AKTUÁLNE: Slovensko dostane až 610 000 ďalších dávok vakcíny od Pfizeru, navyšuje dodávky pre celú EÚ

  • Pfizer dodá v druhom kvartáli do EÚ až o 50 miliónov vakcín viac, ako sa predpokladalo
  • Európska komisia rokuje s americkou spoločnosťou aj o predĺžení zmluvy
Pfizer vakcína
TASR/AP/Paul Sancya, Radovan Stoklasa
  • Pfizer dodá v druhom kvartáli do EÚ až o 50 miliónov vakcín viac, ako sa predpokladalo
  • Európska komisia rokuje s americkou spoločnosťou aj o predĺžení zmluvy

Do Európskej únie príde viac kusov vakcín, ako sa očakávalo. Do štátov EÚ príde ďalších 50 miliónov vakcín navyše oproti pôvodnému plánu od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Informovala o tom predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen.

Ako uvádza agentúra Bloomberg, spoločnosť Pfizer zvýši dodávku vakcín v tomto štvrťroku do EÚ až o o 25%. Ide o fantastické správy, keďže spoločnosť Johnson & Johnson odložila distribúciu vakcín do EÚ.

Slovensko prišlo o milióny vakcín, na ktoré malo nárok. Teraz zháňame „podpultovky“ za astronomické ceny

Spoločnosť Pfizer/BioNTech ale Európu zachránila. Americký výrobca liekov prisľúbil, že 50 miliónovú dodávku, ktorá bola zazmluvnená na štvrtý štvrťrok, distribuje do EÚ už v tomto štvrťroku. Pfizer/BioNTech teda plánuje v druhom kvartáli do EÚ dodať celkovo 250 miliónov dávok očkovacej látky.

Každá krajina dostane svoj podiel, Slovensko by malo dostať 610 000 kusov. 

EÚ už má podľa šéfky eurokomisie za sebou už 100 miliónov vakcinácií. Celkovo v EÚ žije viac ako 440 miliónov ľudí.

Viac vakcín od Pfizeru

Ako informuje SITA, Európska únia plánuje značne predĺžiť kontrakt na vakcíny proti koronavírusu s konzorciom Pfizer/BioNTech. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v stredu oznámila, že s konzorciom začínajú rokovania o nákupe 1,8 miliardy dávok jeho vakcíny do roku 2023. Vyjadrila dôveru v technológiu využívanú pri vývoji danej vakcíny. „Potrebujeme sa sústrediť na technológie, ktoré sa osvedčili.“

Kontrakt by EÚ nemala predĺžiť so spoločnosťami AstraZeneca a Johnson & Johnson. Informoval o tom taliansky denník La Stampa, ktorý citoval zdroj z tamojšieho ministerstva zdravotníctva. „Európska komisia po dohode s vedúcimi predstaviteľmi mnohých krajín EÚ rozhodla, že zmluvy so spoločnosťami, ktoré vyrábajú vakcíny na báze vírusového vektora, platné pre aktuálny rok, nebudú po uplynutí ich platnosti predĺžené,“ uvádza sa v článku.

Predsedníčka EK tiež počas stredajšieho brífingu oznámila, že očkovanie v Európe naberá na rýchlosti a členské štáty do včera dostali už viac ako 126 miliónov dávok vakcín. EÚ pritom už prekonala míľnik 100 miliónov vakcinácií, z čoho viac ako štvrtina sú podané druhé dávky vakcín. Plne zaočkovaných je tak viac ako 27 miliónov obyvateľov EÚ.

Zdroje: EK, SITA, Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech