AKTUÁLNE: Vláda schválila „lockdown“ pre neočkovaných. Pravidlá však budú tvrdšie pre všetkých

  • Opatrenia sa sprísnia, dnes o tom rozhodla vláda
  • Nový COVID automat je prísnejší najmä pre nezaočkovaných, do platnosti vstupuje v pondelok
  • Nový režim bude platiť dočasne
fitnescentrá, fitko, lockdown, prevádzky
Lockdown, ilustračná snímka, TASR/AP Photo/Alessandra Tarantino
  • Opatrenia sa sprísnia, dnes o tom rozhodla vláda
  • Nový COVID automat je prísnejší najmä pre nezaočkovaných, do platnosti vstupuje v pondelok
  • Nový režim bude platiť dočasne

Vláda dnes rozhodla o podobe nového COVID automatu. Pravidlá sa budú sprísňovať najmä pre nezaočkovaných, ale dotknú sa aj zaočkovaných. Obmedzenia by mali platiť od pondelka a len dočasne, respektíve na 3 týždne. Premiér Eduard Heger však ešte v utorok avizoval, že podľa situácie sa pravidlá po uplynutí troch týždňov uvoľnia alebo sprísnia.

Richard Sulík sa pri hlasovaní zdržal, strana SaS vyhlásila, že nechce, aby sa pravidlá sprísňovali aj pre zaočkovaných.

COVID automat obsahuje aj zhoršenia existujúceho stavu pre očkovaných a prekonaných, preto sme sa my za SaS hlasovania nezúčastnili alebo zdržali,“ vyhlásil Sulík. 

Heger chce túto situáciu zvrátiť

Aktuálne opatrenia predstavil na tlačovej konferencii Eduard Heger. „Vážené dámy, vážení páni, dnes sme upravili COVID automat,“ vyhlásil na úvod. Poznamenal, že tieto pravidlá budú platiť dočasne.

Nápor na nemocnice je podľa Hegera obrovský, nedostupné sú ventilácie, ale aj miesta na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Zároveň potvrdil, že lekári sa už musia rozhodovať, komu pomôžu a komu nie a obmedzované je aj poskytovanie „necovidovej“ zdravotnej starostlivosti.

Toto je stav, ktorý chceme zvrátiť, preto aj táto zmena,” skonštatoval premiér. Taktiež potvrdil, že aktuálne zmeny sú určitým medzikrokom pred možným uvoľnením, ktoré by mohlo nastať v prípade zlepšenia situácie.

Lockdown pre nezaočkovaných

Nový COVID automat sa sprísňuje najmä pre nezaočkovaných. Eduard Heger potvrdil, že bude „lockdown“ pre nezaočkovaných. „80 % z celkových hospitalizovaných sú nezaočkovaní,“ argumentuje Heger. Obmedzenia sa netýkajú pohybu, nejde teda o pravý lockdown. Slováci sa môžu aj naďalej voľne pohybovať, limitované majú len niektoré aktivity.

V aktualizovanom COVID automate sú prekonaní a zaočkovaní na rovnakej úrovni. Prevádzkovateľ zriadení a organizátor hromadných podujatí si po novom bude môcť vybrať, či bude jeho prevádzka fungovať v režime základ, OTP alebo OP.

Za „prekonaného“ sa považuje človek, ktorý prekonal COVID pred menej ako 180 dňami. Potvrdenie o prekonaní sa dá zapísať aj do digitálneho COVID pasu, ale je naň potrebný PCR test, nie antigénový.

OP namiesto OTP

Eduard Heger potvrdil, že návšteva neesenciálnych obchodov (teda okrem potravín, lekárne či drogérie) vrátane nákupných centier bude od červenej fázy len v režime O (očkovaní ľudia) a P (ľudia, ktorí COVID-19 prekonali). 

Od červenej fázy (červená, bordová, čierna) sa nemôžu konať hromadné podujatia v základnom režime, v režime OTP sa na nich môže zúčastniť maximálne 6 ľudí. Kapacitné obmedzenia budú platiť aj pre režim OP – maximálne 200 ľudí v červenej fáze, 100 ľudí v bordovej fáze a 50 ľudí v čiernej fáze.

Vstup do zamestnania bude po novom v červenom, bordovom a čiernom okrese povolený iba pre O (očkovaných), T (testovaných), P (prekonaných).

Premiér Eduard Heger informuje o opatreniach v boji s pandémiou, ktoré dnes schválila vláda

Premiér Eduard Heger informuje o opatreniach v boji s pandémiou, ktoré dnes schválila vláda

Posted by Úrad vlády Slovenskej republiky on Thursday, November 18, 2021

Obmedzenia sa dotknú aj zaočkovaných

Ďalšou zmenou je, že v čiernych okresoch sa úplne zatvoria posilňovne či wellness. Reštaurácie budú v čiernych okresoch zatvorené pre všetkých, bude možný len okienkový výdaj jedla či nápojov. 

Od bordovej fázy sa menia aj otváracie hodiny. Služby, ktoré nepredávajú základné produkty, budú môcť byť otvorené v čase od 5.00 do 22.00. 

Prečo SaS nesúhlasila

„Opatrenia, ktoré boli dnes na vláde, obsahujú sprísnenie aj pre očkovaných a tých, ktorí ochorenie prekonali. Preto sme sa rozhodli za dokument nehlasovať,“ uvádza koaličná strana na svojej sociálnej sieti.

V príspevku ďalej uvádzajú, že plne podporujú lockdown a sprísnenie podmienok pre tých, ktorí zaočkovaní nie sú, nakoľko práve oni, ktorí tvoria drvivú väčšinu pacientov v nemocniciach s ťažkým priebehom ochorenia. Pripomínajú, že pre krajinu a zdravotníctvo je momentálne dôležité znížiť mobilitu a motivovať ľudí k očkovaniu.

„Ak by po uvoľnení lockdownu opäť nebol dôvod dať sa očkovať, tak môžeme ďalší lockdown plánovať na január, potom na máj a potom zase na jeseň, až kým nebudeme všetci pomaly a opakovane premorení, alebo nebude široko dostupný účinný liek proti najťažším prípadom Covidu-19,“ konštatuje strana SaS na svojom Facebooku.

Na Slovensku sa viac ako 2 500 000 ľudí rozhodlo ochrániť seba a ostatných, a rovnako pomôcť zdravotníctvu práve tým, že sa zaočkuje. Práve pretp strana nesúhlasí s tým, aby očkovaným „strpčovala život“. „Celé mesiace sa predsa snažíme všetkým na Slovensku vysvetliť, že zníženie rizík a dopadov pandémie tkvie v očkovaní a že by mali mať aj z toho výhody,“ dodávajú v príspevku.

PREČO SME NESÚHLASILI S LOCKDOWNOM PRE VŠETKÝCH ☝️Slovenské zdravotníctvo zažíva najťažšiu skúšku vo svojej histórii….

Posted by Sloboda a Solidarita on Thursday, November 18, 2021

Zdroje: TK/ Jana Bittó Cigániková a Richard Sulík, TASR, TK/ Eduard Heger, SITA, Facebook/SaS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie