Pod patronátom Krčméryho sa rozhodlo Slovensku zadarmo pomôcť takmer 2 000 ľudí. Iniciatíva hľadá ďalších

  • „Sme pripravení“ je iniciatíva zameraná na ľudí, ktorí sú pripravení pomôcť Slovensku v najťažších časoch
  • Prepája dobrovoľníkov so zdravotníckym vzdelaním s nemocnicami ale aj ďalšími zdravotníckymi inštitúciami
TASR/Martin Baumann, AP Photo/Petr David Josek
  • „Sme pripravení“ je iniciatíva zameraná na ľudí, ktorí sú pripravení pomôcť Slovensku v najťažších časoch
  • Prepája dobrovoľníkov so zdravotníckym vzdelaním s nemocnicami ale aj ďalšími zdravotníckymi inštitúciami

Slovenské zdravotníctvo už mesiace bojuje s veľkou výzvou, pričom lekári aj sestry sú v týchto chvíľach vyťažení na maximum. Na druhej strane je v našej krajine stále množstvo medikov a ľudí so zdravotníckym vzdelaním, ktorí by chceli pomôcť, len nevedia spraviť prvý krok.

Skupina iniciatívnych Slovákov sa preto rozhodla zastúpiť štát. Medici, lekári, programátori či startupisti spojili sily a predstavili projekt, ktorý tieto dve strany prepája.

Pribudlo 3 600 nakazených a viac ako 100 úmrtí. Na Slovensko má ešte tento mesiac prísť rekordne veľa vakcín

Ide o platformu Sme pripravení, ktorej garantami sú odborníci a vedci, medzi ktorých patrí Vladimír Krčméry, Peter Visolajský, Alexandra Bražinová či Pavol Jarčuška.

Vedeli sme, že nemocnice budú potrebovať pomoc. Tak sme sa rozhodli začať prepájať dobrovoľníkov so zdravotníckym vzdelaním s nemocnicami a ďalšími zdravotníckymi inštitúciami,“ hovorí jedna z iniciátoriek projektu a absolventka Lekárskej fakulty UK, Mária Belinská.

Uverejnil používateľ Smepripraveni.sk Nedeľa 19. apríla 2020

 

Prostredníctvom tejto platformy sa môžu nahlasovať dobrovoľníci, ktorí majú čas a nemocnice, ktoré potrebujú pomoc. V súčasnosti je takto registrovaných viac ako 1 500 dobrovoľníkov a 61 inštitúcií. 

Do projektu sa navyše môžeš zapojiť, aj keď si v nižšom ročníku medicíny alebo vôbec nepatríš k medikom.

„Hľadáme každú pomocnú ruku, keďže každá inštitúcia má iné požiadavky a potreby. Preto nech si sestra, fyzioterapeut, veterinár či iný ochotný človek so zdravotníckym vzdelaním, pridaj sa!“

Uverejnil používateľ Smepripraveni.sk Streda 1. apríla 2020

 

Ak patríš medzi ľudí, ktorí by radi pomohli, možno sa pýtaš, čo budeš ako zdravotnícky dobrovoľník v nemocnici vlastne robiť. Každá inštitúcia má individuálne potreby a všetko bude závisieť od miesta tvojho pôsobenia.

Medici bývajú najčastejšie zapájaní do prvotného filtrovania pacientov. To znamená, že im merajú telesnú teplotu, zostavia krátku anamnézu, navigujú ich a poučia o ďalších krokoch. Poučenie aj krátke školenie o tom, čo budeš robiť, dostaneš už priamo na pracovisku.

Svet ohrozuje nový variant koronavírusu: Je nákazlivejší a odolnejší, všetka doterajšia snaha môže vyjsť nazmar

Legitímnou otázkou je aj to, či sa pri dobrovoľníckej činnosti môžeš nakaziť koronavírusom. Keďže ide o prácu v infekčnom prostredí, takéto riziko naozaj existuje, a nebolo by na mieste ho zľahčovať.

Na druhej strane, aj vďaka tvojej pomoci sa môže podariť o kúsok odbremeniť sestry a lekárov, ktorí majú plné ruky práce. „Vďaka tomu zvýšime šancu, že adekvátnu zdravotnícku starostlivosť dostane čo najviac ľudí a Slovensko bude o krok bližšie k zvládnutiu tejto epidémie.“

„Hovorí sa, že v núdzi spoznáš priateľa. My v núdzi sme. Denne napĺňame kapacitu našich Covid oddelení do posledného miesta a každú službu začíname s obavami, ako nasledujúce hodiny zvládneme,“ opisuje aktuálnu situáciu v nemocniciach primár Milan Kulkovský.

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

Ak si rozhodnutý pomôcť, stačí, ak sa registruješ na platforme a vyplníš potrebné informácie vo formulári. Následne si vyberieš zdravotnícke zariadenie v tvojom okolí, ktoré hľadá dobrovoľníkov. Potom už len stačí počkať na informáciu zo zariadenia.

Projekty, ktoré reálne pomáhajú 

Je nutné spomenúť, že medzi tvorcov tohto projektu patria aj ambiciózni mladí podnikatelia, ktorí svoji inováciami bodujú aj vo svete. Sú nimi Andrej Krúpa a Juraj Gago, ktorí stoja za akcelerátorom startupov Perry Talents, ktorý pôsobí v medzinárodnom meradle.

Andrej a Juraj už pri prvej vlne pandémie predstavili platformu HackVirus, ktorá zastrešuje užitočný projekt Digitalnedoma.sk. Ten spája živnostníkov a malé a stredné firmy, aby dokázali zvládnuť náročnú situáciu v súvislosti s pandémiou COVID-19.

OBROVSKÝ ÚSPECH: Projekt mladých Slovákov využíva mesto v Kalifornii a trúfajú si aj na Stanford

Ak zase patríš medzi firmy či obyčajných ľudí, ktorí sa nevedia dostať ku štátnej pomoci, na ktorú majú nárok, potom je tu projekt Kompas pomoci. Ide o akéhosi  sprievodcu, vďaka ktorému nájdeš jednoduché a praktické návody, ako sa dostať k peniazom od štátu, na ktoré máš nárok.

Projekt vychádza zo zistení, že mnoho firiem či obyvateľov Slovenska nečerpá v týchto zložitých časoch dostupnú pomoc, lebo sa v nej nedokážu zorientovať. 

„Úvodný dotazníkový prieskum projektu ukázal, že až 61 % respondentov nečerpá existujúcu pomoc, lebo si myslia, že na ňu nemajú nárok, očakávajú byrokraciu, ktorá ich bude stáť viac energie než úžitku a obávajú sa prípadných kontrol či byrokratického dokazovania. Takmer polovica respondentov by zároveň pomoc rada okamžite čerpala,“ doplnil marketér Juraj Farkaš z firmy Prolycus.

Zdroje: HackVirus, smepripraveni.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá