Rusi mali dobyť Černobyľ. Ukrajinci sa obávajú jadrovej katastrofy, Slovensko by malo byť v bezpečí

  • Ukrajina potvrdila, že ruskí vojaci vstúpili na územie černobyľskej zóny, ktorá patrí k najrádioaktívnejším na svete
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že tam prebiehajú tvrdé boje
  • Podľa najnovších informácií ruské sily oblasť dobyli
Černobyľ, Ukrajina, alkohol
AP Photo/Yaroslav Yemelianenko
  • Ukrajina potvrdila, že ruskí vojaci vstúpili na územie černobyľskej zóny, ktorá patrí k najrádioaktívnejším na svete
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že tam prebiehajú tvrdé boje
  • Podľa najnovších informácií ruské sily oblasť dobyli

Ukrajina potvrdila, že ruskí vojaci vstúpili na územie černobyľskej zóny, ktorá patrí k najrádioaktívnejším na svete. Informáciu o prieniku ruských vojakov do tejto oblasti priniesol The Kyiv Independent, ktorý sa odvoláva na poradcu ministra vnútra Antona Heraščenka. Poradca mal médiu boje potvrdiť.

Neskôr boje potvrdil i samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Ruské okupačné sily sa pokúšajú zmocniť Černobyľu. Naši obrancovia dávajú svoje životy, aby sa tragédia z roku 1986 nezopakovala,“ napísal Zelenskyj na Twitteri.

„Ide o vyhlásenie vojny proti celej Európe,“ dodal prezident.

Objavili sa správy, že ruskí vojaci sa zmocnili Černobyľu. „Po krutom boji ukrajinská armáda nad areálom v Černobyle stratila kontrolu. Stav bývalej jadrovej elektrárne v Černobyle, väzenia a skladov jadrového odpadu nie je známy,“ povedal poradca riaditeľa černobyľskej elektrárne Mykhailo Podoliak, informuje na svojom Twitteri americký novinár Christopher Miller. 

Správu mal potvrdiť i poradca ukrajinskej prezidentskej kancelárie agentúre Reuters.

Cesta cez Černobyľ je výhodná, panujú obavy z jadrovej katastrofy 

Sily vstupujúce do Černobyľu prišli z Bieloruska. Už minulý týždeň sa na sociálnych sieťach objavili satelitné snímky, ktoré zachytávali pontónový most cez rieku Pripjať. Most neskôr zmizol a v zapätí sa opäť objavil.

Most naznačoval, že Rusi sa pripravujú aj na túto cestu, ktorá je výhodná, pretože ide o neobývanú oblasť cez, ktorú je cesta do hlavného mesta Kyjeva z Bieloruska najkratšia.

Ruskí vojaci sú navyše vycvičení aj na operácie v kontaminovanom prostredí.

Ukrajinci sa ale obávajú, že boje môžu spustiť jadrovú katastrofu. Útok na citlivú jadrovú elektráreň vyvoláva obrovské obavy z radiačného prachu, uviedol v príspevku na Facebooku Anton Geraščenko, poradca ukrajinského ministerstva vnútru, pripomína The Daily Beast.

Jadrová elektráreň v Černobyle je uzatvorená a zabezpečená od roku 1986, keď sa tam odohrala nehoda, ktorá zapríčinila zamorenie celej oblasti.

Streľba, delostrelecké granáty, rakety vzbudili obavy, že zničenie samotného zariadenia elektrárne, by mohli uvoľniť rádioaktivitu a ohroziť občanov susedných krajín Európskej únie ako je Poľsko či Slovensko, písal portál Axios. Ohrozené majú byť aj zakopané úložiská jadrového odpadu, uvádza The Week

Opačný názor však má jadrová fyzička a šéfka českého Úradu pre jadrovú bezpečnosť Dana Drábová. V rozhovore pre Denník N uviedla, že Černobyľ dnes už hrozbou nie je. Zo strany Rusov podľa nej ide iba o zneužite symbolu. Vylúčila, že by prípadný výbuch mohol mať dôsledky aj pre Slovensko. 

„Od havárie uplynulo skoro tridsaťšesť rokov, takže rádionuklidy, ktoré, samozrejme, stále pod tým sarkofágom sú, už majú veľmi nízku mobilitu. To znamená, že aj keby došlo k výbuchu, bude mať iba lokálne dôsledky,“ hovorí. „Keď urobíme veľmi konzervatívny odhad, obmedzí sa to na vysídlenú tridsaťkilometrovú zónu.“ 

Slovákov tak upokojila so slovami, že rádionuklidy v sarkofágu už sú buď „mŕtve“ alebo „málo pohyblivé“ a prípadná radiácia po výbuchu nás tak neohrozí. 

Ruskí vojaci sú pravdepodobne pripravení na toto nebezpečenstvo a ich cieľom môže byť zabezpečenie oblasti, aby sa jednotky presunuli priamo do Kyjeva.

 

Zdroje: The Daily Beast, Axios, The Week, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá