AKTUÁLNE: Vynikajúce správy pre Slovensko. Uvoľňujú sa ďalšie opatrenia, otvárať sa budú aj terasy

  • Na dnešný deň bola ohlásená dlho očakávaná tlačová konferencia
  • Témou bola aktualizácia COVID automatu
Uvoľnenie opatrení
TASR/ Martin Baumann
  • Na dnešný deň bola ohlásená dlho očakávaná tlačová konferencia
  • Témou bola aktualizácia COVID automatu

„Už vyše roka bojujeme s pandémiou. Ten boj najlepšie zvládame vtedy, keď ho bojujeme spoločne. Preto som rád, že prijali moje pozvanie aj lídri koaličných strán a hlavný hygienik. Toto je deň dobrých správ,“ uviedol netradičné zloženie už tradičnej tlačovej konferencie k aktuálnemu stavu krajiny zmietajúcej sa v pandémii premiér Slovenskej republiky Eduard Heger.

Odporúčanie konzília znelo, aby vláda vydržala ešte týždeň s presunom z bordovej do červenej fázy, napriek tomu však vláda našla kompromis a zapracovala pozitívne výsledky vývoja situácie do aktuálnej mapy. „Od budúceho pondelka príde k uvoľneniu reštaurácií, presné parametre budú upravené hlavným hygienikom. Budúci týždeň sa však otvoria terasy reštaurácií. Je to dôležitý míľnik,“ vraví Heger a prosí ľudí, aby boli veľmi obozretní a dodržiavali pravidlá, aby sme terasy opäť nemuseli zavrieť.

Od budúceho pondelka sa teda uvoľňujú nasledovné opatrenia:

  • Otvoria sa terasy reštaurácií a kaviarní. 
  • Otvárajú sa fitness centrá pre maximálny počet 6 ľudí.

V oboch prípadoch bude potrebné preukázať sa negatívnym antigénovým alebo PCR testom. Týmto testom nie je potrebné preukázať sa len v prípade návštevy bohoslužby.

Od pondelka bude možné stretávať sa v pošte 6 osôb.

Nové rozdelenie okresov

Rozdelenie okresov podľa epidemickej situácie sa od pondelka opäť zmení. Novú mapu podľa aktuálnej rizikovosti vzhľadom na šírenie ochorenia COVID-19 v stredu schválila vláda, platná bude od 26. apríla. Od budúceho týždňa bude v treťom stupni varovania 22 okresov, do druhého sa zaradí 52 okresov a prvý stupeň bude platiť pre 5 okresov.

V treťom stupni varovania budú od 26. apríla okresy Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Ilava, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

Druhý stupeň varovania bude od budúceho týždňa platiť pre okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Spišská Nová Ves, Svidník, Stropkov, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

Do prvého stupňa sa zaradia okresy Nitra, Nové Zámky, Sobrance, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Reprodukčné číslo stále klesá, no platí, že čím bližšie sa dostaneme k číslu 1, tým pomalšie bude jeho hodnota klesať. Situácia sa kontinuálne všeobecne zlepšuje, zotrvávame však ešte týždeň v bordovej fáze.

Ubúdajú aj počty výjazdov, za minulý týždeň ich bolo približne 700, počet denne hospitalizovaných pacientov je v priemere 150. Do konca budúceho mesiaca očakávame ďalšieho 1,5 milióna vakcín, a teda rovnako, ako v poslednom mesiaci.

Otvorenie škôl

Od budúceho týždňa prechádzame aj k otváraniu stredných škôl v najmenej postihnutýh okresoch, a to Nitra, Topoľčany, Nové Zámky, Zlaté Moravce a Sobrance. „Je to voči iným krajinám značný posun,“ tvrdí minister školstva, vedy a výskumu SR, Branislav Gröhling.

Mali by sa otvárať aj internáty pre dochádzajúcich študentov stredných škôl. „V rámci posledných ročníkov stredných škôl sú žiaci ubytovaní po jednom na izbe. Ak to kapacity nedovoľujú, v celom internáte musia byť ubytovaní žiaci len z troch škôl, na izbách môžu byť ubytovaní žiaci z jednej triedy, na chodbe a poschodí žiaci jedného ročníka,“ vysvetľuje stratégiu.

Prijímačky sa nezrušia, zaočkovaní učitelia sa už nebudú musieť chodiť testovať, vraví Gröhling

Možný koniec obmedzenia pohybu

Je možné, že po strede 28. apríla nebude na Slovensku platiť žiadne obmedzenie pohybu. Pred dnešným rokovaním vlády to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že to záleží od vývoja pandemickej situácie. 

„Nedá sa to vyhodnotiť zo dňa na deň, keďže máme ešte pomerne vysoké niektoré čísla, napríklad počty hospitalizovaných pacientov v nemocniciach, aby sme mohli rázom vypnúť všetky opatrenia,” doplnil Heger.

Zdroje: TK, SITA, Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech