Vláda rozhodovala o COVID opatreniach. Automat sa spúšťať zatiaľ nebude

  • Uskutočnilo sa 50. rokovanie vlády, prebiehalo online
  • Vláda rozhodla. Ku covid automatu sa zatiaľ nevraciame
covid automat korona
TASR/AP/Matthias Schrader
  • Uskutočnilo sa 50. rokovanie vlády, prebiehalo online
  • Vláda rozhodla. Ku covid automatu sa zatiaľ nevraciame

Dnes, v piatok 7.1.2022, sa uskutočnilo 50. rokovanie vlády. Tentokrát zasadali online a venovali sa zmene návrhu aktualizácie Alert systému pre monitorovanie vývoja pandémie, a teda COVID automatu.

Na Slovensku v súčasnosti stále platí zákaz vychádzania, ktorý bol vyhlásený vlani pred Vianocami a farbami automatu sme sa tak pár týždňov neriadili. Fungovali sme v podstate tak, akoby bolo celé Slovensko v čiernej farbe. Zákaz vychádzania však platí do nedele, 9. januára 2022, kedy skončí.

K automatu sa zatiaľ nevraciame

Aj napriek tomu, že zákaz vychádzania skončí, sa však ešte podľa COVID automatu do 18. januára riadiť nebudeme, rozhodla vláda. Pravidlá budú aj naďalej platiť tak ako dnes, informuje Denník N, od pondelka sa ruší len večerný zákaz vychádzania a deti sa vracajú späť do lavíc škôl.

V zmysle uznesenia vlády bol COVID automat pozastavený počas zákazu vychádzania. Keďže zákaz vychádzania sa končí v najbližšiu nedeľu, od pondelka by začal automaticky platiť COVID automat, preto vláda musela rozhodnúť o jeho pozastavení,” informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Kabinet piatkovým uznesením konkrétne rozhodol, že sa nebude na rokovanie vlády predkladať aktualizácia mapy okresov podľa aktuálnej rizikovej úrovne na základe vyhodnotenia COVIDU automatu, a ani sa nebude verejnosť raz týždenne informovať o rizikovej úrovni jednotlivých okresov. Do 18. januára tiež hlavný hygienik nebude prijímať opatrenia vzťahujúce sa na obmedzenie prevádzok a hromadných podujatí, ktoré z COVID automatu vyplývajú.

Od pondelka 10. januára 2022 však budú v režime OP povolené kultúrne podujatia. Ich kapacita bude limitovaná na maximálne 50 návštevníkov. Informovala o tom ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook

Prehľadné pravidlá

COVID automat, tak ako ho poznáme, má päť rôznych farieb: zelenú, oranžovú, červenú, bordovú a čiernu. Farby rozdeľujú jednotlivé okresy Slovenska podľa aktuálnej pandemickej situácie. Spolu s tmavnúcou farbou sa sprísňujú aj opatrenia, ktoré sú prispôsobené vážnosti situácie.

Počas pandémie si COVID automatom pomáhame preto, aby boli nariadenia jednoduché, zrozumiteľné, predvídateľné, bezpečné a v súlade s legislatívou. Nemalo by sa preto stať, že ťa nejaké opatrenie prekvapí. Nová mapa COVID automatu platí vždy týždeň a zverejňuje sa v priebehu toho predošlého.

Pravidlá sú určené jasne a systém ich určuje samostatne očkovaným, testovaným, prekonaným a aj tým, ktorí vakcínu odmietajú a nákaze sa aspoň za posledný pol rok vyhli.

Zdroje: Denník N, SIU, SIU, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie