Čakali sme celý čas na mutáciu delta? Nový variant predstavuje svetielko nádeje

  • Najväčšie riziko predstavuje pre deti do 12 rokov. Tie na Slovensku ani netestujeme
  • Delta u nás v súčasnosti môže byť už rozšírená
  • Nový variant vírusu však predstavuje akúsi nádej
  • Najväčšie riziko predstavuje pre deti do 12 rokov. Tie na Slovensku ani netestujeme
  • Delta u nás v súčasnosti môže byť už rozšírená
  • Nový variant vírusu však predstavuje akúsi nádej

Variant delta je už na Slovensku. V poslednej dobe sa celý svet zaoberá touto novou mutáciou koronavírusu. V médiách a odborných kruhoch sa už teraz skloňuje tretia vlna a ďalší lockdown. Matematik, ktorý skúma epidémiu Richard Kollár na Facebooku upozorňuje, že existujúce vakcíny ponúkajú ochranu aj pred novým nebezpečenstvom, ktoré sa začalo šíriť naprieč kontinentmi. Šírenie teda záleží len od nás.

Vakcíny samozrejme výrazne napomáhajú zvládnutiu pandemickej situácie. Zaočkovaní sú do vysokej miery chránení pred vážnym priebehom infekcie. Síce je malá šanca, že sa môžu stále nakaziť, ale takmer určite sa vyhnú hospitalizácií aj smrti. To je práve to, čo musíme zastaviť a vakcinácia je naša jediná možnosť.

Úplne iné príznaky, ktoré človek ľahko podcení

Počas prvých mesiacov tohto roka bol na Slovensku dominantný alfa variant koronavírusu, ktorý nazývali tiež britský. Dnes čelíme delta variantu, ktorý sa prvýkrát objavil v Indii. Oproti variantu alfa, ktorý bohužiaľ dôverne poznáme, je delta o 60 % prenosnejšia v domácnostiach.

Ako Kollár upozorňuje, táto mutácia je iná, ako tie doteraz. Je omnoho ťažšie spozorovať, že ide naozaj o koronavírus. Medzi príznaky zväčša totiž nepatrí kašeľ a človek má po celý čas chuť aj čuch. Väčšinu ľudí trápi len silnejšia nádcha, horúčky a bolesť hlavy, teda príznaky, ktoré sú celkom bežné pri nachladení či alergii a človek ich zvyčajne nerieši s lekárom.

Na sezónne nádchy sú náchylné najmä malé deti a rovnako je to s deltou. Ak by s nimi mali rodičia pri každom „soplíku“ ísť do nemocnice alebo k obvodnému lekárovi, pravdepodobne by to tvorilo všetok ich spoločný čas.

chorý chlapček
zdroj: Pixabay/Victoria_Borodinova

Tento fakt tvorí obrovské riziko v súvislosti s mutáciou delta, vo Veľkej Británii je totiž najväčšia časť infikovaných práve medzi deťmi do 12 rokov. Príznaky typické pre deltu, no zároveň obyčajnú nádchu rodičia teda ľahko podcenia a preto sa medzi nimi jednoducho šíri.

Mutácia na Slovensku môže v súčasnosti byť

Najviac sa šíri medzi deťmi vo veku, ktoré na Slovensku ani netestujeme. Zistiť či a do akej miery je nový variant u nás rozšírený bude preto náročné. Môžeme sa to snažiť odhadnúť len tak, že budeme testovať rodičov. Tí však môžu mať za sebou vakcináciu, alebo ochorenie už v minulosti prekonali, čo výsledky značne skreslí.

Nový variant u nás teda v súčasnosti už môže byť, len o tom nevieme. Na to, aby sme ho spozorovali, by sme museli mať veľa nakazených a zároveň veľa testov, čo nemáme. Podobnému problému nečelíme len my. Mnoho ľudí prekvapilo, prečo napríklad vo Walese nemajú skoro žiadnych infikovaných delta mutáciou, zatiaľ čo u ich susedov, v Anglicku výrazne dominuje. Vysvetlenie je pravdepodobne také, že na to ešte len neprišli.

Miesta, na ktorých vidíme ohniská delty sú zároveň miestami, kde poriadne testujú aj deti a tých, čo majú len príznaky nádchy. Aj v Nemecku narazili na ohnisko mutácie na základnej škole náhodou, keď študentov preventívne testovali.

Delta sa šíri nebezpečne rýchlo, nákazu môžu zastaviť zaočkovaní rodičia

Variant je omnoho nákazlivejší a nám momentálne pomáha to, že sa deti často nestretávajú s veľkým počtom ľudí a nákaza sa zasekne pri rodičoch, ktorí už majú imunitu. Imunitný systém detí je silnejší, než dospelých, preto ich to ohrozuje menej a zároveň sú nižšie, čo znižuje šancu prenosu vírusu na dospelých mimo domácnosti.

škôlka počas korony
zdroj: TASR/František Iván

Nový variant je obrovskou hrozbou, čo sa týka šírenia nákazy. Reprodukčné číslo a teda koľko ľudí sa infikuje od jedného je až šesť. Treba však myslieť na to, že vieme v podstate len o ohniskách delty, čo je len špička ľadovca. Skutočné čísla môžu byť úplne iné.

Možno sme na Deltu celý čas čakali

Kollár však v príspevku uvažuje aj o tom, či to nie je niečo, čo sme vlastne od začiatku chceli. Teda mutáciu, ktorá by sa síce šírila rýchlejšie a pohltila by tak všetky ostatné, ale nespôsobovala by toľko úmrtí, pretože by bola len ako silnejšia nádcha. Sám však nevie, či to tak skutočne bude a preto nechce znieť prehnane optimisticky, stále na to nie je dôvod, hovorí. Budeme si musieť počkať na tretiu vlnu, nemáme dosť dát.

Očkovanie je stále dôležité, vírus neustále mutuje a do veľkej miery každá mutácia ohrozuje životy, no momentálne existuje aj svetielko nádeje: „Že vírus evolučne „pochopil“, že jeho šancou na prežitie je tiež zmena správania.“ Stále je však dôležité myslieť na to, že aj variant delta je nebezpečný a zabíja viac ľudí ako chrípka.

Jedinou potvrdenou cestou von je nateraz vakcinácia. Žiadna iná cesta nie je a nik ju ani neponúka. A pre tých, čo sa nezaočkujú zostáva nádej, že to u nich bude len akási nádcha a neskončia na umelej pľúcnej ventilácii,“ tvrdí na záver Kollár.

Zdroj: Facebook/Richard Kollár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá