Za útokom na Krymský most má stáť Kyjev

  • Na Krymskom moste došlo k výbuchom, tvrdia Rusi
  • Z miesta sa šíria fotografie zdemolovaného auta
  • Údajne tu zahynuli dvaja civilisti
Zničený Krymský most po údajnom ukrajinskom útoku
TASR/AP, Ostorozhno Novosti, Reprofoto: Twitter/Natalka
  • Na Krymskom moste došlo k výbuchom, tvrdia Rusi
  • Z miesta sa šíria fotografie zdemolovaného auta
  • Údajne tu zahynuli dvaja civilisti

Oslobodenie ukrajinského polostrova Krymu sa podľa viacerých expertov a partnerov Kyjeva stalo podmienkou ukončenia vojny. Na území našich východných susedov už nemá byť ani jeden okupant a všetky ukrajinské obce majú byť slobodné.

Krym v poslednom čase spomínal aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Toto územie Rusko anektovalo v roku 2014 a počas súčasnej invázie na ňom už viackrát došlo k „záhadným“ výbuchom.

Opäť sa tak stalo aj v noci z nedele na pondelok (17. 7.) keď na Krymskom moste spájajúcom Rusko s ukrajinským polostrovom došlo k poškodeniu vozovky. Doprava bola obmedzená a Kremeľ na mieste hlási aj obete. Oznámilo to ruské ministerstvo dopravy na svojom kanáli v aplikácii Telegram. TASR o tom informuje na základe správy ruskojazyčného vysielania stanice BBC.

Podľa ministerstva došlo „zo strany Krymskej republiky k poškodeniu vozovky“. Rezort ďalej konštatoval, že sa nepotvrdili predchádzajúce informácie o poškodení pilierov mosta, jeho kontrola však pokračuje.

Vinník nie je jasný, poukazuje sa na Ukrajinu

Ako informuje The Guardian, zatiaľ nie je zrejmé, kto presne za výbuchmi stojí. Ruskom dosadený šéf krymského parlamentu Vladimir Konstantinov však tvrdí, že útok podnikla Ukrajina.

Kyjevský režim pritom nazval „teroristickým“ výbuchy označil za „zločin“.

Portál BBC medzitým uviedol, že podľa ich zdroja z ukrajinskej bezpečnostnej služby šlo o „špeciálnu operáciu ukrajinských námorných síl a bezpečnostnej služby Ukrajiny“.

„Most bol napadnutý pomocou dronov. Dostať sa na miesto bolo ťažké, ale nakoniec sa to podarilo,“ cituje BBC svoj anonymný zdroj. Rovnakú verziu uverejnili aj najmenej dve ukrajinské médiá odvolávajúc sa taktiež na nemenované zdroje.

Informáciu o útoku zo strany ukrajinského námorníctva a Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) poskytol zdroj z prostredia ukrajinských bezpečnostných zložiek aj agentúre AFP.

Od začiatku vojny na Ukrajine už padlo mnoho obvinení z teroristických činov aj zo strany Kyjeva na adresu Moskvy. Platí to napríklad v súvislosti so zabíjaním civilistov v Buči, Mariupole či iných ukrajinských mestách.

Hlásia obete

Na sociálnych sieťach sa však začali šíriť zábery dopravnej zápchy. Autá sa otáčali a nad ránom sa na moste podľa agentúry Reuters už nevyskytovalo žiadne civilné vozidlo.

Spravodajstvo BBC poukázalo aj na príspevky telegramových účtov Shot a Baza, podľa ktorých na Krymskom moste zahynul vo svojom aute manželský pár vo veku 40 a 36 rokov z Belgorodskej oblasti. Jeho 14-ročná dcéra prežila, no bola ťažko zranená a hospitalizovali ju.

Kanály uverejnili aj video zachytávajúce zdemolované auto, v ktorom sa nachádzalo dievča. Z videa nebolo jasné, čo sa s autom presne stalo.

Upozorňujeme, že v prípade záberov na platforme Twitter ide zväčša o neoverené záznamy.

Všetko neskôr oficiálne potvrdil gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov. Kremľom dosadený gubernátor Krymu Sergej Aksionov na svojom účte v aplikácie Telegram predtým oznámil, že z dôvodu bližšie nešpecifikovanej „núdzovej situácie“ v oblasti 145. piliera bola na Krymskom moste zastavená automobilová doprava.

Stránka „Správy z Kerča Krymu Ruska“ na ruskej sociálnej sieti VKontakte informovala o dvoch výbuchoch, ku ktorým malo dôjsť o 03.04 h a 03.20 h miestneho času a bolo ich počuť v rôznych častiach mesta Kerč ležiaceho na Kryme. Tento zdroj uviedol, že vodičov na Krymskom moste „otočili a poslali do bezpečnej vzdialenosti“.

Približne 19 kilometrov dlhý Krymský (Kerčský) most bol vážne poškodený už pri výbuchu 8. októbra 2022. Koncom mája sa k tomuto útoku prvýkrát prihlásila ukrajinská tajná služba.

Opevnenia

Na jar tohto roka Ukrajinci po veľkých úspechoch v bojoch prehlasovali, že v rámci svojej obrany proti ruskej invázii získajú späť aj územie na anektovanom polostrove. Na Veľký piatok (7. 4.) to prisľúbil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Pokus Ruska o zotročenie Ukrajiny… sa začal práve okupáciou Krymu, práve útlakom voči slobode Krymu, Ukrajiny, krymských Tatárov a krymských moslimov,“ uviedol, informovali sme.

„Pre Ukrajinu alebo pre svet neexistuje iná alternatíva než ukončenie okupácie Krymu. Vrátime sa na Krym. Celý náš východ, juh, všetky naše komunity, všetci naši ľudia si rovnako zaslúžia žiť a žiť slobodne,“ prehlásil.

Rusi žijúci na Kryme sa od začiatku invázie takéhoto scenára značne obávajú. Polostrovom v rámci obrany Ukrajiny už otriasali výbuchy spôsobujúce rozsiahlu paniku. Tá viedla k úteku ľudí z Krymu naspäť do Ruska, pričom sociálne siete zaplavili videá kilometrových kolón.

Viaceré médiá začali v tejto súvislosti uverejňovať záznamy zachytávajúce, ako sa ruské vojsko pripravuje na obranu Krymu. Okrem iného sa vo veľkom pokračuje s výstavbou zákopov.

A ako uvádza Politico, Ukrajina je pripravená Krym získať diplomaticky, ale aj vojensky. Rusku chce dať možnosť polostrov opustiť, no ak sa tak nestane, dôjde k bojom.

„Ukrajina si zvolí spôsob, akým Krym získa naspäť. Či už použitím politických alebo vojenských prostriedkov,“ povedala pre magazín Tamila Taševová, vyslankyňa ukrajinského prezidenta pre Krym.

„Aby sa minimalizovali ukrajinské vojenské straty, minimalizovalo sa ohrozenie civilistov, ktorí žijú na okupovaných územiach, ako aj zničenie civilnej infraštruktúry, Ukrajina plánuje dať Rusku na výber, ako opustiť Krym. Ak nebudú súhlasiť s dobrovoľným odchodom, Ukrajina bude pokračovať v oslobodzovaní svojej krajiny vojenskými prostriedkami,“ dodala.

Zdroje: TASR, Politico, Archív SIU, Twitter/Giorgi Revishvili, Twitter/Cloooud, Twitter/The Informant, The Guardian, Twitter/Natalka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá