AKTUÁLNE: Slovenku, ktorá je obvinená z terorizmu, prepustil súd z väzby na slobodu

  • Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd
  • Rozhodnutie nie je právoplatné
R.D
FB: Pohotovostný pátrací tím/TASR: Michal Svítok
  • Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd
  • Rozhodnutie nie je právoplatné

Slovenku obvinenú z terorizmu Renátu D., ktorú vládny špeciál vo februári dopravil z Iraku na Slovensko, prepustili v pondelok z väzby na slobodu. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica. Rozhodnutie nie je právoplatné. Pre TASR to potvrdil jej právny zástupca Rastislav Urbáni.

ŠTS prijal písomný sľub a väzbu obvinenej nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Medzi obmedzenia, ktoré jej uložil, patrí zákaz vycestovať do zahraničia a povinnosť odovzdať pas. Poloha obvinenej bude monitorovaná technickým zariadením.

Renátu D. obvinili pre obzvlášť závažné zločiny založenia, zosnovania a podporovania teroristickej skupiny, vojnového bezprávia a prečin ohrozovania mravnej výchovy mládeže.

Na Slovensko ju spolu s deťmi dopravili na základe repatriácie slovenských občanov, ktorú zabezpečuje ministerstvo zahraničných vecí. ŠTS ju hneď zobral do väzby. Ešte v máji zamietol jej žiadosť o prepustenie z väzby, čo potvrdil aj Najvyšší súd SR. Zostala v nej z dôvodu, aby nemohla utiecť a pokračovať v trestnej činnosti.

Ako sa konštatuje v prvom uznesení o väzbe, obvinená sa pravdepodobne na prelome rokov 2014 a 2015 dostala na územie Sýrie s cieľom pripojiť sa k manželovi lekárovi už ako bojovníkovi teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS).

policajná eskorta privádza obvineného
zdroj: Ilustračné foto: TASR/Michal Svítok

Urobila to aj napriek tomu, že deti vystavila nebezpečenstvu v tom čase prebiehajúcej sýrskej občianskej vojny a svojvôli vlády teroristickej skupiny Islamský štát. Počas pôsobenia na rôznych miestach v Sýrii mala spolu s manželom vychovávať obe deti v duchu ideológie radikálneho islamu.

Ako deti vystavila vojnovému riziku

Podozrenia z činnosti pre teroristickú organizáciu ISIS siahajú podľa vyšetrovateľa do roku 2014. „Manžel predtým odišiel z Egypta od rodiny do Sýrie náhle bez nejakej prípravy, s tým, že nikto nechcel, aby tam išiel,“ uviedla Renáta na výsluchu. Jej muž do Sýrie odišiel pracovať ako lekár, aspoň také mala vedomosti. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Žene nechal aj peniaze na chod domácnosti, cca 800 amerických dolárov sa však rýchlo minulo. „Volal ju, aby prišla za ním aj s deťmi, že tam nie sú žiadne boje. Obvinená vedela, že tam bola vojna, videla to v televízii, mala vedomosť aj o tom, že tam bol Islamský štát,“ konštatuje uznesenie sudcu Petra Pulmana s tým, že po dlhšom zvažovaní a presviedčaní z manželovej strany tam za ním predsa len odišla.

Na prelome roka 2014 a 2015 sa dostala aj s deťmi do Sýrie. Najskôr žili v meste Šadedi, kde manžel pracoval ako lekár, žili v dvojizbovom dome s dvorom. Potom, asi v júli 2015, prešli do Rakky, kde žili zhruba dva roky, spomína žena pred vyšetrovateľom.

Z Rakky z dôvodu častejšieho bombardovania odišli v júli 2017 do dediny Bukrus, kde ostali asi do októbra a potom sa neprestajne presúvali po dedinkách každý mesiac až do januára 2018.

V januári prišli do mesta Susah, kde žili asi 9 mesiacov, tam bol pomerne pokoj. Asi v decembri prešli kvôli zvýšenému bombardovaniu do mesta Baghúz, kde nebola žiadna voda ani potraviny.

Zdroje: TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá