AKTUÁLNE: Prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla o tom, či riaditeľa SIS postaví mimo službu

  • NAKA dnes zadržala riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského
  • Boris Kollár okamžite reagoval, prezidentke poslal listinu, v ktorej žiadal dočasné postavenie Vladimíra Pčolinského mimo službu
  • Zuzana Čaputová už rozhodla
  • Vladimír Pčolinský bude až do prešetrenia prípadu mimo službu
10september2020_Caputova_Vyhlasenie_9726343
TASR/Martin Baumann
  • NAKA dnes zadržala riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského
  • Boris Kollár okamžite reagoval, prezidentke poslal listinu, v ktorej žiadal dočasné postavenie Vladimíra Pčolinského mimo službu
  • Zuzana Čaputová už rozhodla
  • Vladimír Pčolinský bude až do prešetrenia prípadu mimo službu

Zuzana Čaputová dočasne pozbavila výkonu štátnej služby šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Ako sme informovali, Vladimíra Pčolinského dnes ráno zadržala NAKA. Dôvodom zadržania je zrejme korupčná činnosť. Boris Kollár už dnes v relácii Braňa Závodského informoval, že prezidentke Zuzane Čaputovej poslal listinu, v ktorej žiadal dočasné postavenie Vladimíra Pčolinského mimo službu. 

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Informoval o tom Denník N na svojej internetovej stránke. Dôvodom sú údajne podozrenia z korupcie.

AKTUÁLNE: Riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského zadržala NAKA

Ako uviedol Denník N, zadržanie odsúhlasil aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Podľa spravodajského webu Aktuality.sk zadržanie Pčolinského súvisí s úplatkom právnika Zoroslava Kollára. Toho mala SIS odpočúvať a rozpracovávať. „Na pokyn nového šéfa SIS Pčolinského mali tieto aktivity údajne zastaviť a Zoroslava Kollára ďalej neriešiť,“ informovali Aktuality. Trestne stíhaného podnikateľa Zoroslava K. zobrali do väzby koncom októbra minulého roku v rámci akcie Víchrica.

Televízia Markíza na svojom spravodajskom webe tvnoviny.sk uviedla, že Vladimír Pčolinský údajne vzal v tomto prípade úplatok 40-tisíc eur, ktorý si rozdelil aj s Borisom B. Televízia však dodala, že podľa ich informácií má Pčolinský na svedomí aj ďalšie skutky.

Boris Kollár žiada prezidentku o dočasné pozastavenie funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského

Podľa informácií televízie Joj súvisí zadržanie Pčolinského s výpoveďou Borisa B., ktorý bol jeho námestníkom a nedávno ho zadržala polícia. NAKA obvinila 2. decembra 2020 osem osôb v rámci akcie Judáš. Bol medzi nimi aj bývalý predstaviteľ SIS Boris Beňa.

Boris Kollár sa o zadržaní Vladimíra Pčolinského dozvedel z médií. Tvrdí, že krátko po tom, ako sa informáciu dozvedel, sa spojil s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Okamžite som telefonoval pani prezidentke. Personálne to má na starosti ona.“ Prezidentku žiada, aby dočasne odstavila Vladimíra Pčolinského mimo službu.

Predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár vo štvrtok ráno listom požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského dočasne postavila mimo službu.

„Súčasne požiadal prezidentku SR o urýchlené zbavenie mlčanlivosti riaditeľa SIS, aby mohol vypovedať a vyjadriť sa k daným skutočnostiam,“ uviedla hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Čaputová vo štvrtok informovala, že rozhodnutie o tom, či riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského dočasne postaví mimo službu, prijme v najbližších hodinách.

Poznáme verdikt prezidentky

Prezidentka SR Zuzana Čaputová dočasne postavila mimo výkonu štátnej služby zadržaného riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Rozhodla sa tak aj preto, že skutku, ktorý mu je kladený za vinu, sa mal dopustiť v priamej súvislosti s výkonom funkcie riaditeľa SIS. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Zdroje: Denník N , Rádio Expres, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech