AKTUÁLNE: Premiér Matovič predstavil finálne výsledky skríningu, polovica okresov si testovanie zopakuje

  • Plošný skríning rozdelil Slovensko na horšiu a lepšiu polovicu, hranica pozitivity je 1,01%
  • Bratislava nebude testovanie opakovať, najhoršie sú však okresy na juhu
matovič skríning
Reprofoto: Facebook/OĽaNO
  • Plošný skríning rozdelil Slovensko na horšiu a lepšiu polovicu, hranica pozitivity je 1,01%
  • Bratislava nebude testovanie opakovať, najhoršie sú však okresy na juhu

Celoplošného skríningu sa zúčastnili takmer tri milióny ľudí a polovica okresov si testovanie zopakuje už tento víkend. Uviedol to premiér Igor Matovič po rokovaní krízového štábu.

Celkovo sa na testovaní od 18. do 16. januára zúčastnilo 2 949 017 ľudí, z toho bolo 36 547 pozitívnych a celková miera pozitivity bola 1,24%.

Časť okresov si teda testovanie zopakuje, a to už tento víkend.

 

Celkovo 36 okresov si testovanie zopakuje. Skríning rozdelil Slovensko na okresy s lepšími a horšími výsledkami. „Druhé kolo mierne premiešalo poradie okresov. Bratislava je tesne pod čiarou a aj Kežmarok. Nahradili ich Zvolen a Dolný Kubín. Hranica, kde sa to láme, je 1,01 %,“ porovnal premiér finálne výsledky s tými priebežnými.

Zopakoval, že odhady dátových analytikov neboli presné, z 18 predpovedaných ohnísk sa v skríningu potvrdilo len 10 a osem „horiacich“ okresov im podľa Matoviča ušlo. Dodal tiež, že pri tomto plošnom testovaní mali lepšie výsledky okresy na severe, teda tie, ktoré pri prvom plošnom testovaní dopadli horšie. „Situácia, ktorú si vydobyli tým opakovaným testovaním v novembri, si ju udržalo a zlepšili si situáciu tak, že teraz dopadli ešte lepšie, ako tie okresy, ktoré v prvom kole testovania v novembri dopadli lepšie,“ povedal Matovič.

Aká bola tvoja skúsenosť s plošným testovaním?

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dodal, že situácia je zlá najmä v nemocniciach, kde leží viac ako 3 500 pacientov s koronavírusom alebo podozrení naň. Je podľa neho potrebný lockdown v kombinácii s testovaním. Potvrdil, že časť samospráv si testovanie zopakuje dobrovoľne, aj keď to podľa výsledkov skríningu nemusí robiť.

Víkendové testovanie už potvrdila napríklad mestská časť Bratislava –  Staré Mesto. Obyvateľov otestuje už tento víkend 30. a 31. januára aj napriek tomu, že sa Bratislava ocitla v „zelenej“ zóne.

Mimoriadny úspech slovenskej vedy: Testy od Pavla Čekana na britskú mutáciu koronavírusu zachránili krk Slovinsku

Krajčí tiež opravil informáciu, že v 57% vzoriek pozitívne testovaných ľudí v Trenčíne sa našiel britský variant koronavírusu. V skutočnosti došlo k chybe a britská mutácia bola iba v 5,7 % vzoriek pozitívne testovaných ľudí z plošného testovania v Trenčíne, ktoré sa uskutočnilo v novembri.

Uvoľňovanie v nedohľadne

Krízový štáb ani vláda zatiaľ nevedia, kedy by sa mali opatrenia uvoľňovať. Rozhodujúce bude podľa Krajčího štvrtkové zasadnutie epidemiológov, ktoré by malo stanoviť, ako bude Slovensko postupovať ďalej. Podľa Krajčího sa odborníci aktuálne postavili za COVID automat. „Je možné, ze konzílium pristúpi aj k úpravám, zatiaľ ich však neprezradili,“ priblížil minister.

Stále teda podľa kompetentných platí, že by Slovensko malo na COVID automat prejsť od 8. februára. Vo štvrtok sa definitívne rozhodne o ďalších krokoch, okrem iného aj o tom, či sa v prípade škôl uvoľnia opatrenia skôr. Väčšina odborníkov sa však vyjadrila proti tomu, aby sa od pondelka otvárali aspoň nejaké ročníky. Krajčí zároveň opakovane zdôraznil, že akékoľvek uvoľnenie znamená zhoršenie epidemiologickej situácie a malo by byť kompenzované testovaním. On aj predseda vlády vyzvali ľudí na obozretnosť a samosprávy na organizovanie ďalších testovaní.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech