AKTUÁLNE: Riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského zadržala NAKA

  • Vladimír Pčolinský bol zadržaný
  • Zadržala ho NAKA
  • Vladimír Pčolinský bol zadržaný
  • Zadržala ho NAKA

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Informoval o tom Denník N na svojej internetovej stránke. Dôvodom sú údajne podozrenia z korupcie.

Ako uviedol Denník N, zadržanie odsúhlasil aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Podľa spravodajského webu Aktuality.sk zadržanie Pčolinského súvisí s úplatkom právnika Zoroslava Kollára. Toho mala SIS odpočúvať a rozpracovávať. „Na pokyn nového šéfa SIS Pčolinského mali tieto aktivity údajne zastaviť a Zoroslava Kollára ďalej neriešiť,“ informovali Aktuality. Trestne stíhaného podnikateľa Zoroslava K. zobrali do väzby koncom októbra minulého roku v rámci akcie Víchrica.

Televízia Markíza na svojom spravodajskom webe tvnoviny.sk uviedla, že Vladimír Pčolinský údajne vzal v tomto prípade úplatok 40-tisíc eur, ktorý si rozdelil aj s Borisom B. Televízia však dodala, že podľa ich informácií má Pčolinský na svedomí aj ďalšie skutky.

Podľa informácií televízie Joj súvisí zadržanie Pčolinského s výpoveďou Borisa B., ktorý bol jeho námestníkom a nedávno ho zadržala polícia. NAKA obvinila 2. decembra 2020 osem osôb v rámci akcie Judáš. Bol medzi nimi aj bývalý predstaviteľ SIS Boris Beňa.

Pod patronátom Krčméryho sa rozhodlo Slovensku zadarmo pomôcť takmer 2 000 ľudí. Iniciatíva hľadá ďalších

Neochránila ho ani Sme rodina

Zadržanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, ktorý je nominantom vládneho hnutia Sme rodina, je dôkazom toho, že justičné orgány postupujú voči podozrivým bez rozdielu. Pre agentúru SITA to uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu, dopĺňa TASR.

„Politika ochrany ‚našich ľudí‘ definitívne skončila. Verím, že aj naďalej bude polícia a prokuratúra postupovať nezávisle od politickej moci a prípadných tlakov,“ dodala Petková s tým, že k samotnému podozreniu z korupcie sa nadácia pre nedostatok informácií nevie vyjadriť.

Šéfa SIS Pčolinského zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) ráno 11. marca. Polícia k prípadu bližšie informácie nateraz neposkytla.

Kollár chce, aby okamžite vypovedal

Predseda Národnej rady SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár vo štvrtok ráno listom požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského dočasne postavila mimo službu.

„Súčasne požiadal prezidentku SR o urýchlené zbavenie mlčanlivosti riaditeľa SIS, aby mohol vypovedať a vyjadriť sa k daným skutočnostiam,“ uviedla hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová.

Čaputová vo štvrtok informovala, že rozhodnutie o tom, či riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského dočasne postaví mimo službu, prijme v najbližších hodinách.

Boris Kollár: Nechceme, aby ktokoľvek odstúpil. Ak vláda nesplní naše podmienky, zoberieme sa a z koalície odídeme

Reaguje aj Daniel Lipšic

„V danej trestnej veci bolo vznesené obvinenie aj na základe výpovede mojho bývalého klienta, a Vladimír Pčolinský bol v minulosti mojím blízkym spolupracovníkom na Ministerstve vnútra. Z uvedeného dôvodu v súlade so zákonom a mojím verejným prísľubom počas kandidatúry na funkciu špeciálneho prokurátora vykonáva všetky úkony nadriadeného prokurátora v tejto veci – vrátane nevyhnutných aprobačných úkonov – moj zástupca,“ reagoval Lipšic, informujú Aktuality.

Správu budeme aktualizovať.

Zdroje: Denník N, SITA, TASR, Aktuality

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech