Prijímačky sa nezrušia, zaočkovaní učitelia sa už nebudú musieť chodiť testovať, vraví Gröhling

  • Prijímacie skúšky na stredné školy sa nezrušia, budú prebiehať prezenčným spôsobom
  • Od budúceho týždňa by sa mohli začať otvárať aj stredné školy
skola, ziaci
TASR/AP, Pietro Masini, LaPresse
  • Prijímacie skúšky na stredné školy sa nezrušia, budú prebiehať prezenčným spôsobom
  • Od budúceho týždňa by sa mohli začať otvárať aj stredné školy

Minister školstva, vedy a výskumu SR, Branislav Gröhling v relácii Závodský naživo na Exprese priblížil súčasnú situáciu v školstve. Odmieta tvrdenia, že otváranie škôl nie je v COVID automate na prvom mieste, napriek tomu, že sa ľudia stretávajú v obchodoch a otvorené sú aj kostoly. „Otvárali sme ich už v predošlom týždni. Je veľmi dôležité uvedomiť si, že sme mali otvorené materské školy a prvý stupeň základných škôl už predtým. Okolité krajiny začínajú zatvárať,“ tvrdí.

Čoskoro otvoríme aj stredné školy

Od budúceho týždňa, ak sa Slovensku podarí udržať trend poklesu pozitívnych prípadov, prechádzame na semafor, kde bude v štyroch okresoch možné otvoriť aj všetky ročníky stredných škôl. Mali by to byť okresy nachádzajúce sa v štvrtom stupni varovania, a to Nitra, Topoľčany, Nové Zámky, Zlaté Moravce. „Je to voči iným krajinám značný posun,“ tvrdí minister.

Mali by sa otvárať aj internáty pre dochádzajúcich študentov stredných škôl. „V rámci posledných ročníkov stredných škôl sú žiaci ubytovaní po jednom na izbe. Ak to kapacity nedovoľujú, v celom internáte musia byť ubytovaní žiaci len z troch škôl, na izbách môžu byť ubytovaní žiaci z jednej triedy, na chodbe a poschodí žiaci jedného ročníka,“ vysvetľuje stratégiu.

Súhlasíš, aby sa školy otvorili čo najskôr?

Až 80 % žiakov už navštevuje školy

Do škôl dochádza na prezenčnú výučbu už množstvo detí. „Od 12. apríla rastieme veľmi postupne vo všetkých segmentoch, a to o 100 000 žiakov v rámci jedného týždňa. Napriek tomu nám krivka pozitivity klesá.“

V materských školách je 60 % žiakov, základné školy navštevuje 80 % žiakov. V rámci 2. stupňa po prerozdelení navštevuje školy cez 90 % študentov 8. a 9. ročníka. Školy sa postupne otvárajú vo väčšine okresov. „Začiatkom apríla sme mali približne 570 zatvorených škôl, tento počet sa znížil na 300. Narastajú nám len zatvorené triedy v rámci komunikácie RUVZ, nie celé školy, toto je pozitívny trend. Zatvorených tried je 914,“ tvrdí Gröhling.

„Dáta, ktoré máme, vyplývajú z náročného dotazníka, ktorý vypĺňajú riaditelia škôl každý deň, za čo im veľmi ďakujem. Ak riaditeľ identifikuje niekoho pozitívneho, môže zatvoriť triedu či školu so súhlasom zriaďovateľa, prípadne na základe RUVZ. Ak sa toto stane, môžu nás kontaktovať a my zabezpečíme kloktacie testy, aby sme sa čo najskôr mohli vrátiť do normálu,“ vysvetľuje Gröhling.

FFP2 nie sú povinné, uvoľňuje sa aj testovanie

Žiaci 2. stupňa ani učitelia už nie sú povinní nosiť respirátor FFP2. V materských školách a na prvom stupni základných škôl sú rúška len odporúčané.

Viac ako 50 000 učiteľov je zaočkovaných prvou dávkou vakcíny. Po 2. týždni od 2. dávky vakcíny od Pfizeru či Moderny a 4. týždni od 1. dávky vakcíny AstraZeneca, sa už nebudú musieť chodiť testovať.

COVID automat
zdroj: Korona.gov.sk

Ostatní pracovníci či žiaci druhého stupňa a stredných škôl musia byť pretestovaní každých 7 dní. Minister školstva vidí budúcnosť v kloktacích samotestoch. V rámci pilotného testovania a využitia kloktacích testov bolo pozitívnych len 0,13 % žiakov. „Do budúcna by sme sa mali teda začať rozprávať aj o druhom stupni, kedy by malo prebiehať domáce samotestovanie, aby sme boli efektívni a uľahčili chod výučby. Na stredných školách by mal podľa mňa zotrvať pomer 7-dňového testovania.“

Pedagogickí pracovníci a učitelia, ktorí sa nebudú chcieť dať očkovať, sa možno budú musieť opakovane testovať aj naďalej. „Budeme robiť kampane a ľudí presviedčať, aby sa dali zaočkovať. Viac k tomu momentálne povedať neviem.“

16 000 učiteľov dostane 2. dávku vakcíny už tento víkend

Druhou dávkou vakcíny AstraZeneca bude počas najbližšieho víkendu zaočkovaných približne 16-tisíc učiteľov. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Dodala, že učiteľom bude pridelený termín vo veľkokapacitných očkovacích centrách v rovnakých mestách, prípadne v najbližšom otvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre. Dôvodom je, že v nemocniciach, v ktorých sa uskutočnilo prvé očkovanie, momentálne touto vakcínou neočkujú, informuje SITA.

Bratislava suverénne vedie, očkovaná je už štvrtina mesta. Primátor Vallo žiada vládu o viac vakcín, záujem je obrovský

„Všetci učitelia, ktorí majú dostať v nasledujúcich týždňoch druhú dávku vakcíny, sú už preradení do čakárne na druhú dávku očkovacej látky do veľkokapacitných centier. Tí, ktorí majú byť očkovaní najbližší víkend, dostanú tento týždeň po otvorení termínov, SMS správou a emailom informáciu o pridelení termínu a miesta očkovania,“ uviedla Eliášová.

Zároveň priblížila, že rezort upravil alokácie vakcíny pre kraje podľa počtov čakajúcich v čakárni na druhú dávku v jednotlivých krajoch. Zabezpečil tak podľa nej dostatočný počet vakcín na očkovanie pre všetkých učiteľov, ktorí majú dostať druhú dávku. Vysvetlila, že od spoločnosti AstraZeneca mala tento týždeň pôvodne prísť dodávka 40 800 vakcín. Ministerstvo však môže počítať len s dodávkou v objeme 12-tisíc dávok očkovacej látky AstraZeneca.

Zdroje: Braňo Závodský Naživo na Exprese, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech