Svet zmietajúci sa v pandémii má novú záchranu – kolchicín. Dostaneš ho aj v lekárni, toto o ňom zatiaľ vieme

  • Štúdia kanadských lekárov dokázala vysokú účinnosť lieku, ku ktorému sa bežne dostaneš v lekárni
  • Síce je viazaný na lekársky predpis, no zdá sa, že po ňom bude obrovský dopyt
Kolchicín covid leik
Screenshot ADC.sk Colchicum-Dispert/ Wikimedia/ Kolchicín
  • Štúdia kanadských lekárov dokázala vysokú účinnosť lieku, ku ktorému sa bežne dostaneš v lekárni
  • Síce je viazaný na lekársky predpis, no zdá sa, že po ňom bude obrovský dopyt

 Agentúra TASR informuje, že protizápalový liek kolchicín je účinný pri liečbe ochorenia COVID-19 a znižuje riziko komplikácií spôsobených týmto ochorením. Vyplýva to z výsledkov štúdie lekárov z montrealského kardiologického inštitútu (MHI), o ktorých v sobotu informovala agentúra AFP.

Výsledky sú podľa vyjadrenia samotných lekárov „veľkým vedeckým objavom“ a robia z účinnej látky kolchicín „prvý perorálne podávaný liek na svete“, ktorý sa môže použiť na liečbu pacientov s COVID-19, ktorých stav si nevyžaduje hospitalizáciu.

Bez negatívneho testu ani na krok. Tu je prehľad miest, kam sa s ním od budúceho týždňa (ne)dostaneš

Užívanie kolchicínu, používaného najmä na liečbu dny, artritického ochorenia kĺbov, znížilo podľa štúdie o 21 percent riziko úmrtia či hospitalizácie ľudí s ochorením COVID-19, a to v porovnaní so skupinou, ktorá dostávala tzv. placebo.

Štúdia prebiehala v Kanade, USA, Európe a Južnej Amerike a zapojilo sa do nej 4488 ľudí s COVID-19, ktorí v čase zaradenia do nej neboli hospitalizovaní a zároveň mali prinajmenšom jeden rizikový faktor, aký mohol viesť ku komplikáciám s priebehom ochorenia.

U 4159 z nich, ktorým ochorenie COVID-19 potvrdil PCR test, znížil kolchicín počet riziko hospitalizácie o 25 percent, potrebu pľúcnej ventilácie o 50 percent a riziko úmrtia o 44 percent. MHI uviedol, že išlo o najväčšiu štúdiu „testujúci perorálne podávaný liek“ nehospitalizovaným osobám s ochorením COVID-19.

Vedúci štúdie, kanadský kardiológ Jean-Claude Tardif, ktorý je zároveň riaditeľom Výskumného centra MHI uviedol, že kolchicín je účinný pri predchádzaní nebezpečným zápalovým syndrómom nazývaným tzv. cytokínové búrky, ako aj pri znižovaní komplikácií spojených s ochorením COVID-19.

„Teší nás, že ponúkame prvý perorálny liek na svete, ktorého užívanie by mohlo mať významný vplyv na zdravie verejnosti a potenciálne zabrániť komplikáciám spojeným s COVID-19 v prípade miliónov pacientov,“ uviedol Tardif.

O lieku už na svojom Facebooku informoval aj vedec Pavol Čekan.

Účinky kolchicínu

Liek je dostupný len na lekársky predpis. Názov produktu, ktorý môžeš kúpiť v našich lekárňach, je Colchicum-Dispert.

Ten obsahuje liečivo kolchicín, čo je prirodzený alkaloid z jesienky obyčajnej. Používa sa na spomínanú na prevenciu alebo liečbu záchvatov dny a na liečbu familiárnej stredozemnej horúčky (paroxyzmálna peritonitis), píše farmaceutický web ADC.sk.

Kolchicín covid leik
zdroj: Screenshot ADC.sk Colchicum-Dispert

Tak ako každý liek, aj tento má možné vedľajšie účinky, aj keď sa neprejavia u každého. Pri Colchicum-Dispert je pomerne časté, že pacienti majú nauzeu, hnačku, zvracajú a majú bolesti brucha. Spoločnosť taktiež píše, že to môže byť znakom predávkovania.

Vzácne bola zaznamenaná leukopénia (zníženie počtu bielych krviniek). Po dlhodobej liečbe sa príležitostne môže vyskytnúť myoneuropatia (slabosť svalov a nervových tkanív). Výnimočne boli zaznamenané prípady agranulocytózy, aplastickej anémie (zmeny krvného obrazu), kožné zmeny a alopécie (vypadávanie vlasov),“ píše sa ďalej na príbalovom letáku. 

V niektorých lekárňach je už nedostupný

Niektorí čitatelia sa vyjadrili, že liek je už vo viacerých lekárňach nedostupný. 

Screenshot Startitup
zdroj: Screenshot Startitup

Správu budeme ďalej aktualizovať.

Zdroje: TASR, adc.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá