Režim na hraniciach sa nezmení. Ústavný súd musí rozhodnutie najprv zverejniť

  • Policajti sa na hraniciach musia naďalej riadiť poslednou vyhláškou
  • Rozhodnutie Ústavného súdu musí byť zverejnené v zbierke zákonov
hranica polícia kontrola
TASR/František Iván
  • Policajti sa na hraniciach musia naďalej riadiť poslednou vyhláškou
  • Rozhodnutie Ústavného súdu musí byť zverejnené v zbierke zákonov

Ústavný súd rozhodol o pozastavení účinnosti vyhlášky, ktorá upravuje režim na hraniciach, informovala včera televízia Markíza. Vyhláška sa týka najmä podmienok pre nezaočkovaných pri návrate zo Slovenska.

Aj napriek tomu platia na hraniciach tie opatrenia, ktoré vydal hlavný hygienik 9. júla.  „Najprv treba počkať, kým bude rozhodnutie Ústavného súdu zverejnené v zbierke zákonov, teraz platí vyhláška posledná, a tak sa zatiaľ podľa toho musia riadiť aj policajti na hraniciach,“ povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

To, že stále platí na hraniciach režim z najnovšej vyhlášky potvrdil aj Úrad verejného zdravotníctva. „Ústavný súd SR zatiaľ nezverejnil svoje rozhodnutie a účinnosť tejto vyhlášky dovtedy nie je oficiálne pozastavená,“ tvrdia. Zatiaľ teda platia všetky podmienky tak, ako doteraz, informuje Denník N.

Do platnosti mal podľa medializovaných informácií opäť vstúpiť cestovný semafor – krajiny sveta by tak boli päť rozdelené do troch farieb, červené, zelené a čierne. Úplne zaočkovaní Slováci by sa po návrate domov vyhli karanténe a rovnako aj pracovníci určitých profesií a ľudia, ktorí Slovenskom iba prechádzajú.

Na hraniciach sa zatiaľ nič nemení

Policajné kontroly na hraniciach budú naďalej pokračovať tak, ako doteraz, vyhlásil minister vnútra Roman Mikulec. Tvrdí, že kontroly sú úplne legitímne, pretože spadajú pod poslednú platnú vyhlášku. Reaguje tak na rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý zrejme vyhlášku, ktorá dané kontroly nariaďuje pozastaví.

My zatiaľ, ako policajný zbor, respektíve Ministerstvo vnútra konáme v súlade s tou vyhláškou, ktorá je teraz platná. Musíme si počkať na zdôvodnenie Ústavného súdu SR k hraniciam, ktoré zatiaľ nemáme,“ tvrdí minister vnútra.

Hovorí, že policajný zbor musí konať podľa poslednej platnej vyhlášky a v prípade, že sa zmení, tomu prispôsobia aj kontroly. Dovtedy budú na hraniciach prebiehať tak, ako v posledných dňoch.

To, že Ústavný súd pozastaví účinnosť vyhlášky dnes pred rokovaním vlády uviedla aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Na akékoľvek ďalšie kroky však treba počkať na rozhodnutie súdu, ktoré stále nie je k dispozícii.

Aktualizácia: Ústavný súd už svoje rozhodnutie vydal. Režim na hraniciach sa predsa len meniť bude a vyhláška z 9. júla stráca svoju platnosť. Momentálne je preto aktuálna tá z júna a na Slovensko sa s ňou vracia aj cestovateľský semafor.

AKTUÁLNE: Ústavný súd rozhodol. Režim na hraniciach sa napokon zmení

 

Zdroje: Markíza, Dennik N, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech