AKTUÁLNE: Núdzový stav sa končí, rozhodla o tom vláda

  • Je rozhodnuté! Vládni predstavitelia oznámili, že núdzový stav sa ruší
  • Oficiálne sa núdzový stav ruší 15. mája 2021
  • Spolu s núdzovým stavom sa ruší aj zákaz zhromažďovania a vychádzania
  • Núdzový stav nahradí novela zákona o hospodárskej mobilizácii
TASR/Jaroslav Novák
  • Je rozhodnuté! Vládni predstavitelia oznámili, že núdzový stav sa ruší
  • Oficiálne sa núdzový stav ruší 15. mája 2021
  • Spolu s núdzovým stavom sa ruší aj zákaz zhromažďovania a vychádzania
  • Núdzový stav nahradí novela zákona o hospodárskej mobilizácii

Dočkali sme sa! Núdzový stav, ktorý trvá súvisle viac ako sedem mesiacov, sa ruší. Núdzový stav ruší uplynutím 14. mája 2021. Vláda sa tak rozhodla potom, ako parlament schválil novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Práve zákon o hospodárskej mobilizácii má byť vhodnejšou alternatívou núdzového stavu.

Vážení občania Slovenskej republiky, na Slovensku sa končí núdzový stav,“ veľkolepo otvoril tlačovú konferenciu premiér SR Eduard Heger. 

Núdzový stav jeZRUŠENÝ

Posted by Richard Sulik on Friday, May 14, 2021

Spolu s núdzovým stavom sa ruší aj zákaz zhromažďovania a vychádzania. Vyplýva to z uznesenia vlády SR: „Vláda A. schvaľuje; A.1. návrh na skončenie núdzového stavu vyhláseného uznesením vlády SR č. 587 z 30. septembra 2021, B. ukončuje:B.1. núdzový stav vyhlásený uznesením vlády SR č. 587 z 30. septembra 2020 na území Slovenskej republiky uplynutím 14. mája 2021; C. zrušuje: C.1. zákaz uplatňovania práva pokojne sa zhromažďovať podľa bodu A.1 uznesenia vlády SR č. 645 z 12. októbra 2020, C.2. obmedzenia prijaté v časti C uznesenia vlády SR č. 215 z 26. apríla 2021,  C.3. obmedzenia prijaté v časti B uznesenia vlády SR č. 229 z 28. apríla 2021 v znení uznesenia vlády SR č. 255 z 12. mája 2021;

 D. konštatuje: D.1. že mimoriadna situácia vyhlásená uznesením vlády SR č. 111 z 11. marca 2020 trvá naďalej aj po ukončení núdzového stavu; E. ukladá: predsedovi vlády E.1. zabezpečiť uverejnenie tohto uznesenia vlády v Zbierke zákonov Slovenskej republiky bezodkladne, ministerke kultúry E.2. zabezpečiť vyhlásenie prijatia tohto uznesenia vlády vo vysielaní Rozhlasu a televízie Slovenska a v TASR bezodkladne.

PRÁVE SME ZRUŠILI NÚDZOVÝ STAVĎakujem vám všetkým, že sme to mohli urobiť, pretože ste sa správali veľmi zodpovedne a táto vaša zodpovednosť sa prejavila na klesajúcich číslach pandémie. Pekný víkend!

Posted by Milan Krajniak on Friday, May 14, 2021

Núdzový stav trval takmer rok

Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov. Mimoriadna situácia je na Slovensku vyhlásená s účinnosťou od 12. marca 2020. Dočkali sme sa,  núdzový stav sa ruší a nahradí ho novela zákona o hospodárskej mobilizácii. 

Núdzový stav môže po 7 mesiacoch konečne skončiť. Parlament prijal zákon, ktorý ho nahradí

Vďaka zmene zákona budú niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie naviazané aj na mimoriadnu situáciu a bude ich možné nariaďovať aj počas nej. Skupina koaličných poslancov, ktorá právnu úpravu predložila, v dôvodovej správe uviedla, že núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd.

Sme radi, že nielen koaliční poslanci, ale aj opozícia sa stotožnila s naším návrhom nahradiť núdzový stav riešením, vďaka ktorému si ministerstvo zdravotníctva zachová všetky nástroje potrebné pre riadenie boja proti pandémii. Zároveň je správne, že nebudú obmedzované práva a slobody občanov. Verím, že núdzový stav tým pádom na dlhšiu dobu za nami,“ uviedol jeden z predkladateľov novely poslanec NR SR za SaS Ondrej Dostál.

V pondelok sa uvoľňujú ďalšie opatrenia. Toto je prehľad najzásadnejších zmien, ktoré nás čakajú

Dovoľte mi, aby som poďakoval tvorcom zákona o hospodárskej mobilizácii. Práve vďaka tejto novej legislatíve sme mohli ukončiť trvanie núdzového stavu a môžeme pokračovať v opatreniach, ktoré sú potrebné pre ochranu zdravia. Taktiež  sa chcem poďakovať poslancom parlamentu, ktorí expresne odrokovali a schválili tento zákon o hospodárskej mobilizácii. A taktiež sa chcem poďakovať pani prezidentke, ktorá opäť veľmi expresne podpísala zákon, a tým pádom sme mohli dnes ako vláda okamžite zasadnúť,“ dodal na záver Eduard Heger. 

Zdroje: TK/ úrad vlády, SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech