AKTUÁLNE: USA chce núdzovo schváliť vakcínu na COVID-19 pred ukončením jej testovania

  • Autor vakcíny Stephan Hahn pripúšťa možnosť jej sprístupnenia ešte pred ukončením tretej fázy testovania
  • Odmieta tvrdenia, že sa jedná o politickú hru
  • Autor vakcíny Stephan Hahn pripúšťa možnosť jej sprístupnenia ešte pred ukončením tretej fázy testovania
  • Odmieta tvrdenia, že sa jedná o politickú hru

Po predstavení nedostatočne testovanej ruskej vakcíny, ktorá bola aplikovaná len 76 ľuďom bez realizácie potrebných testov vedľajších účinkov a jej skutočnej účinnosti, hlási konečnú fázu aj USA. Vo finálnej fáze testovania sa nachádzajú viaceré spoločnosti, preto schválenie tejto vakcíny považujú odborníci za neprofesionálne a diskutabilné.

Vakcínu je možné núdzovo schváliť

Autor americkej vakcíny nevylučuje možnosť jej schválenia ešte pred ukončením tretej fázy testovania. Táto žiadosť by však musela pochádzať výhradne od neho a bola by možná len pri rapídnom náraste počtu nakazených. „Pokiaľ by sme vakcínu schválili predčasne, nie je to to isté, akoby bolo ukončené jej testovanie,“ hovorí Hahn pre portál Science Alert.

Pripúšťa, že schválenie by sa týkalo iba rizikovej skupiny ľudí, ktorí by pri stúpajúcich počtoch aktívnych prípadoch potrebovali okamžitú ochranu.

Tretia a zároveň záverečná fáza testovania sa skladá z aplikovania vakcíny vysokému počtu participantov, ktorí sú rozdelení do dvoch skupín – jednej polovici je aplikovaná testovaná vakcína, druhej iba placebo. Následne, okrem pozorovania účinkov a kontraindikácií je skúmaný aj rozdiel miery nákazy a jej vývoja medzi týmito skupinami po dobu niekoľkých mesiacov.

V záverečnej fáze sa nachádzajú viaceré krajiny. V Brazílii už povolili tretiu fázu testovania štyroch vakcín. Ide o vakcínu, ktorú vyvíja spoločnosť Johnson & Johnson, ďalej AstraZeneca spolu s Oxfordskou univerzitou, vakcínu čínskej spoločnosti Sinovac Biotech a americkej spoločnosti Pfizer vyvíjanú v spolupráci s nemeckou spoločnosťou BioNTech, informuje  TASR.

Nedôveryhodné a precenené schválenia

Hlava FDA (Food and Drug Administration) čelí kritike prichádzajúcej z vedeckého a medicínskeho prostredia. Napriek tomu, že Hahn odmieta tvrdenie, že by vakcínu schválil pod tlakom prezidenta Donalda Trumpa, bol to práve on, kto vydal núdzové schválenie pre použitie hydroxychloroquinu na liečbu infekcie COVID-19. Po potvrdení závažných vedľajších účinkov v júli tohto roka bolo dané schválenie anulované, informuje Science Alert.

Stephan Hahn pochybil rovnako aj pri odporúčaní plazmy ako lieku proti koronavírusu, keď na tlačovej besede s Donaldom Trumpom uviedol, že podľa výsledkov je plazma schopná zachrániť až 35 zo 100 nakazených. Po vlne kritiky vedcov, ktorí tvrdenie upravili na 10 zachránených zo 100 infikovaných pacientov sa Hahn za pochybenie verejnosti ospravedlnil.

Zdroje: Science Alert, NPR, CNBC, Chemistry World, Teraz, TASE

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech