AKTUÁLNE: Variant Delta bol na Slovensko zavlečený z Ruska

  • Úrad verejného zdravotníctva potvrdil, že na Slovensku sa nachádza aspoň jeden prípad koronavírusu variantu delta
  • Nakazený je v karanténe a podľa ministra nebezpečenstvo nehrozí
Rusko korona
Unsplash/ Nikolay Vorobyev a TASR/ AP/ Pavel Golovkin
  • Úrad verejného zdravotníctva potvrdil, že na Slovensku sa nachádza aspoň jeden prípad koronavírusu variantu delta
  • Nakazený je v karanténe a podľa ministra nebezpečenstvo nehrozí

Úrad verejného zdravotníctva v stanovisku pre médiá potvrdil, že na Slovensku sa nachádza človek nakazený variantom delta koronavírusu. Nakazený prišiel z Ruska.

Osoba bola bez úzkych kontaktov a nie je hospitalizovaná. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

AKTUÁLNE: Delta variant už dorazil na Slovensko. Potvrdil to profesor Krčméry

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na brífingu pred rokovaním vlády povedal, že podľa jeho informácií nejde o futbalistu a nakazený človek prišiel z oblasti Petrohradu. Zároveň dodal, že žiadne nebezpečenstvo nehrozí, nakazený je v karanténe.

Už v utorok potvrdil prítomnosť variantu delta na Slovensku infektológ Vladimír Krčméry, ktorý bol hosťom relácie Téma dňa v televízii TA3. Nakazení sú podľa neho konkrétne dvaja ľudia. Tento variant je známy vysokou rýchlosťou nákazy – jedna osoba môže počas dňa nakaziť až 7 ďalších osôb. Slováci, ktorí sú nakazení, sa na Slovensko vrátili priamo z Indie. Hoci sa nás zatiaľ komunitné šírenie variantu netýka, to isté nemôžeme povedať o susednom Česku. 

Čakali sme celý čas na mutáciu delta? Nový variant predstavuje svetielko nádeje

Variant delta má trochu iné príznaky. Je omnoho ťažšie spozorovať, že ide naozaj o koronavírus. Medzi príznaky zväčša totiž nepatrí kašeľ a človek má po celý čas chuť aj čuch. Väčšinu ľudí trápi len silnejšia nádcha, horúčky a bolesť hlavy, teda príznaky, ktoré sú celkom bežné pri nachladení či alergii a človek ich zvyčajne nerieši s lekárom.

Delta, inak známy aj ako indický variant, je až o 100 % nákazlivejší ako iné varianty, no zároveň je dobrou správou, že pred ním chráni očkovanie. 

Pred Delta variantom nás pred niekoľkými dňami varoval aj primár nemocnice v Považskej Bystrici Milan Kulkovský. Je podľa neho pravdepodobné, že delta variant sa v najbližšom čase rozšíri aj do ďalších európskych krajín vrátane Slovenska, na čo už pred pár dňami upozornila aj WHO.

Kulkovský dáva do pozornosti oficiálne odhady britskej vlády, podľa ktorých dve dávky vakcíny chránia človeka pred symptomatickým priebehom COVID-19 pri delta variante na 76 až 84 %. Jedna dávka vakcíny chráni na 57 až 85 % pred hospitalizáciou pri delta variante, pri dvoch dávkach možno hovoriť o ochrane na 85 až 98 %.

Zdroj: UVZSR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK