle kolóny a miestami hrozí, že sa čakajúci v sobotu nedostanú k odberu. V Karlovej Vsi sú niektoré drive-through dostupné už len pre peších.

„Testovanie jednej osoby trvá zhruba minútu, viete si vďaka tomu urobiť predstavu, aké dlhé čakanie je pred vami. Orientačný vzorec je 50 ľudí predo mnou, rovná sa 50 min čakania na otestovanie. Čakanie na výsledok trvá potom v priemere 15 minút,“ informuje Staré Mesto.

V Petržalke je aktuálne najlepšia situácia na odberných miestach v rámci dostihovej dráhy a Ekonomickej univerzity, rovnako tiež v areáli Základnej školy a Gymnázia na Pankúchovej. Verejnosti odporúča mestská časť využiť iné miesta ako drive-through pri Obchodnom centre Danubia, ktoré pre veľký záujem hlási dlhé čakanie. „Prosíme vás o trpezlivosť, vieme, že momentálne je nápor na odberné miesta veľmi veľký. Prosím, spolupracujte s personálom, riaďte sa jeho pokynmi, dodržiavajte zásady bezpečného kontaktu, aby bol proces čo najrýchlejší,“ vyzýva petržalská samospráva.

Celoplošné testovanie v Bratislave dopoludnia stihla Katarína na odbernom mieste na Námestí Eugena Suchoňa. S otvorením sa tu podľa nej meškalo zhruba 20 minút. „Mrzla som, ale je to potrebné. Základ je urobiť si dobrú náladu, aby to rýchlo ubehlo. Slúchadlá, hudba či vybaviť si telefonáty. To mi pomohlo,“ uviedla pre TASR. Dodala, že na odbernom mieste bol veľmi milý prístup. Na rad sa dostala po hodine čakania. Mária čakala od 7:00 vyše troch hodín v rade na odberové miesto pred historickou budovou Slovenského národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Opisuje, že rad sa pred odbernými miestami rozdeľoval do troch radov. Odporúča sa veľmi teplo obliecť.

15:04

K tatranským odberovým miestam v Starom Smokovci, Tatranskej Polianke a Tatranskej Lomnici sa v nedeľu (1.11.) pridajú ďalšie dve, a to v Dolnom Smokovci a Vyšných Hágoch, agentúru SITA o tom informoval zástupca náčelníka Mestskej polície vo Vysokých Tatrách Jozef Štefaňák s tým, že všetko prebieha hladko, záujemcovia čakajú na odber maximálne hodinu.

14:58

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak navštívi v rámci celoplošného testovania obyvateľov na COVID-19 odberné miesta v okresoch Prievidza, Bánovce nad Bebravou a Trenčín. Nevynechá ani zariadenia sociálnych služieb, v ktorých testovanie prebieha paralelne s celoslovenskou akciou.

Testovanie na všetkých miestach, ktoré počas svojej pracovnej cesty šéf rezortu práce zatiaľ navštívil, prebiehalo bez problémov a plynule. „Zatiaľ sme mapovali situáciu v okrese Prievidza. Boli sme sa pozrieť na niektorých odberných miestach vo Valaskej Belej, Kostolnej Vsi aj v samotnom okresnom meste. Ľudia sa správajú veľmi pokojne a disciplinovane. 

Pochvaľujú si prístup ozbrojených síl, polície, dobrovoľníkov, ale aj zdravotníkov, ktorí ohľaduplne a rýchlo vykonávajú tie odbery. Chcem sa všetkým ľuďom a členom odberových tímov poďakovať. Viem, že začiatok akcie sprevádzali menšie problémy spojené s personálnym a materiálnym zabezpečením. 

Je to pochopiteľné, ide o najväčšiu operáciu, akú naše Slovensko počas svojej éry samostatnosti zažilo. Verím však armáde, polícii, zdravotníkom, dobrovoľníkom, ale aj starostom a primátorom, že urobia všetko pre to, aby testovanie prebehlo čo najhladšie.“

Minister Krajniak v teréne nevynechal ani zariadenia sociálnych služieb, kde testovanie klientov prebieha individuálne, ale paralelne s celoslovenskou akciou. „Navštívil som zariadenie sociálnych služieb DOMINO. Samozrejme, do vnútra som nešiel, pretože je zákaz návštev. Pani riaditeľka ma však informovala, že testovanie klientov prebieha bez problémov a tak, ako má.“

Pracovná cesta šéfa rezortu práce pokračovala v obci Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou. V tejto dedine býva aj riaditeľ odboru krízového manažmentu a bezpečnosti MPSVR SR Ján Hudák, ktorý počas testovania podáva pomocnú ruku starostke obce. Minister Krajniak plánuje navštíviť aj dediny Kšinná, Malé Hoste, Veľké Chlievany, rovnako mesto Bánovce nad Bebravou, ale aj okres Trenčín, kde rovnako ako v okrese Prievidza navštívi odberné miesta a zariadenia sociálnych služieb. „Považujem za úspech tejto akcie každého pozitívne testovaného človeka, ktorého stiahneme z obehu a zostane v 10 dňovej karanténe. Týmto nielen ochránime množstvo ďalších ľudí, ale tiež odbremeníme nemocnice a zdravotnícke zariadenia, kde tá situácia začína byť vážna.“

Celoplošné testovanie obyvateľov na COVID-19 bude prebiehať v sobotu a v nedeľu do 22.00. „Odporúčam ľuďom sledovať stránku somvrade.sk, kde si vedia pozrieť aktuálnu situáciu ohľadom čakania na jednotlivých odberných miestach. Na základe toho si potom môžu zvoliť, kam sa pôjdu otestovať. Je dôležité, aby sa počty ľudí rozložili rovnomerne“, uzavrel minister Milan Krajniak.

14:55

V Petržalke stále pomáha na odberových miestach rakúsky vojenský zdravotnícky personál. „Veľká vďaka patrí rakúskemu vojenskému zdravotníckemu personálu, ktorý pomáha v rámci odberných miest na dostihovej dráhe,“ píše mestská časť na Facebooku.

14:49

Univerzitná Nemocnica sv. Michala v Bratislave pretestovala zamestnancov rezortu vnútra a odberové miesta na Satinského ulici č. 1 v Bratislave sú už prístupné aj pre širokú verejnosť. Informoval o tom hovorca Ministerstva vnútra SR (MV SR) Peter Lazarov.

Doplnil, že odberové miesta sa nachádzajú na vnútornom parkovisku nemocnice, verejnosť bude na mieste usmernená.

14:45

Bratislavská mestská časť Lamač dokonca na svojom Facebooku podrobne informuje občanov o počte ľudí v radoch. „Hala Borinská 23/B : 87 čakajúcich, 194 otestovaných Telocvičňa Malokarpatské námestie : 75 ľudí, 300 otestovaných Športová hala Lamač Na barine (3 odberné miesta): 135 ľudí, 733otestovaných Škôlka na Boroch: 100 ľudí, 240 otestovaných,“píše v príspevku.

14:43

Na odbernom mieste v priestoroch Mestského úradu v Žiline pracuje od sobotňajšieho rána ako administratívny pracovník aj žilinský primátor Peter Fiabáne. Otvorenie všetkých 71 odberných miest považuje za výbornú správu, pretože k prípravám celoplošného testovania pristupovalo mesto s veľkým rešpektom a obavami.

„Prichádzajú rôzni ľudia, bez domova aj klienti Diecéznej charity. Niektorí sú vystrašení, iní v pohode. Ľuďom zo zahraničia treba vysvetľovať niečo po anglicky. Nemám problém zažartovať, upokojiť ich alebo im niečo vysvetliť,“ povedal primátor po dopoludňajšom testovaní.

Zdôraznil, že Žilinčania sú disciplinovaní. „Je to možno aj tým, že sme akciu pripravili dobre a vidia, že to funguje. Každý v tíme vie, čo má robiť, nie sú žiadne zmätky. Zdravotníci testujú rýchlo a citlivo. Mám z toho dobrý pocit. Aj keď testovanie rozdeľuje celú spoločnosť, vytvorili sme podmienky pre ľudí, ktorí sa to rozhodli rešpektovať a prišli,“ podotkol Fiabáne s tým, že chce pomáhať na odbernom mieste aj v nedeľu (1. 11.).

V Žiline by sa malo počas víkendu otestovať na 71 odberných miestach približne 65.000 ľudí s trvalým pobytom a v určenej vekovej kategórii. „Odberné miesta sú ľuďom k dispozícii od 7:00 do 22:00, s dvomi prestávkami od 12:00 do 12:45 a od 18:00 do 18:30. Posledný výter v danom dni urobia zdravotníci už o 21.30 h, aby stihli testy vyhodnotiť,“ dodal hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

14:42

Zeleneč pri Trnave je jednou z mála obcí, kde pred víkendovým testovaním nemali problém s nedostatkom kvalifikovaných zdravotníkov na vykonávanie odberov. Každé z dvoch odberových miest podľa starostu Ľubomíra Jedličku obsadili štyrmi zdravotníkmi z obce, ďalších ešte „požičali“ do susedných obcí a do Trnavy.

„Máme tu v obci veľa doktorov, doktoriek, zdravotných sestričiek, rehabilitačných sestričiek, ktorí pracujú napríklad v susednej Trnave, a chceli ísť dobrovoľne pomôcť bez toho, aby som ich musel presviedčať. Bolo to pre nich úplne samozrejmé, ísť robiť pre Zelenčanov,“ povedal Jedlička. Dodal, že sú to ľudia, ktorí by pomohli bez ohľadu na to, či budú, alebo nebudú mať testovanie zaplatené.

Zelenčania čakali na testovanie už od rána od šiestej. Zo začiatku sa na odber čakalo hodinu, postupne sa čas čakania skracoval. Už dopoludnia mali otestovaných približne 600 ľudí. Starosta sa mohol spoľahnúť aj na dobrovoľných hasičov, ktorí dezinfikovali okolie kultúrneho domu a boli k dispozícii na akúkoľvek pomoc. V Zelenči majú obe odberové miesta zriadené v sále kultúrneho domu. 

14:40

O zdravotníkov sa dobrovoľne starajú viaceré stravovacie prevádzky. Obed na odberných miestach v Devínskej Novej Vsi zabzpečila miestna reštaurácia.

14:37

Pred futbalovým ihriskom v banskobystrickej mestskej časti Jakub postávali ľudia, ktorí sa chceli dať otestovať na nový koronavírus už pred siedmou hodinou ráno. Odberné miesto určené primárne pre obyvateľov Jakuba a časti Kostiviarska otvorili okolo 7:30.

„Potrebovali sme ešte otestovať tím, ktorý ľudí testuje,“ zdôvodnil pre TASR veliteľ odberového miesta Jozef Čenščák. Podľa neho dopoludnia prišlo zhruba 200 ľudí a záujem je veľký. Chodia aj z iných častí Banskej Bystrice. Žiadne incidenty zatiaľ nezaznamenali.

Testujúci tím ôsmich ľudí sa rozbalil“ na terase pohostinstva pri ihrisku, na drevených stoloch, pri ktorých zvyčajne posedávajú futbaloví fanúšikovia na pive.

Ako Čenščák informoval, v Jakube posunuli hodinovú obedňajšiu prestávku na 12:00, o čom policajt priebežne informoval zhruba 150 ľudí, ktorí v tom čase čakali v rade.

„S priateľom sme sem prišli okolo pol deviatej. Aj keď som zo sídliska Radvaň, išla som radšej sem. Čakali sme dve, dve a pol hodiny. Niektorí ľudia boli nepokojní, iní trpezliví a niektorí aj odišli, že prídu radšej večer. Nedá sa to inak vyriešiť, myslím, že organizátori robili, čo mohli. Žiadne nepokoje som nevidela,“ zhodnotila pre TASR 19-ročná Magdaléna.

Už pred ôsmou hodinou ráno stál v rade 68-ročný pán Mišutka z Kostiviarskej. Výsledok mal v ruke okolo 11.00 h. Až vtedy sa dozvedel, že na testovanie ísť vôbec nemusel, keďže má viac ako 65 rokov. „No, tak som otestovaný,“ dodal s úsmevom.

V meste pod Urpínom je v rámci celoplošného testovania otvorených 68 odberných miest, z toho sú dve mobilné odberné jednotky. Jedna je v mestskej časti Iliaš, ktorá takisto ráno začala s hodinovým oneskorením. Mesto od rána na webe a sociálnej sieti priebežne informuje o čakacích dobách na jednotlivých miestach.

14:31

V Žiarskom okrese chýbajú testy, žiadali o ne viac, než 20 miest, hrozí zatvorenie OM. „Nie všetky dodávky prišli ako sme čakali, ale nečakáme so založenými rukami, neradi by sme zatvárali odberné miesta. Vyrážame, kde sa to míňa najrýchlejšie,“ informuje prednosta Okresného úradu v Žiari nad Hronom Michal Zdycha.

14:28

Viaceré mestské časti upozorňujú na Facebooku občanov o stave svojich odberových miest. V Rači sú dlhé rady v KS Impulz, mesto preto odporúča navštíviť iné miesta. 

V KS Impulz sú stále dlhé rady – poprosíme všetkých Rendezákov, ktorí majú možnosť dopraviť sa do Rače, aby využili možnosť dať sa poobede otestovať na ZŠ Tbiliská alebo na Spojenej škole de La Salle, kde sa rady hýbu rýchlejšie. Ďakujeme,“ píše mestská časť na Facebooku.

14:23

Mierová ulica v Ružinove je stále plná čakajúcich áut.

14:18

Ministri Ivan Korčok a Jaroslav Naď sa dnes ráno stretli s rakúskym vojenským zdravotníckym personálom, ktorý pricestoval na Slovensko, aby nám pomohol pri celoštátnom testovaní obyvateľstva na prítomnosť ochorenia COVID-19.

Príchod 33 rakúskych vojenských medicínskych profesionálov odsúhlasila vláda SR na návrh ministra obrany Jaroslava Naďa a o pomoc svojho rakúskeho partnera Alexandra Schallenberga listom požiadal aj šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok.

14:10

Celoplošné testovanie v trnave by mohlo byť ukončené zajtra v poobedných či podvečerných hodinách, informoval o tom primátor Peter Bročka v trnavskom rádiu, uvádza Denník N.

Minister obrany Naď ďakuje všetkým zainteresovaným, uvádza na sociálnej sieti ako popis k fotografii s príslušníkmi policajného zboru, OS, zdravotníkmi a svojím synom, ktorý mal negatívny výsledok.

14:04

Za prvých päť hodín testovania na ochorenie COVID-19 urobilo mesto Banská Štiavnica 1800 testov. Samospráva o tom informuje na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že číslo pozitívnych testov je zatiaľ nízke.

Nezabudnite však, že negatívny test neznamená, že netreba ostať v strehu. Naďalej dodržiavajte všetky zásadné hygienické pokyny, ako aj stále platný zákaz vychádzania,“ pripomína mesto s tým, že väčšina odberných miest funguje v rýchlom tempe a ľudia v rade nečakajú dlho.

Mesto ráno otvorilo všetky odberné miesta na testovanie. Na území mesta je k dispozícii desať odberných miest, samospráva ich zoznam zverejnila na sociálnej sieti. Sú medzi nimi napríklad kultúrne centrum, domov mládeže, niekoľko základných a materských škôl či požiarna zbrojnica dobrovoľných hasičov.

13:58

Premiér Igor Matovič sa hlási z Rače, kde testuje aj spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím.

Pozdravujem z Rendezu v Rači s Marekom Krajčim. Tu chodil 20 rokov do depa môj ocino do práce ako rušňovodič nákladných vlakov,“ píše v príspevku.

13:55

Množstvo Košičanov využíva na celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 odberné miesto v Nižnom Klátove v okrese Košice-okolie. Ak to bude takto pokračovať, podľa starostky obce Gabriely Staníkovej nebudú mať dostatok testov.

Podľa jej slov počítali so 620 obyvateľmi, ktorí by sa mohli v obci otestovať. V Nižnom Klátove je približne 200 rodinných domov a ďalších 400 chát. Chatári majú v tejto obci prevažne prechodný pobyt. „Chodia sem úplne cudzí ľudia, ktorí tu nemajú ani chaty. Košičania, ktorí využívajú naše odberné miesto, tvoria asi 30 percent,“ povedala pre TASR. Podľa jej slov by nebol problém kapacitne zvládnuť domácich obyvateľov. „Pokiaľ nám takto budú chodiť Košičania, testy nám budú určite chýbať,“ dodala starostka s tým, že odhadom otestujú zhruba 1000 ľudí.

Zároveň kritizovala organizáciu operácie Spoločná zodpovednosť, samospráva si podľa jej slov musela takmer všetko zabezpečiť sama. Za najväčší nedostatok považuje nedostatok ochranných rukavíc. „Ministerstvo obrany nám dalo 40 párov rukavíc. Obec ich na vlastné náklady nakúpila pre všetkých, aby bola zabezpečená maximálna ochrana zdravia,“ spresnila.

Rad záujemcov o testovanie v obci sa predlžoval aj počas obedňajšej prestávky, keď ho tvorili desiatky ľudí. Dovtedy stihli otestovať 141 obyvateľov, všetky testy boli negatívne.

13:40

Verejnosť sa testovania prestala obávať, niektorí ho dokonca považujú za občiansku povinnosť. Vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Ministerstva zdravotníctva SR sa opýtaná verejnosť vyjadruje pre testovanie.

Podľa správ, ktoré sme od vás obdržali, prebieha testovanie pokojne aj v malých obciach ako je Suchá nad Parnou, kde sa nachádzajú tri odberné tímy. „Prišla som počas obedu, otvorili na minútu presne, o 13:05 som už bola otestovaná a výsledok som dostala 13:24. Atmosféra tu vôbec nie je zlá, personál je veľmi milý, v miestnosti hrajú dokonca Queen, to ma pobavilo.“

13:32

V priebehu sobotňajšieho popoludnia sa dosiahne 100-percentná naplnenosť odberných tímov a zastúpenie zdravotníkov v nich. V rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy to avizoval minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO). Jeho oponentka v diskusii a predchádzajúca šéfka rezortu Denisa Saková z novovzniknutej strany Hlas – sociálna demokracia kritizovala chaotický priebeh prípravy i samotného začiatku víkendového testovania.

Mikulec uviedol, že už o 11:00 bola obsadenosť odberných tímov na úrovni 98,4%.  „Možno v priebehu minút, možno hodiny sa dostaneme na stopercentnú obsadenosť,“ dodal. Vzhľadom na tento fakt sa podľa neho stáva bezpredmetná obava, či bude cieľ testovania naplniteľný. „Každému, kto bude mať záujem o testovanie, bude vyhovené,“ dodal. V tejto súvislosti dodal, že aj obmedzenia vyhlásené pre tých, ktorí neprejdú testom, sa nebudú prehodnocovať, keďže by podľa neho nemalo dôjsť k prípadom, že sa na ľudí nedostane. „Ukazuje sa, že plánované kapacity budú nielen dodržané, ale aj prekročené, je to potvrdenie toho, že ľudia sa chcú dať testovať,“ vyhlásil.

Podľa exministerky vnútra je účasť skôr odrazom toho, že ľudia sú na testy nútení prísť. „Práve pod hrozbou sankcií sa boja, že prídu o prácu,“ upozornila Saková. 

Mikulec odmieta spochybňovať celý projekt. Upozorňuje na to, že európske krajiny sa práve pýtajú a sledujú aktivity Slovenska. „Sme krajinou, ktorá môže inšpirovať druhých v spoločnom boji proti pandémii,“ upozornil.

13:32

V priebehu sobotňajšieho popoludnia sa dosiahne 100-percentná naplnenosť odberných tímov a zastúpenie zdravotníkov v nich. V rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy to avizoval minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO). Jeho oponentka v diskusii a predchádzajúca šéfka rezortu Denisa Saková z novovzniknutej strany Hlas – sociálna demokracia kritizovala chaotický priebeh prípravy i samotného začiatku víkendového testovania.

Mikulec uviedol, že už o 11:00 bola obsadenosť odberných tímov na úrovni 98,4%.  „Možno v priebehu minút, možno hodiny sa dostaneme na stopercentnú obsadenosť,“ dodal. Vzhľadom na tento fakt sa podľa neho stáva bezpredmetná obava, či bude cieľ testovania naplniteľný. „Každému, kto bude mať záujem o testovanie, bude vyhovené,“ dodal. V tejto súvislosti dodal, že aj obmedzenia vyhlásené pre tých, ktorí neprejdú testom, sa nebudú prehodnocovať, keďže by podľa neho nemalo dôjsť k prípadom, že sa na ľudí nedostane. „Ukazuje sa, že plánované kapacity budú nielen dodržané, ale aj prekročené, je to potvrdenie toho, že ľudia sa chcú dať testovať,“ vyhlásil.

Podľa exministerky vnútra je účasť skôr odrazom toho, že ľudia sú na testy nútení prísť. „Práve pod hrozbou sankcií sa boja, že prídu o prácu,“ upozornila Saková. 

Mikulec odmieta spochybňovať celý projekt. Upozorňuje na to, že európske krajiny sa práve pýtajú a sledujú aktivity Slovenska. „Sme krajinou, ktorá môže inšpirovať druhých v spoločnom boji proti pandémii,“ upozornil.

13:25

Lucia Nicholsonová cestuje z Bruselu na Slovensko, zajtra sa zaradí medzi dobrovoľníkov v celoplošnom testovaní. „Sme na ceste na Slovensko, zajtra sa pripojím k dobrovoľníkom na testovaní. Nie, že by som si myslela, že na mojom názore extra záleží, ale chcem vám povedať, že som na vás veľmi hrdá. Sledujem tie zástupy trpezlivých a zodpovedných ľudí a hovorím si, že ten boj s hnusobou dáme. Klobúk dolu, Slovensko,“ informuje na sociálnej sieti.

13:13

Polícia Slovenskej republiky informuje verejnosť o aktuálnom stave v bratislavskom Starom meste, rady čakajúcich ľudí sú dlhé, ale pokojné.

PC

Mobil

13:08

V areáli spoločnosti U. S. Steel Košice (USSK) otestovali dopoludnia takmer 500 ľudí. Agentúru SITA o tom informoval hovorca USSK Ján Bača. „Dva odberové tímy pracujú od rána. Doteraz bolo vydaných takmer 500 certifikátov o testovaní a čas čakania v rade je približne 40 minút,“ uviedol Bača.

Ako informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian, mestu sa podarilo skrátiť čakaciu lehotu na odberových miestach na letisku. „Vďaka doplneniu zdravotníckych tímov z vlastných zdrojov v najväčšom drive-in testovacom stredisku na letisku v Košiciach sa nám podarilo skrátiť čakanie na približne 45 minút. V súčasnosti na tomto mieste testuje 14 tímov, 13 z nich zabezpečilo v plnej réžii mesto,“ uviedol primátor mesta Jaroslav Polaček.

13:07

Nemocnice môžu otestovať svojich zamestnancov aj ich rodinných príslušníkov. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, ministerstvo požiadalo o súčinnosť všetky nemocnice, ktoré prejavili záujem o testovanie svojich zamestnancov, ich rodinných príslušníkov a hospitalizovaných pacientov. Ak zdravotníci prejavili záujem zúčastniť sa na testovaní ako dobrovoľníci a pracovné podmienky v zdravotníckom zariadení ich účasť na testovaní umožnia, testovanie sa môže uskutočniť.

Ministerstvo zaslalo záujemcom o testovanie aj organizačné pokyny, vrátane metodiky vypĺňania a odosielania hlásení, aby testovanie v každom zariadení prebehlo bez problémov. Dostali tiež inštruktážne videá pre členov odberových tímov. „Prioritným spoločným cieľom je dnes ochrana životov a zdravia ľudí. Aj vďaka ochote a zapojeniu sa zdravotníckych pracovníkov do celej operácie je možné prispieť k spoločnému úspechu, ktorý sa prejaví v spomalení šírenia nákazy COVID-19,“ dodala hovorkyňa rezortu.

13:03

V okrese Revúca chýbajú na odberných miestach zdravotníci. Informoval o tom na sociálnej sieti podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga, ktorý dnes pomáha ako dobrovoľník v Muránskej Dlhej Lúke. „Ak viete o voľných zdravotníkoch, aktuálne ich potrebujeme v okrese Revúca, stále máme neotvorené miesta v spádových obciach,“ uvádza podpredseda parlamentu.

Ako pre agentúru SITA potvrdil prednosta okresného úradu v Revúcej Igor Škvarla, pre nedostatok zdravotníkov sa doteraz v okrese nepodarilo spustiť šesť odberných miest. „Všetko inak máme pripravené. Osobne sa mi podarilo zohnať jednu zdravotnú sestru, ktorá už robí odbery v obci Sirk. Dobrovoľne sa nám prihlásil doktor z Košíc, ktorý príde každú chvíľu,“ dodal prednosta s tým, že odbery niekde musia presunúť na nedeľu, pričom starostovia si to vedia zorganizovať.

13:02

Počet odberných miest v drive-in na košickom letisku zvýšili. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Fabian s tým, že čakacia doba pre záujemcov o celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19 je výrazne kratšia.

„Vďaka doplneniu zdravotníckych tímov z vlastných zdrojov v najväčšom drive-in testovacom stredisku na letisku v Košiciach sa nám podarilo skrátiť dobu čakania približne na 45 minút,“ uviedol s tým, že v súčasnosti na tomto mieste testuje 14 tímov, pričom 13 z nich zabezpečilo v plnej réžii mesto. „Vláda nám zabezpečila jeden odberný tím,“ dodal Fabian. V sobotu ráno malo byť na letisku k dispozícii desať odberných tímov. Pre veľký nápor organizačné tímy vracali autá späť.

12:59

Žilinčania sú disciplinovaní. Ocenil to žilinský primátor Peter Fiabáne, ktorý ako administrátor pôsobí v jednom z dvoch odberných tímov v budove mestského úradu. Podľa jeho slov ľudia nie sú nervózni aj preto, že jednotlivé tímy pracujú koordinovane.

„Po úvodnom zabehnutí môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že aktuálne dokážeme otestovať 50 ľudí za hodinu. Čakajúci ľudia sú disciplinovaní a určite je to aj tým, že nevidia v práci zdravotníkov a ostatných členov tímu zmätky. Napriek tomu, že celé testovanie rozdeľuje spoločnosť, tak pre tých, ktorí sa rozhodli otestovať, sme vytvorili podmienky, kde sa môžu cítiť bezpečne,“ podotkol počas prestávky v testovaní Fiabáne.

Primátor počas predpoludnia dostával priebežné informácie aj z ostatných odberných miest, ktorých je v Žiline spolu 71. „Mám z organizácie dobrý pocit, nikde nie je zásadný problém, všade sa riešili len detaily. Je pochopiteľné, že niektoré odberné miesta na sídliskách boli exponovanejšie a tvorili sa tam dlhšie rady,“ uviedol primátor.

O tom, aká bude situácia o týždeň, zatiaľ nechcel príliš polemizovať. „Celé organizácia testovania predstavuje obrovský nápor na ľudí. Možno, že to o týždeň bude jednoduchšie, lebo sme si to vyskúšali a možno komplikovanejšie, aby sme zohnali potrebný počet ľudí do odberných tímov,“ dodal Fiabáne.

12:56

V obci Kvakovce v okrese Vranov nad Topľou už pretestovali 50% ľudí. Ako uviedol pre TASR starosta obce Radovan Kapraľ, v rade sa nečaká, keďže ľuďom pripravili časenky. „U nás sa bude testovať len jeden deň a zajtra idú naši zdravotníci pomáhať do iných miest. Od 14. hodiny majú začať prichádzať chatári z rekreačnej oblasti Domaša – Dobrá, odkiaľ sa nahlásilo veľmi veľa ľudí,“ ozrejmil starosta s tým, že doteraz počas testovania objavili štyri pozitívne prípady na ochorenie COVID-19.

Ako ďalej priblížil, pôvodne sa malo testovať v kostole, ale pre hygienu to nakoniec zmenili. Odberné miesto sa tak nachádza na verejnom priestranstve, kde zabezpečili stany. „Sme prekvapení, ako perfektne to armáda zorganizovala, čo sa týka zabezpečenia materiálno-technického, všetkého je dostatok,“ dodal Kapraľ.

12:52

Testovanie na nový koronavírus bolo v sobotu dopoludnia v okrese Partizánske bez problémov a plynulé. Vo viacerých obciach zaznamenali vyšší počet ľudí z okolia. „Situácia v okrese Partizánske je pomerne priaznivá. V meste Partizánske sa nepodarilo otvoriť len jedno odberné miesto z 23. Žiaľ, nie každý odberný tím je v plnom zložení, lebo niekde zdravotníci chýbali, ale tím pracuje,“ načrtol pre TASR prednosta Okresného úradu v Partizánskom Peter Paulík.

Vo väčšine obcí okresu je podľa neho testovanie plynulé, obce majú dostatok materiálu, teda testov a certifikátov. „Možno až na jednu obec blízko mesta Partizánske. Starosta bol pripravený viac na svojich obyvateľov, ale prišlo veľa cezpoľných, hlavne z mesta. V Klátovej Novej Vsi zaznamenali ľudí zo Zlatých Moraviec. Ľudia tak využívajú možnosť mobility,“ ozrejmil. 

Obce o priebehu testovania svojich obyvateľov informujú, a to prostredníctvom rozhlasu, obecných kamier, fotografií, ktoré hasiči publikujú na sociálnu sieť, doplnil Paulík s tým, že v obciach nezaznamenali žiadne incidenty či konflikty. „Veľkým prínosom sú určite dobrovoľné hasičské zbory, ktoré aktívne pracujú na odberových miestach a zabezpečujú logistiku, dopravu, parkovanie a podobne,“ vyzdvihol prednosta.

12:49

Na Slovensko prišlo dnes vypomáhať 193 lekárskych asistentov z Maďarska. V tlačovej správe o tom informovala Barbara Túrosová z Tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra.

Ako ďalej priblížila, lekárski asistenti boli rozdelení na konkrétne odberné miesta, kde vykonávajú odbornú lekársku činnosť (odberné miesta určil Generálny štáb Ozbrojených síl SR). Lekárski asistenti sú nasadení na výpomoc v okresoch Trebišov (44 zdravotníkov), Komárno (138 zdravotníkov), Nové Zámky (10 zdravotníkov) a Levice (jeden zdravotník).

„Na hraničných prechodoch Komárno a Slovenské Nové Mesto (okr. Trebišov) ich privítali príslušníci Policajného zboru a vojak, ktorí im zároveň v maďarčine vysvetlili spôsob a formu spolupráce,“ dodala Túrosová. Maďarským zdravotníkom je poskytnutý benefit vo forme bezplatného ubytovania a poskytnutá celodenná strava.

12:42

Bratislavská Karlova Ves od 14.00 h uzatvára drive-thru testovacie miesta v Slávičom údolí, pri Iuvente a pod mostom Lafranconi. Dôvodom je zablokovanie komunikácií a zahltenie okolia autami, ktorými sa otestovať prišli obyvatelia nielen z mestskej časti, ale celého západoslovenského kraja, najmä zo Záhoria, objasnil hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes s tým, že uvedené miesta budú slúžiť na odbery pre peších.

Mimoriadne komplikované pri drive-thru miestach je to aj v Ružinove a Petržalke, obe mestské časti radia sa týmto miestam vyhnúť. „Aktuálne odhady sú na 25 hodín čakania, ak ste na konci radu,“ opísal situáciu v Ružinove starosta mestskej časti Martin Chren. Polícia podľa neho zrejme čoskoro zamedzí ďalším autám pridávať sa do kolón.

Na dlhé rady čakajúcich áut pri štyroch odberných miestach na parkovisku pri obchodnom centre upozorňuje aj mestská časť Petržalka.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) na sobotňajšom tlačovom brífingu poznamenal, že samosprávy si vytvárali drive-thru miesta napriek odporúčaniam rezortu obrany, aby tak nerobili. „Ja ich nekritizujem, len konštatujem, viem, že to urobili pre svojich občanov,“ priznal minister, upozornil však, že zablokovanie komunikácií a kolóny áut spôsobili ráno napríklad to, že sa na viaceré odberné miesta v hlavnom meste nedostali autá vojakov, rozvážajúcich administratívne hárky.

Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová, naopak, vo videu na sociálnej sieti vyzýva, aby príslušníci polície a ozbrojených síl rešpektovali odporúčania zamestnancov miestnych úradov v súvislosti s usmerňovaním a pokynmi pri organizácii testovania. „Viem, že vy nie ste v strese a že sa nemusíte zodpovedať voličom, no my sme tu pre našich ľudí, poznáme miestne reálie a chceme, aby sa čo najviac tých, ktorí sa chcú otestovať, naozaj aj otestovať stihlo,“  povedala Čahojová.

12:23

Matovič apeluje na ľudí, aby sa po obdržaní vlastného negatívneho testu nezačali správať nezodpovedne. Najväčie manévre v dejinách Slovenska nám budú úplne na nič, ak si my – tí, ktorí dnes a zajtra dostaneme do ruky certifikát „NEGATÍVNY”, povieme, že už sa nás tá korona netýka … a začneme žiť menej opatrný život. Tak si to za pár dní pokazíme a budeme tam, kde dnes.

 

12:16

Ministerstvo zdravotníctva SR ďakuje všetkým ľuďom, ktorí napomáhajú úspešnému chodu testovania. Poďakovať zainteresovaným môžeš teraz aj ty prostredníctvom webovej stránky podakuj.sk.

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Saturday, October 31, 2020

11:56

V okrese Brezno prišiel občan podať trestné oznámenie, lebo si myslí, že osoby na odberných miestach nie sú oprávnené pracovať s osobnými údajmi. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Ako pre agentúru SITA uviedla banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, v Banskobystrickom kraji v súvislosti s celoplošným testovaním prebieha všetko bez narušenia verejného poriadku a bez nejakých problémov v cestnej premávke.

11:49

V obci Polianka v okrese Myjava sa uskutočňuje testovanie bez problémov. V dopoludňajších hodinách trvalo testovanie, ktoré sa koná v priestoroch šatní na futbalovom ihrisku, od príchodu po získanie certifikátu približne 70 minút. „Situácia u nás je výborná, ľudia sa idú poslušne otestovať. Tím, ktorý tu máme, to zvláda veľmi dobre. Problémom je jedine dlhšie čakanie. Ľudia čakajúci v daždivom počasí na výsledky testovania sa, našťastie, majú kde schovať a zatiaľ to zvládame,“ uviedol pre TASR starosta obce Pavol Kňazský.

Obec, ktorá má menej ako 400 obyvateľov, pritom ešte v piatok (30. 10.) v popoludňajších hodinách nemala zabezpečený zdravotný personál. „Zdravotníkov nám napokon poskytlo mesto Myjava, keďže tam už ich mali dostatok. Posunuli k nám celý tím štyroch ľudí, takže sa to vyriešilo a sme radi, že sme mohli otvoriť bez meškania,“ doplnil Kňazský. Na odbernom mieste nemajú problém ani so zdravotníckym materiálom. „Komunikácia s prideleným príslušníkom ozbrojených síl bola veľmi dobrá a vďaka pravidelnej komunikácii máme všetko, čo potrebujeme. Ak by sa vyskytla komplikácia, máme aktivovaných dobrovoľných hasičov, ktorí sa ráno otestovali a ak by bolo potrebné zabezpečiť materiál, oni by poň išli,“ informoval starosta.

Zdravotnícky personál, administratívny pracovníci aj dobrovoľníci, ktorí sa ráno testovali, mali negatívne výsledky. „Aj informácie, ktoré zatiaľ mám, sú tie, že všetky výsledky testovaných boli negatívne a dúfam, že to tak aj zostane,“ doplnil Kňazský.

Celoplošné testovanie zvládajú aj Krompachy v okrese Spišská Nová Ves. Pre TASR to uviedla primátorka mesta Iveta Rušinová s tým, že z doposiaľ otestovaných ľudí mali pozitívny test na nový koronavírus približne dve percentá. K dispozícii je šesť odberných miest. Ako povedala, na každom z nich za hodinu dokážu zdravotníci otestovať 47 až 50 ľudí.

„Zatiaľ sme z otestovaných zachytili približne do dvoch percent pozitívnych,“ uviedla. Podľa jej slov je situácia na jednotlivých odberných miestach pokojná. Na poriadok dohliada polícia, miestna občianska poriadková služba aj vojaci. Disciplinovaní sú aj obyvatelia v lokalitách, kde žije prevažne marginalizovaná rómska komunita.

11:45

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok poďakoval našim susedom za výpomoc pri celoplošnom testovaní v podobe 33 rakúskych vojenských zdravotníkov.

🔴 LIVE: Tlačová konferencia ministra obrany a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí na tému: Odberné tímy posilnili aj rakúski vojenskí zdravotníci.

Posted by Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Saturday, October 31, 2020

11:44

11:37

Okrem jedného sa podarilo dnes v Detve otvoriť všetky odberné miesta. V športovej hale mali byť pôvodne dva odberné tímy. „Z dôvodu chýbajúceho zdravotníka sme posilnili jeden a tak v meste už funguje celkom 15 odberných tímov. Ráno boli väčšie rady, kým sa pootváralo, lebo niekde stáli ľudia už od šiestej hodiny,“ uviedol pre agentúru SITA primátor Detvy Ján Šufliarský s tým, že v radoch čaká aktuálne najviac 50 ľudí.

Podľa neho by títo mali byť do hodiny a pol aj s výsledkom testu vybavení. Ako ďalej povedal primátor, pred otvorením pri pretestovaní tímov bol jeden administratívny pracovník pozitívny a preto ho museli vymeniť.

11:35

Bratislavská Karlova Ves od 14:00 uzatvára drive-thru testovacie miesta v Slávičom údolí, pri Iuvente a pod mostom Lafranconi. Dôvodom je zablokovanie komunikácií a zahltenie okolia autami, ktorými sa otestovať prišli obyvatelia nielen z mestskej časti, ale celého západoslovenského kraja, najmä zo Záhoria, objasnil hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes s tým, že uvedené miesta budú slúžiť na odbery pre peších.

DÔLEŽITÉ 🏎️➡️🚶‍♀️V Karlovej Vsi bude od 14:00 zrušená drive in prevádzka na odberných miestach pod mostom Lafranconi, pri Iuvente a v Slávičom údolí. Tieto odberné miesta zostanú otvorené, ale iba pre peších. Väčšina ostatných drive in miest v Bratislave je tiež mimoriadne preťažená. Odporúčame Vám preto v tomto čase skúsiť iné odberové miesta pre peších. Zoznam nájdete napríklad tu👉 https://odbernemiesta.sk👉 https://www.somvrade.sk👉 https://bratislava.sk/sk/odberove-miesta-celoplosne-testovanie Informácie o obsadenosti niektorých odberových miest nájdete napríklad tu📌 Devín 👉https://youtu.be/U13gub6AjVI📌Devínska Nová Ves 👉https://www.devinskanovaves.sk/sprava/14656/aktualizovany-monitoring-odbernych-miest.html📌Dúbravka 👉https://dubravka.korona-test.sk/…📌Nové Mesto 👉https://www.banm.sk/odberne-miesta-aktualne-pocty-cakajucich-mapa/📌Podunajské Biskupice 👉https://odbernemiesta.sk/…/bratislava-podunajske-biskupice📌Rača 👉https://odbernemiesta.sk/mesto/bratislava-raca📌Ružinov web kameryMÚ Ružinov, Mierová 21👉http://bit.ly/MU_MierovaTrhovisko Miletičova👉http://bit.ly/Trhovisko_MileticovaŠtrkovec👉http://bit.ly/StrkovecOC Styla, Zlaté piesky👉http://bit.ly/OC_Styla📌Staré Mesto 👉https://experience.arcgis.com/experience/2d1748ddab7c458690dfbaa887d412ea/📌Vajnory 👉https://odbernemiesta.sk/mesto/bratislava-vajnory📌Vrakuňa 👉https://odbernemiesta.sk/mesto/bratislava-vrakuna

Posted by Bratislava – hlavné mesto SR on Saturday, October 31, 2020

Mimoriadne komplikované pri drive-thru miestach je to aj v Ružinove a Petržalke, obe mestské časti radia sa týmto miestam vyhnúť. „Aktuálne odhady sú na 25 hodín čakania, ak ste na konci radu,“ opísal situáciu v Ružinove starosta mestskej časti Martin Chren. Polícia podľa neho zrejme čoskoro zamedzí ďalším autám pridávať sa do kolón. Na dlhé rady čakajúcich áut pri štyroch odberných miestach na parkovisku pri obchodnom centre upozorňuje aj mestská časť Petržalka.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) na sobotňajšom tlačovom brífingu poznamenal, že samosprávy si vytvárali drive-thru miesta napriek odporúčaniam rezortu obrany, aby tak nerobili. „Ja ich nekritizujem, len konštatujem, viem, že to urobili pre svojich občanov,“ priznal minister, upozornil však, že zablokovanie komunikácií a kolóny áut spôsobili ráno napríklad to, že sa na viaceré odberné miesta v hlavnom meste nedostali autá vojakov, rozvážajúcich administratívne hárky.

Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová, naopak, vo videu na sociálnej sieti vyzýva, aby príslušníci polície a ozbrojených síl rešpektovali odporúčania zamestnancov miestnych úradov v súvislosti s usmerňovaním a pokynmi pri organizácii testovania. Viem, že vy nie ste v strese a že sa nemusíte zodpovedať voličom, no my sme tu pre našich ľudí, poznáme miestne reálie a chceme, aby sa čo najviac tých, ktorí sa chcú otestovať, naozaj aj otestovať stihlo,“ povedala Čahojová.

11:33

Na Slovensku bolo k 10:00 funkčných viac ako 98% odberových tímov. Uviedol to minister obrany SR Jaroslav Naď po stretnutí s rakúskym vojenským personálom. Naď zároveň priblížil, že ide o 4 900 z celkového počtu 4 961 plánovaných miest. „Veríme, že čoskoro budeme mať obsadené všetky odberné miesta, ktoré sme dnes mali plánované,“ povedal Naď.

Podľa ministra obrany v tom čase nebolo sfunkčnených 61 konkrétnych tímov. Vyjadril vďaku nielen príslušníkom Ozbrojených síl SR (OS SR), policajného zboru, hasičom, zdravotníkom a samosprávam. Osobne vyjadrí vďaku aj rakúskemu vojenskému personálu. Naď zároveň uviedol, že predpokladal, že prezidentka Zuzana Čaputová vyzve zdravotníkov, aby sa prihlásili a pomohli operáciu zrealizovať.

Na území Slovenska sa nachádza 33 rakúskych vojenských špecialistov, ktorí sú priamo zapojení do odberov pri testovaní na COVID-19. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (SaS) v mene slovenskej vlády za to poďakoval rakúskej vláde. Šéf slovenskej diplomacie tiež poďakoval vláde Maďarska, ktorá poslala 200 špecialistov, ktorí pôsobia v juhovýchodných a južných okresoch Slovenska.

11:31

V Prievidzi sa situácia stále nezlepšuje. Otvorených je 33 odberných miest, jedno v kultúrnom dome v Hradci mesto neotvorí, keďže tam nemá dostatok personálu. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

Pred viacerými odbernými miestami v rôznych častiach mesta sa i pred 11.00 h tvorili dlhé rady, problémy zaznamenala samospráva i s dopravou. Na Nábrežnej ulici v blízkosti obchodného centra a športovej hale sa tvorili kolóny. Dopravu tam prišli riadiť policajti. Kolóna áut bola dopoludnia i v blízkosti obchodného domu na Dlhej ulici, kde je drive-thru odberové miesto.
Rovnako drive-thru je i odberové miesto pri obchodnom centre na Nábrežnej ulici. Miestni dobrovoľníci odhadli, že za hodinu tam vedia otestovať približne 70 ľudí. 

11:27

Nápor v Žiline ustáva. Pred každým zo 71 odberných miest sa pred spustením celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 zhromaždilo približne 200 ľudí. Nápor postupne opadáva, ľudia zdieľajú informácie o aktuálnej situácii prostredníctvom sociálnych sietí. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Podľa hovorcu Síl pre špeciálne operácie Mária Pažického malo Regionálne veliteľstvo Ozbrojených síl (OS) SR Žilina o 7.00 h pripravených na otvorenie všetkých 256 odberných miest. „Drobné meškania spôsobilo samotestovanie tímov, respektíve výmena pozitívne testovaných členov tímu,“ vysvetlil.

V Žilinskom kraji je v súvislosti s celoplošným testovaním na 628 odberných miestach situácia pokojná. „Všetci policajti boli pretestovaní a nastúpili na odberné miesta. Siedmich policajtov, ktorí mali pozitívne testy na nový koronavírus, v službe nahradili,” dodala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Jana Balogová.

11:24

Košice testujú aj v priestoroch Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ). Toto trojdňové testovanie však nie je pre verejnosť. Univerzita ho zorganizovala pre svojich zamestnancov, ich rodinných príslušníkov a študentov. Otestovať plánujú okolo 3000 ľudí. Toto odberné miesto nie je určené pre verejnosť. TASR o tom informovala hovorkyňa LF UPJŠ Jaroslava Oravcová.

„UPJŠ sa rozhodla požiadať ministerstvo obrany o súhlas a zorganizovať hromadné testovanie svojich zamestnancov a študentov vo vlastnej réžii, pričom ponúkla možnosť otestovať sa na vlastnej pôde všetkým, ktorí o to prejavili záujem,“ povedal prorektor univerzity Pavol Jarčuška s tým, že do istej mieri chceli tiež odbremeniť organizátorov celoplošného testovania. Vlastnými silami plánujú otestovať dokopy asi 3000 záujemcov. Na testovanie sa podľa neho prihlásilo viac ako 2000 zamestnancov a ich rodinných príslušníkov, asi 300 doktorandov a takmer 700 zahraničných študentov.

11:20

Matovič je s vývojom celoplošného testovania spokojný, ľuďom ďakuje za súdržnosť a opäť vtipkuje.

 

11:17

Mesto Vysoké Tatry otvorilo v sobotu ráno tri odberné miesta, v Starom Smokovci, v Tatranskej Lomnici a v Tatranskej Polianke, ktoré sú stopercentne vybavené. Uviedol to pre TASR náčelník mestskej polície vo Vysokých Tatrách Miroslav Kolodzej.

„Začali sme testovať ešte pred siedmou hodinou. Momentálny priebeh je veľmi dobrý, ľudia nestoja vo veľkých zástupoch, čakanie nie je enormné, do nejakej hodiny,“ doplnil Kolodzej s tým, že mestská polícia usmerňuje čakajúcich, zabezpečuje verejný poriadok a stará sa aj o cestnú premávku. Ďalej spolupracuje aj s obvodným oddelením Policajného zboru a s Ministerstvom obrany SR. Vo Vysokých Tatrách je podľa jeho slov situácia zvládnutá. Ochranných pracovných pomôcok majú tiež dostatok.

V nedeľu (1. 11.) otvorí mesto päť odberných miest v Tatranskej Kotline, v Tatranskej Lomnici, v Dolnom Smokovci, v Starom Smokovci a vo Vyšných Hágoch.

11:11

Zahraničie nám drží palce, najbližší poradca britského priemiéra B. Johnsona chce, aby sme im poskytli naše cenné skúsenosti a rady z celoplošného testovania, píše minister obrany Jaroslav Naď na Facebooku.

Presne tak je to aj v prípade Veľkej Británie, ktorá nás oslovila, aby sme najbližším poradcom britského priemiéra B. Johnsona poskytli naše cenné skúsenosti a rady z tohto prelomového projektu. A to je veru veľká vec! Musím povedať, že nám úprimne veľmi fandia a oceňujú náš aj keď rázny a náročný, no nevyhnutný krok. Ja nám verím, Slovensko, že budeme tento víkend k sebe obzvlášť ústretoví a na jednotlivých odberných miestach spolu vytvoríme pohodovú atmosféru,“ píše na svojej sociálnej sieti minister.

11:02

V meste Hlohovec mali všetky odberné miesta otvorené o 9:00. Informoval o tom primátor mesta Miroslav Kollár na sociálnej sieti. „Máme otvorených 17 odberných miest, osemnáste nám armáda zlúčila. V Šulekove urobila v sobotu z dvoch len jedno odberné miesto,“ doplnil primátor.

Mesto zverejnilo aj aktuálnu situáciu na odberných miestach. O 10:00 bol počet čakajúcich na testovanie od 11 do 150 ľudí a odhadovaný čas čakania sa pohybuje od 30 minút do piatich hodín.Najlepšia situácia je na odbernom mieste v Centre voľného času Dúha, naopak, najdlhšie odhadovaný čas čakania je v Zdravotnom stredisku Šulekovo. Mesto bude o aktuálnej situácii informovať v dvojhodinových intervaloch od 13:00.

10:59

Nitra stále čelí enormnému tlaku na drive-in odberové miesta. „Žiadame preto všetkých, aby dočasne na drive-in nejazdili, zaparkovali autá a išli peši na najbližšie testovacie miesto. Napríklad v okolí Agrokomplexu sú štyri iné odberové miesta pre peších,“ informoval hovorca nitrianskej radnice Tomáš Holúbek. Testovanie z auta by podľa neho mali využívať hlavne imobilní, prípadne zdravotne ťažko postihnutí. V nedeľu polícia podľa Holúbka nebude na drive-in odberové miesta púšťať vozidlá, v ktorých budú menej ako traja ľudia.

ZŠ Topoľová Nitra Slovensko testovanie covid-19
zdroj: ZŠ Topoľová Nitra, autor SIU

Nitra má k dispozícii približne šesťdesiat odberových miest, z toho dve sú určené pre testovanie z auta. Tie sú v Agrokomplexe a pri Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Internát A. Bernolaka Nitra Slovensko testovanie covid-19
zdroj: Internát A. Bernolaka, autor SIU

10:58

Ešte donedávna jeden z najpostihnutejších okresov – Bardejov otvoril všetkých 21 odberných miest v 14 lokalitách. Pre TASR to potvrdil hovorca mesta Štefan Hij s tým, že situácia je pokojná a všetky odberné miesta sú personálne obsadené.

Zatiaľ podľa slov hovorcu na testovaní nezaznamenali žiadne excesy hygienického alebo epidemiologického charakteru. „Tvoria sa rady, ktoré sú rôzne od 30 až do tristo ľudí. My sme poučení z pilotného testovania, takže tie problémy, ktoré boli pred týždňom, sa nám podarilo odstrániť a beží to dobre,“ ozrejmil Hij.

10:57

Miesta na testovanie v Trnave sú v preťažené, píše TASR. Informuje o tom mesto na sociálnej sieti. „Ak je to možné, nesnažte sa ísť na testovanie hneď, odberné miesta sú preťažené. Všetky adresy odberných miest majú aspoň jedno testovacie miesto spustené,“ uviedol primátor mesta Trnava Peter Bročka na sociálnej sieti. Ako doplnil, preťažená je aj webová stránka testovanie.trnava.sk, na ktorej si môžu obyvatelia pozrieť aktuálny stav.

Mesto apeluje, že sa testuje po oba dni až do 21.30 h. Podľa aktuálnych informácií je na jednotlivých odberných miestach od 25 do 100 čakajúcich na testovanie. Najmenej ich je na odberných miestach v základných školách na Ulici Jána Bottu a Atómovej ulici, na Obchodnej akadémii na Kukučínovej ulici a na Univerzite sv. Cyrila a Metoda.

10:54

V Senici monitorujú odberné miesta kamerami. Aktuálny stav pred jednotlivými odbernými miestami v meste Senica si ľudia môžu pozrieť prostredníctvom webstránky kolkojetamludi.sk. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová. Ide o iniciatívu občianskeho združenia Mladí, ktorí ponúkli pomoc samospráve prostredníctvom monitoringu priestoru pred jednotlivými odbernými miestami so zreteľom na ochranu GDPR.

Pripravili sme projekt série fotoaparátov v mobilných telefónoch, ktoré budú v obmedzenom rozlíšení snímať priestory pred jednotlivými odbernými miestami. Tieto zábery budú v približne dvojminútových intervaloch nahrávané na webstránku,“ uviedol za občianske združenie Marek Mach. Celý projekt bol pripravovaný v súlade s nariadením Úradu pre ochranu osobných údajov SR.

Oni ponúkli svoje know-how, my sme zasa poskytli organizačnú podporu. Pustili sme sa do toho preto, aby sme pomohli občanom sa rozhodnúť a aby sme sa aj takýmto spôsobom pokúsili regulovali naplnenosť jednotlivých odberných miest,“ doplnil primátor Senice Martin Džačovský. 

10:52

Vo Zvolene pokračuje testovanie plynule a bez problémov, informuje SITA. Na niektorých z 20 odberných miest pracujú dva a niekde aj tri odberné tímy. Na niektorých odberných miestach vo Zvolene meškalo ráno dodanie testov, takže tam prišlo k zdržaniu.

Ľudí sme následne prerozdelili na iné miesta, ale teraz sa už pracuje naplno všade a situácia je bezproblémová,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška s tým, že v meste je 20 odberných miest, pričom na nich sú niekde aj dva alebo až tri odberné tímy.

Vo Zvolene rozdelili obyvateľov pri celoplošnom testovaní po uliciach aj s odporučenými časmi. „Takto to máme rozdelené, aby sme zvýšili šancu, že otestujeme všetkých ľudí,“ dodal hovorca.

10:48

Premiér vyzýva ľudí, aby nestáli v rade a prišli na testovanie večer alebo zajtra. 

10:46

V Dudinciach v Krupinskom okrese je testovanie plynulé a bez vážnejších problémov. Pre TASR to v sobotu potvrdil primátor mesta Dušan Strieborný. „Ráno pred otvorením odberných miest nás trošku zdržalo testovanie všetkých 30 dobrovoľníkov, keďže testy a ostatný materiál prišli len v noci,“ spomenul.

Ako dodal, samospráve pomohlo, že má spracovaný časový harmonogram testovania obyvateľstva podľa ulíc a pripravené tri kompletné testovacie tímy. Výhodou tiež podľa neho je, že Kúpele Dudince testujú svojich klientov aj zamestnancov s rodinnými príslušníkmi na samostatnom odbernom mieste, čo je približne 500 až 550 ľudí.

Mesto má len jeden volebný obvod, pre hostí z kúpeľov tak museli vytvoriť druhé testovacie miesto. „Chceme zabezpečiť, aby sa testovanie občanov a návštevníkov ubytovaných v hoteloch a v kúpeľných domoch robilo buď v rôznom čase, alebo na dvoch rôznych miestach,“ poznamenal minulý týždeň primátor. Hostia sa počas víkendu môžu otestovať v kúpeľnom parku.

10:45

Virológ Boris Klempa sa obáva komunikácie vlády voči verejnosti, pilotné testovanie v Bradejove a na Orave pokladá za úspešné, informuje TA3. „Všetky logistické nástrahy sa pri pilotnom testovaní podarilo zvládnuť, z tohto pohľadu bola akcia úspešná. Vďaka tomu sme zistili, že takýto nástroj máme k dispozícii aj do budúcnosti, ak by došlo k vzniku nových ohnísk. 

Po pár dňoch je však skoro na komplexné hodnotenie, celkovo to bol odvážny a náročný krok, obávam sa iba toho, či sa danú akciu podarí zorganizovať v rámci celého Slovenska. Sme znepokojení aj z toho, že vznikol všeobecne taký naratív, že po celoplošnom testovaní bude dobre. Ak to tak nebude, ľudia to môžu vnímať veľmi zle. Preto sa snažíme upozorňovať na zotrvačnosť, situácia bude v budúcich týždňoch stále vážna.“

10:40

V Nitre je o testovanie veľký záujem, v radoch sa čaká aj hodinu, informuje TASR.

V Nitre je o plošné testovanie na ochorenie COVID-19 veľký záujem. Pred odbernými miestami sa vytvárajú približne hodinové rady, v ktorých stoja stovky ľudí.

Ešte v piatok (30. 10.) popoludní mesto avizovalo, že pre nedostatok zdravotníckeho personálu bude môcť otvoriť iba polovicu zo 63 odberných miest. Ako uviedol primátor Nitry Marek Hattas, napokon sa podarilo otvoriť všetky. Príprava na testovanie sa na odberných miestach začala už pred 6. hodinou ráno, keď vojaci chystali ochranné pomôcky a postupne prichádzali zdravotníci i administratívni pracovníci. „Máme všetko, čo potrebujeme. Sú tu traja administrátori, dvaja lekári. Pripravené je aj kompletné vybavenie vrátane ochranných odevov a dezinfekcie. Verím, že to dnes všetko dobre dopadne, spravíme preto všetko,“ uviedla krátko po 6. hodine ráno veliteľka jedného z odberných tímov v Nitre Andrea Dúbravová.

Podľa nitrianskeho primátora je momentálne situácia v meste stabilizovaná. „V tých posledných dňoch to bol naozaj veľký výkon, pokiaľ ide o armádu, našich zamestnancov a všetkých, ktorí na tom spolupracovali. Lekári aj zdravotný personál sa prihlásili, takže sme mohli otvoriť všetky odberné miesta. Treba sa však poďakovať aj obyvateľom. Tá spätná väzba, ktorú mám, je, že sú veľmi tolerantní a ohľaduplní. Púšťajú seniorov, tehotné ženy, mamičky s deťmi a takto naozaj má byť,“ skonštatoval Hattas.

Mimoriadne veľký záujem je aj o drive-in testovanie. Priamo z auta vyšetrujú v Nitre napríklad v priestoroch výstaviska Agrokomplex či na Schurmannovej ulici. Drive-in testovanie pred zimným štadiónom bolo zrušené a prerobené na klasické odberné miesto. „Prosíme tých, ktorí stoja na Triede Andreja Hlinku, na Výstavnej alebo na Schurmannovej ulici, aby šli ďalej. Ten drive-in treba nechať skôr pre imobilných ľudí a pre tých, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu využiť tie bežné miesta. O drive-in je veľký záujem, pretože je to pohodlné. Tie rady sa tvoria aj v iných mestách, ale pokiaľ je to možné, treba to nechať pre imobilných ľudí,“ vyzval verejnosť primátor.

Veľký záujem o testovanie je podľa jeho slov aj na iných odberných miestach. Na väčšine z nich je v priemere 200 ľudí a čakacia doba je približne hodinu. „Veľký nával bol hneď o 7. hodine. Všetky informácie o testovaní a situácii na odberných miestach máme na mestskej webovej stránke a na sociálnych sieťach, takže treba sledovať tieto informačné kanály,“ dodal Hattas.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK